Budowa domu jednoodzinnego, czy kupno bliźniaka – która opcja jest korzystniejsza?

dom

Osoby, które zdecydują się na kupno lub budowę swojego własnego domu, często muszą liczyć się z ogromnym wydatkiem oraz koniecznością podjęcia wielu kluczowych decyzji. Rozwiązań, jakie można wybrać, jest naprawdę sporo, ale z pewnością największą popularnością cieszą się domy jednorodzinne oraz domy szeregowe na przykład tzw. bliźniaki. Każdy z tych budynków ma swoje wady, zalety i różni się w niektórych aspektach. Warto więc wiedzieć, które rozwiązanie będzie najlepszym wyborem i czym kierować się podczas podejmowania decyzji?

Domy w zabudowie bliźniaczej

Według definicji domy bliźniacze to zabudowa szeregowa polegająca na łączeniu dwóch takich samych segmentów mieszkalnych. Budynki tego typu połączone są zazwyczaj ścianami bocznymi ze sobą, a widoczna zostaje przednia i tylna elewacja. Najczęściej w tego typu zabudowie stosuje się schemat, który polega na tym, że front budynku posiada drzwi wejściowe, podjazd, czasami również garaż i nieduży trawnik, natomiast na tyłach segmentu znajduje się wydzielony ogródek o większej powierzchni. Największą różnicą w zabudowie bliźniaczej a zwykłych mieszkaniach jest to, że każdy posiada swoją prywatną działkę i osobne wejście do segmentu. Jest to więc pewnego rodzaju połączenie domu jednorodzinnego oraz mieszkania. 

Zalety domów w zabudowie bliźniaczej

Domy w zabudowie bliźniaczej to rozwiązanie, które cieszy się obecnie sporym zainteresowaniem. Przyczyniają się do tego z pewnością zalety tego typu budynków, do których można zaliczyć m.in.:

  • Niskie koszty eksploatacji – budynki w zabudowie bliźniaczej mają znacznie lepsze właściwości termoizolacyjne z racji tego, że są dogrzewane przez sąsiednie segmenty. Dzięki temu koszty związane z ogrzewaniem wnętrza są znacząco niższe w porównaniu do domów jednorodzinnych. 
  • Poczucie prywatności – dom bliźniak zapewnia również znacznie więcej prywatności niż mieszkanie. Osobne wejście i ogrodzona działka, sprawią, że mieszkańcy mogą poczuć się bardziej intymnie i komfortowo. 
  • Większa powierzchnia użytkowa – zabudowa bliźniacza udostępnia również sporą powierzchnię użytkową, ponieważ oprócz samej części mieszkalnej, mieszkańcy mają do dyspozycji również własny ogródek, a czasami nawet garaż lub piwnicę. 
  • Obecność wspólnoty sąsiedzkiej – mieszkanie w zabudowie bliźniaczej pozwala uniknąć poczucia odizolowania i samotności, a bliskość sąsiadów zwiększa poczucie bezpieczeństwa. 
  • Wysoki standard – zabudowa bliźniacza często charakteryzuje się wyższym standardem wykończenia oraz lepszym wyposażeniem niż standardowe mieszkania. 

domki jednorodzinne

Wady domów w zabudowie szeregowej

Oczywiście oprócz wielu zalet, jakie posiadają domy w zabudowie bliźniaczej, rozwiązanie to ma również pewne wady, które dla wielu osób mogą okazać się kwestią mającą największy wpływ na ich decyzję. Do największych wad zabudowy szeregowej można zaliczyć m.in.:

  • Ograniczona prywatność – mimo tego, że domy bliźniacze zapewniają znacznie większą prywatność i komfort niż standardowe mieszkania, to dla wielu osób tego typu zabudowa nadal nie pozwala poczuć się wystarczająco intymnie, z racji bliskości sąsiadów. Jeśli sąsiedzi będą mili i kulturalni to nie będzie to duży problem, jeśli jednak trafimy na uciążliwe osoby, to nasza prywatność i komfort mogą zostać znacząco naruszone.
  • Niewielka przestrzeń – niektóre zalety dla innych osób mogą być wadą, ponieważ mimo tego, że domy bliźniacze mają większą powierzchnię niż standardowe mieszkania, to w porównaniu do domów jednorodzinnych są bardzo niewielkie. 
  • Brak możliwości dostosowania budynku do własnych potrzeb – zabudowa bliźniacza składa się z wielu takich samych segmentów, przez co mieszkańcy nie mogą za bardzo ingerować w projekt i układ tego typu domów. 

Dlaczego dom jednorodzinny to lepsze rozwiązanie niż dom w zabudowie bliźniaczej?

Dom jednorodzinny to w wielu przypadkach najlepsze rozwiązanie, które pozwala poczuć się w pełni swobodnie i mieć całkowitą dowolność w projektowaniu i wykańczaniu wnętrza. Ponadto mieszkając w takim domu, ma się znacznie większą przestrzeń i działkę, którą można w dowolny sposób modyfikować. Wybierając dom jednorodzinny, warto zwrócić uwagę szczególnie na działkę, lokalizację, w jakiej się ona znajduje, a także miejscowy plan zagospodarowania, który ma znaczący wpływ na projekt domu jednorodzinnego. Ponadto istotna jest także powierzchnia domu, układ pomieszczeń, zastosowany system ogrzewania centralnego, jakość termoizolacji budynku itd. Wszystko to ma spory wpływ na komfort mieszkania, jednak z pewnością dom jednorodzinny będzie najbezpieczniejszym i najwygodniejszym rozwiązaniem.

Rate this post