Ręcznie zamykane i otwierane bramy to dziś już raczej rzadkość, niż reguła. Bramy z napędem to dla współczesnego użytkownika indywidualnego i wszelkiego rodzaju zastosowań przemysłowych komfort, bez którego trudno wyobrazić sobie sprawne i dynamiczne działanie fabryk, magazynów czy hal produkcyjnych.
To właśnie tu, w właściwie każdej gałęzi przemysłu, odpowiednie bramy i przegrody pomiędzy pomieszczeniami stanowią podstawę dynamiki ciągów transportowych i odpowiednio dobrane, gwarantują zachowanie najwyższych standardów jakości pomieszczeń. Ich nadrzędnym przedstawicielem są bramy szybkobieżne, wyróżniające się przede wszystkim niezawodną prędkością pracy, dużą sprawnością energetyczną i szerokimi możliwościami montażowymi.
Bramy dla każdej gałęzi przemysłu
Bramy szybkobieżne są dziś preferowanym wyborem w naprawdę szerokiej gamie zastosowań. Dzięki możliwości wykonania ich zarówno w technologii otwierania pionowego, jak i poziomego, bramy tego typu mogą być z powodzeniem montowane na ograniczonej przestrzeni i swobodnie użytkowane zgodnie z zapotrzebowaniem przedsiębiorstwa.
Warto przy tym nadmienić, że bramy szybkobieżne są niejednokrotnie łączone z systemami bram segmentowych i rolowanych, tworząc w ten sposób naprawdę uniwersalne rozwiązania o różnorodnych właściwościach dodatkowych.
Od bram wymaga się dziś naprawdę wiele. Odpowiednia izolacja termiczna, szczelność, odporność na drażniące środki chemiczne, wysoka wytrzymałość na uszkodzenia czy wreszcie wysoka wydajność niezależnie od warunków atmosferycznych i różnic temperaturowych po obu stronach bramy to tylko niektóre z opcji, na które dziś zwracają uwagę przedsiębiorcy.
Bramy szybkobieżne nie różnią się pod tym względem od bardziej wyspecjalizowanych rozwiązań przemysłowych – dzięki specjalnym systemom izolacyjnym zarówno w skrzydłach bramy, jak i w prowadnicach, systemy szybkobieżne można z powodzeniem montować w magazynach, marketach, czy branży spożywczej, zarówno wewnątrz budynków, jak i w formie bram zewnętrznych.
Charakterystyczne cechy bram szybkobieżnych
Sercem całego mechanizmu wyróżniającego bramy szybkobieżne na tle innych metod otwierania i zamykania pomieszczeń jest oczywiście wyjątkowy napęd elektryczny, który został dopasowany tu tak, by czas otwarcia bramy nie blokował w żaden sposób dynamiki przepływu ludzi i transportu pomiędzy pomieszczeniami.
Możliwości bram szybkobieżnych opierają się w dużej mierze na lekkiej konstrukcji, która jest jednak w dalszym stopniu w stanie zaoferować optymalne warunki użytkowania pomieszczeń. Optymalna szczelność, tak istotna przecież w branży spożywczej czy tzw. „pomieszczeniach czystych” jest tu zapewniona dzięki specjalnym uszczelkom, minimalizowaniu przestrzeni pomiędzy bramą a podłożem, czy wreszcie materiałom zapewniającym wymaganą izolację termiczną.
Szybkość i bezpieczeństwo
Kwestią, która w przypadku bram szybkobieżnych zdaje się wysuwać na pierwszy plan jest głośność ich pracy – mocniejsze i wydajniejsze silniki mogą pozornie wpływać na poziom hałasu emitowany w trakcie otwierania i zamykania bramy.
Na szczęście jednak oferowane obecnie jako standard warianty sterowania pozwalają na maksymalne odciążenie mechanizmu bramy, a zastosowane prowadnice ograniczają tarcie i tym samym zmniejszają głośność pracy bramy do minimum.
W ramach bezpieczeństwa w rozwiązaniach szybkobieżnych montuje się też standardowo funkcję łagodnego rozruchu i wyhamowania bramy oraz wszelkiego rodzaju czujniki zapobiegające zamykaniu jej w momencie wykrycia przeszkody. W praktyce oznacza to zabezpieczenie przed niespodziewanym zamknięciem się bramy, brak trzaskania, a dzięki regularnej konserwacji, wydajną i dynamiczną pracę nawet w przypadku bardzo dużej eksploatacji.
Post your comments