Do spędzenia wakacji nad polskim morzem nikogo przekonywać nie trzeba – co roku to jeden z chętniej wybieranych przez turystów wakacyjnych kierunków.
Aktywny wypoczynek, wakacje na szlaku historycznych zabytków, a może rodzinny wypoczynek z szeroką ofertą dla dzieci? Polskie wybrzeże oferuje wiele atrakcji, które umilą wyjazd i spełnią oczekiwania każdego wycieczkowicza. Krótki przewodnik pozwoli wybrać najciekawszą nadmorską miejscowość, w której żaden turysta nie będzie narzekał na nudę.
1. Łeba
Łeba to miejscowości, której nie trzeba przedstawiać. Duża popularność wśród turystów to zasługa znajdującego się tam Słowińskiego Parku Narodowego, zachęcającego do przyjazdu swoimi torfowiskami, bagnami, licznymi jeziorami, a przede wszystkim wpisanymi na listę UNESCO ruchomymi wydmami. To doskonały wybór na długie spacery.
Niejedno miejsce dla siebie znajdą tu również miłośnicy sportów wodnych. W Łebie ulubione dyscypliny uprawiać można nie tylko w morzu, ale także na leżącym na terenie Słowińskiego Parku Narodowego jeziorze Sarbsk, popularnym szczególnie wśród amatorów windsurfingu.
W razie niepogody Łeba oferuje szereg innych atrakcji, wśród których wymienić można m.in. Muzeum Motyli, park rozrywki z naturalnej wielkości modelami dinozaurów, indiańską wioską czy małpim gajem.
Niedaleko nadmorskiej miejscowości znajduje się również największe w Polsce fokarium, w którym oprócz zabaw fok, podziwiać można ożywione za pomocą techniki 3D prehistoryczne stworzenia morskie i repliki statków pirackich.
2. Niechorze
O Słowińskim Parku Narodowy słyszeli niemal wszyscy, jednak to nie jedyny obszar natury chronionej, który znajduje się na polskim wybrzeżu.
Mniej znany, ale niemniej piękny jest rezerwat przyrody Jezioro Liwia Łużą, leżący w Niechorzu. To obszar objęty programem Natura 2000, który powstał w 1959 roku, w celu ochrony niezwykłej flory i fauny lagunowego jeziora Liwia.
Ze względu na mniejszą popularność to doskonałe miejsce nad odpoczynek od miejskiego i turystycznego zgiełku.
Łabędzie nieme, żurawie, wydry, żaby i wiele rodzajów ryb to tylko niektóre z gatunków, których obserwacja w naturalnym otoczeniu, będzie stanowić atrakcje nie tylko dla dorosłych, ale i dzieci. Dla wielbicieli natury powstała także znajdująca się przy Latarni Morskiej Motylarnia, do której dojechać można nadmorską kolejką wąskotorową. Do atrakcji Niechorza zaliczyć można również Park Miniatur Latarni Morskich oraz bursztynową aleje.
3. Kąty Rybackie
To niewielka miejscowość o ogromnym potencjale turystycznym. Kąty Rybackie docenią miłośnicy nadmorskiego wypoczynku w zacisznych, nieobleganych przez turystów miejscach, oraz wielbicieli bliskiego kontaktu z naturą. To tutaj znajduje się jedna z najciekawszych atrakcji przyrodniczych w Polsce – rezerwat ornitologiczny, który zamieszkuje duża kolonia kormoranów. Wolną chwilę w Kątach Rybackich wykorzystać można na rejs po Zatoce Wiślanej lub zwiedzanie Muzeum Zalewu Wiślanego, prezentującego historię rybołówstwa.
4. Rumia
Rumia to kolejna niewielka, ale urokliwa miejscowość, która do odwiedzin zachęca szerokimi, pięknymi plażami. Pobyt w Rumii umilić można, odwiedzając park z lemurami, gdzie oprócz bliskiego spotkania z tymi zwierzętami, na najmłodszych czeka wiele innych rozrywek, takich jak osada rycerska, interaktywne zoo czy strefa lego.
W Rumii odpowiednią ofertę dla siebie znajdą również wielbiciele rozrywki z nutą adrenaliny. W miejscowości spróbować można swoich sił w surfowaniu, locie na paralotni czy wiatrakowcu.
5. Rozewie
Mała znana miejscowość letniskowa niedaleko Władysławowa i Jastrzębiej Góry poszczycić się może wieloma atrakcjami. Rezerwat Przyrody Przylądek Rozewski z pięknym klifem, latarnia morska czy wąwóz Lisi Jar? Wybór nie jest prosty, dlatego, aby z niczego nie rezygnować, na pobyt w Rozewiu warto przeznaczyć kilka dni na Bałtyckie wybrzeże, które pełne jest interesujących miejsc, a wakacje to idealny czas, aby odwiedzić chociaż jedno z nich.