Atrakcje turystyczne w Namibii i Botswanie – co warto zobaczyć?

Deadvlei Namibia

Afryka to kontynent kuszący swoją tajemniczością i egzotyką, a jednocześnie wyjątkowym pięknem. Jej niezwykłość polega między innymi na tym, że obok pustyń, sawann i dżungli, możemy zobaczyć również ośnieżone, górskie szczyty. To kontynent pełen kontrastów, gdzie nowoczesność funkcjonuje obok wspólnot plemiennych, a to wszystko w otoczeniu niezwykłej, dzikiej przyrody, fascynującej fauny i flory. Poznawanie Afryki najlepiej zacząć od Namibii.

Co zobaczyć podczas wycieczki objazdowej po Namibii?

 

Twyfelfontein

Twyfelfontein - rysunki naskalnePołudniowa Afryka jest kolebką ludzkości, to stąd człowiek migrował w poszukiwaniu miejsca do życia. Badania mitochondrialnego DNA rdzennych mieszkańców Afryki dowodzą, że Botswana i Namibia to kolebka człowieka myślącego, dlatego warto przenieść się w przeszłość, zwiedzając skały Twyfelfontein, gdzie rysunki naskalne wykonane przez zamieszkujące te tereny ludy przedstawiają zwierzęta Afryki: lwy, nosorożce, strusie, zebry, żyrafy. Można tam również zobaczyć odtworzone stanowiska z ludzkimi siedzibami, ozdobione malowidłami wyobrażających ich mieszkańców.

 

Wodospady Epupa

Wodospady Epupa na rzece Kunene, niezwykle malownicze, rozciągają się na przestrzeni półtora kilometra. Dzięki dostępowi do wody wokół nich, na kamienistej pustyni powstała enklawa zieleni, gdzie rosną majestatyczne baobaby, palmy makalani i figowce.

Wioska plemienia Himba

kobieta z wioski HimbaBędąc w okolicy Wodospadów Epupa nie można pominąć wioski plemienia Himba. To ostatnie plemię tradycyjnej Afryki, rozpoznawalne po charakterystycznym czerwonym kolorze ciał i włosów. Fascynujący lud Himba prowadzi od tysięcy lat koczowniczy tryb życia, przemieszczając się w poszukiwaniu pokarmu dla hodowanych kóz i bydła.

Namibię zamieszkuje około pięciu tysięcy przedstawicieli tego plemienia. Planując wizytę w wiosce, należy pamiętać o upominkach, najlepiej w formie żywności, na przykład mąki kukurydzianej, herbaty, tytoniu. Kobiety Himba słyną z urody i długich włosów zaplecionych w warkoczyki, wysmarowane, podobnie jak całe ciało, ochrą pomieszaną z krowim tłuszczem, popiołem i ziołami w ochronie przed insektami oraz słońcem.

Sposób zaplatania i ułożenia warkoczyków zależy od aktualnej pozycji kobiety w plemieniu. Kobiety w sposób wyjątkowy dbają o higienę, nie używając do tego wody, gdyż jest ona zbyt cenna. Zażywają codziennie dymnych kąpieli, okadzając całe ciało dymem z kamfory i innych ziół. Obowiązkiem kobiet jest budowanie chat, przynoszenie wody i sprawowanie opieki nad dziećmi. Natomiast mężczyźni trudnią się wypasem zwierząt: krów, kóz, owiec. Cała osada otoczona żywopłotem składa się z kilku lepianek, magazynów na mleko i zagrody dla zwierząt położonej pośrodku wioski. Himba to otwarci i przyjaźni ludzie.

Największy meteoryt na świecie Hoba

Meteoryt jest wielką atrakcją Namibii, przyciąga wielu turystów, dlatego w celu ochrony tego znaleziska rząd uczynił z niego narodowy pomnik. Wielki meteoryt o wadze 50 ton został wyeksponowany i otoczony małym murkiem. Spadł on na Ziemię 80 tysięcy lat temu, a odnaleziony przez myśliwego w 1920 roku stał się turystyczną atrakcją.

Botswana krainą diamentów

diamenty w BotswanieWbrew naszym wyobrażeniom o biednych, afrykańskich krajach Botswana jest zamożnym państwem. Swoje bogactwo zawdzięcza złożom diamentów wydobywanym między innymi w kopalni Jwaneng położonej na południu kraju. Rezerwat Chobe słynie z największych stad słoni, tam można również spotkać lwy. Unikatowym miejscem jeśli chodzi o bogactwo fauny i flory jest pustynia Kalahari z deltą rzeki Okawango. Najwyższymi wzniesieniami w Botswanie jest Otse Hill i Tsodilo, gdzie atrakcją turystyczną są malowidła naskalne Buszmenów sprzed stu tysięcy lat.

 

Rozważając wycieczkę do Namibii warto skorzystać z usług dobrego organizatora. Polecamy Bocian Safaris – organizatora wypraw do Namibii. Afryka to kontynent pełen tajemnic i niezwykłości, przyciągających nas Europejczyków swoją egzotyką.

Rate this post