5 rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze łóżka rehabilitacyjnego!

łóżko

Łóżko rehabilitacyjne to rodzaj sprzętu medycznego, który jest wykorzystywany w celu objęcia należytą opieką osób spędzających większość czasu w pozycji leżącej. Na jakie cechy należy zwrócić uwagę, wybierając łóżko rehabilitacyjne, by zapewnić bezpieczeństwo zarówno pacjentowi, jak i jego opiekunom?

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając łóżko rehabilitacyjne?

Choć łóżka rehabilitacyjne wykorzystywane są przede wszystkim w profesjonalnych placówkach medycznych, takich jak szpitale, ośrodki rehabilitacyjne oraz hospicja, coraz częściej bywają użytkowane również w domach pacjentów. W znacznej mierze poprawiają one komfort życia zarówno chorych osób, jak i ich opiekunów, umożliwiając łatwiejszą pielęgnację i zapewniając większe bezpieczeństwo. Dostępne na rynku modele łóżek rehabilitacyjnych różnią się od siebie między innymi pod względem wyglądu, posiadanych funkcji, a także ceny. Wybierając łóżko rehabilitacyjne, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego funkcjonalność i wygodę użytkowania, materiały, z jakich zostało wykonane, posiadane zabezpieczenia, dopuszczalne maksymalne obciążenie oraz dodatkowe akcesoria.

Wygoda i funkcjonalność

Łóżko rehabilitacyjne musi być przede wszystkim funkcjonalne i oferować maksymalną wygodę zarówno pacjentowi, jak i osobie sprawującej nad nim opiekę. Łóżko tego typu powinno:

  • umożliwiać regulację pozwalającą na dostosowanie jego wysokości do indywidualnych potrzeb użytkownika,
  • zapewniać wsparcie głowy, szyi i pleców, oferując pacjentowi największy możliwy komfort użytkowania,
  • posiadać gładką, równą powierzchnię pozbawioną wypukłości i ostrych krawędzi,
  • być łatwe w użyciu, a więc zapewniać komfort wsiadania i wysiadania,
  • posiadać uchwyt w kształcie trójkąta, umożliwiający pacjentowi podniesienie się z pozycji leżącej do siedzącej,
  • posiadać wszelkie niezbędne elementy sterujące w zasięgu ręki użytkownika.

Materiał wykonania

Wybierając łóżko rehabilitacyjne, należy koniecznie zwrócić uwagę na materiały, z jakich zostało wykonane. Łóżko tego typu powinno być trwałe, aby wytrzymać długotrwałe, intensywne użytkowanie, dlatego materiały wykorzystane w jego produkcji muszą być wytrzymałe, a także łatwe w czyszczeniu i konserwacji. Pokrowiec łóżka rehabilitacyjnego powinien być wykonany z tkaniny pozwalającej na regularne pranie i odpornej na działanie środków dezynfekujących. Materiały wykorzystane w produkcji łóżka do rehabilitacji muszą ponadto zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza. Dostępne na ryku modele posiadają zazwyczaj leża wykonane z metalu i drewna, zdarzają się również leża z tworzywa HPL.

Zabezpieczenia

Łóżko rehabilitacyjne musi gwarantować bezpieczeństwo zarówno pacjenta, jak i jego opiekuna, powinno więc:

  • posiadać mocne poręcze boczne i barierki zabezpieczające chorą osobę przed upadkiem,
  • umożliwiać pacjentowi wezwanie pomocy w razie potrzeby,
  • być stabilne i dysponować właściwą blokadą kół, by nie przemieszczać się w trakcie kuracji i zabiegów pielęgnacyjnych,
  • posiadać gładkie, pozbawione ostrych krawędzi części ruchome.

Każde profesjonalne łóżko rehabilitacyjne musi spełniać wszelkie wymagane standardy i obowiązujące normy bezpieczeństwa.

Maksymalne obciążenie

Niezwykle istotną cechą, na jaką trzeba zwrócić uwagę przy wyborze łóżka rehabilitacyjnego, jest dopuszczalne maksymalne obciążenie. Podstawowe modele zapewniają wytrzymałość do 135 kilogramów. Wielu leżących pacjentów z czasem przybiera na wadze, konieczny może więc okazać się zakup łóżka wzmocnionego, podtrzymującego wagę do ponad 200, a w wypadku niektórych modeli nawet 300 kilogramów. Tylko dostosowane do wagi pacjenta łóżko rehabilitacyjne zapewnia właściwy komfort i bezpieczeństwo i może przez lata działać w sposób bezawaryjny.

Akcesoria i dodatkowe funkcje

Przed zakupem łóżka rehabilitacyjnego warto również zwrócić uwagę na posiadane przez nie dodatkowe elementy wyposażenia oraz funkcje. Do szczególnie funkcjonalnych i oferujących wysoki komfort użytkowania akcesoriów zaliczają się:

Przydatnymi opcjami są także możliwość przedłużenia łóżka oraz możliwość wybór kierunku obrotu łóżka, kiedy pozostaje w funkcji fotela.

łóżko

Współczesne modele łóżek rehabilitacyjnych umożliwiają również wybór kolorystyki zabudowy, dzięki czemu można dopasować jego wygląd do pozostałych, znajdujących się w pomieszczeniu mebli. Pozwala to na stworzenie estetycznej, komfortowej przestrzeni, która nie przywodzi na myśl szpitala, i w której pacjent może spokojnie dochodzić do zdrowia.

Rate this post