Komputer, który mówi „nie” – czyli co zrobić gdy nasz laptop się nie włącza

Problem z niewłączającym się komputerem dotknął niemal każdej osoby, która posiada sprzęt stacjonarny bądź laptopy. W przypadku PeCetów ewentualna diagnoza i próba naprawy jest możliwa nawet przez samego użytkownika, jednak w przypadku laptopów sprawa nie jest już taka prosta.

Ten rodzaj przenośnych komputerów jest szczelnie zamkniętych, a wszelkie próby otworzenia go mogą nieść za sobą ryzyko zepsucia go bądź sprawienia,  że będzie jeszcze gorzej. Najczęstsze objawy niesprawnego systemu to czarny ekran, nawet, wtedy gdy dioda sygnalizująca włączenie sprzętu jest aktywna; ładujący się w nieskończoność symbol startu systemu czy brak jakiejkolwiek reakcji na włączenie przycisku „power”.

W przypadku pierwszym możliwą diagnozą będzie wada techniczna komputera, być może zasilacza. Jeśli taki problem występuje bowiem na komputerach stacjonarnych, wtedy zatem najczęstszą przyczyną problemów okazuje się właśnie zasilacz — wystarcza go tylko wymienić, aby wszystkie kłopoty zniknęły. Druga sytuacja — długo ładujący się ekran — to niemal na pewno problem z naszym systemem, być może niezbędne będzie jego sformatowanie, znacznie częściej wystarczy jednak tylko przywrócić ustawienia systemu zapisane w przeszłości, lub wykonać naprawdę systemu za pomocą jednego przycisku — obecnie instalowany jest w prawie każdym laptopie. Profesjonalny serwis komputerowy we Wrocławiu będzie prawdopodobnie koniecznością w sytuacji numer 3 – brak reakcji na nasze fizyczne działania może oznaczać zupełną śmierć jakiejś części. W tym wypadku warto udać się do serwisu, aby została przeprowadzona kompleksowa diagnoza.

Jeśli nie jesteśmy specjalistami od laptopów lepiej nie zabierać się za jego rozbieranie i próbę dokonania napraw. Budowa tego komputera jest zupełnie inna niż w przypadku stacjonarnych – wszystko zapakowane zostało ciaśniej, a części różnią się wielkością oraz ułożeniem. Doświadczenie, które zdobędziemy na samodzielnym rozpoznaniu PeCetów nie musi się zatem wcale przekładać na znajomość bebechów laptopa. Naprawy techniczne zostawmy specjalistom.

Rate this post