Cechy nawozów azotowych

Osoby zajmujące się uprawą warzyw i owoców lub hodowcy kwiatów wiedzą, że do tej pracy niezbędne jest obserwowanie procesów zachodzących w przyrodzie, wiedza na jej temat i poświęcenie jej odpowiednich ilości czasu. Do tej listy należy jeszcze dodać materiały, które wspomagają cały proces – mowa tutaj oczywiście o nawozach. Dzisiaj zapraszamy do lektury artykułu na temat nawozów azotowych. Piszemy o ich cechach charakterystycznych oraz o wszystkim, co warto na ich temat wiedzieć.

Czym charakteryzuje się nawóz azotowy?

Proces uprawy roślin czy hodowli kwiatów wymaga używania wielu środków, które wspomagają prawidłowy rozwój danych roślin. Nawóz azotowy to jeden z nich i jest on sztucznym nawozem mineralnym zapewniającym roślinom azot będący jedną z najpotrzebniejszych im substancji. Azot jest składnikiem pokarmowym oddziałującym na rośliny w pozytywny sposób – pomaga im rosnąć i przeobrazić się w zdrowe plony wysokiej jakości. Nawóz ma za zadanie uzupełnić niedobór substancji, których im brakuje.

Dobry nawóz to większe plony. Warto zatem skorzystać z oferty Ampol Merol w zakresie nawozów i środków ochrony roślin.

Azot jest potrzebny wszystkim roślinom, dlatego można stosować nawóz azotowy wszędzie. Jeśli chodzi o branżę rolniczą, wykorzystywany jest tam przy roślinach uprawnych, między innymi okopowych i pastewnych, a także przydaje się do hodowli owoców i warzyw – zarówno na terenach rolniczych, jak i w ogródkach. Nawóz jest odpowiedni także dla kwiatów hodowanych w mniejszych lub większych ogrodach.

Nawóz azotowy – rodzaje

Przed użyciem nawozu azotowego warto zwrócić uwagę na to, jaki to rodzaj tego specyfiku. Należy zatem pamiętać o ostrożnym dobieraniu go do danych roślin, bo istnieje kilka rodzajów nawozu azotowego i różnią się one między sobą przeznaczeniem. Nie każdy z nich jest odpowiedni dla każdego rodzaju roślin, co może powodować niepożądane reakcje. Pierwszy rodzaj nawozu azotowego to nawóz amonowy, którego bazą jest siarczan amonu. Charakteryzuje się on uniwersalnością – można wykorzystać go do wszystkich roślin, lecz tylko na glebie naturalnej lub zasadowej. Nawóz amonowy jest kwaśny, co oznacza, że zmniejsza pH danej gleby.

Nawóz saletrzany to kolejny rodzaj nawozu azotowego. Jak sama nazwa wskazuje, zawiera on kilka rodzajów saletry. Przykładem może być saletra potasowa, która świetnie sprawdza się w nawożeniu dolistnym, ale nie tylko. Ten typ nawozu zwalcza kwas w glebie i jednocześnie zwiększa jej pH. Trzecim rodzajem nawozu azotowego jest nawóz saletrzano-amonowy, w którego skład wchodzi saletrzak i saletra amonowa – charakteryzują się one dobrą rozpuszczalnością w wodzie. Ostatni rodzaj tego nawozu to nawóz amidowy zwany też mocznikiem. Jego cechą szczególną jest niezwykle wysoka zawartość azotu, wynosząca 46%. Nie warto stosować go w glebach bardzo wilgotnych, ale za to świetnie sprawdza się w nawożeniu dolistnym.

Kiedy i w jaki sposób stosować nawozy azotowe?

Kwestia sposobu dostarczania roślinom nawozu azotowego jest dość prosta – nawóz nanoszony jest metodą spryskiwania. Niektóre rośliny wymagają nawozu w glebie, a niektórym dostarcza się nawóz metodą dolistną. Zazwyczaj nawóz podawany jest na wiosnę, aby rośliny miały wystarczająco dużo czasu na poprawny rozwój we właściwej temperaturze. Dostarczanie roślinom nawozu we właściwym momencie jest bardzo ważne, ponieważ azot jest usuwany z gleby za każdym razem, kiedy pada deszcz, dlatego niezbędne jest uzupełnianie tego niedoboru.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Oprócz azotu, w nawozach azotowych zawiera się również inne pierwiastki, które są niezbędne do poprawnego rozwoju roślin. Są to wapń, siarka, potas, fosfor oraz żelazo, cynk i miedź, ale zdarzają się również inne. Cała ta mieszanka składająca się na nawóz azotowy stanowi makroelementy i mikroelementy, czyli składniki odżywcze niezbędne roślinom do życia. Co dzieje się, kiedy rośliny cierpią na niedobór? Ich plony są wyraźnie mniejsze, a kolor jakby niepełny, nieadekwatny do tego, jaki powinien być na danym etapie rozwoju.

Jeśli chodzi o kwestie praktyczne i finansowe, warto wiedzieć, że nawóz to produkt charakteryzujący się krótką datą przydatności. Z tego powodu w czasie zakupów warto się upewnić, że wybrany nawóz jest przydatny do zużycia w interesującym nas okresie i nie warto kupować większych zapasów – będzie trzeba je wyrzucić, a również pieniądze będą niepotrzebnie wydane.

Rate this post