Cele odkurzania konstrukcji stalowych

Prace na wysokości

Konstrukcje stalowe wykorzystywane są współcześnie w wielu obiektach budowlanych. Stelaże hal magazynowych i silosów, klatki i drabiny ewakuacyjne na zewnątrz budynków, czy wykorzystywane w zakładach produkcyjnych i halach sportowych konstrukcje wewnętrzne dbają o stabilność i trwałość budynków.

Przy okazji gromadzą mnóstwo kurzu, pyłów i zanieczyszczeń. Ich regularne sprzątanie może poprawić żywotność całej konstrukcji, choć zadanie to nie należy do najłatwiejszych. Na czym polega profesjonalne odkurzanie konstrukcji stalowych i dlaczego warto wykonywać je regularnie? 

Cele odkurzania konstrukcji stalowych – dlaczego warto o nie zadbać? 

Zależnie od funkcji, jaką w danym budynku pełnią konstrukcje stalowe, konieczność ich regularnego czyszczenia może wiązać się bezpośrednio z higieną pracy bądź wyłącznie z wytrzymałością samej konstrukcji. Trudno jednak wyobrazić sobie regularne sprawdzanie przez pracowników porządkowych i technicznych budynku wszystkich belek i kolumn stalowych zainstalowanych w budynku, nie mówiąc już o samej procedurze ich uprzątania wymagającej odpowiedniego przeszkolenia i stosowania właściwych środków bezpiecznych dla stali. Dlaczego stal trzeba czyścić? 

Stalowe konstrukcje w budynkach produkcyjnych – zachowanie higieny pracy

Hale magazynowe i produkcyjne bardzo często budowane są w oparciu o proste konstrukcje stalowe, które umożliwiają osiągnięcie dużych rozmiarów budynku i zachowaniu ich wysokiej wytrzymałości. Stalowe elementy tworzące ściany i dach są jednak tutaj w stałym kontakcie z pracownikami i produktami znajdującymi się w danym zakładzie. Czy będzie to produkcja żywności czy jakakolwiek inna działalność, zachowanie należytej higieny i odpowiedniego poziomu norm sanitarnych jest wymagane prawnie przez obowiązujące przepisy BHP. Regularne odkurzanie i czyszczenie konstrukcji stalowych to więc w wielu przypadkach nie opcja, a obowiązek. 

Zabezpieczanie konstrukcji stalowych przed korozją

Odpowiednia konserwacja podtrzymujących budynki konstrukcji stalowych jest niezbędna do ich wieloletniego użytkowania, szczególnie gdy stal jest bezpośrednio narażona na kontakt ze szkodliwymi dla niej czynnikami. Zarówno osiadający się kurz i zabrudzenia, jak i wilgoć w powietrzu powodują, że z czasem na powierzchni stali mogą tworzyć się ubytki prowadzące do korozji i uszkodzenia stabilności całej konstrukcji. Regularne odkurzanie pozwala w dużej mierze uniknąć niedopatrzeń i szybko zareagować na pojawiające się ślady rdzy. Przykryta kurzem może uszkodzić konstrukcję w najmniej oczekiwanym momencie. 

odkurzanie konstrukcji stalowych - po co?

Profesjonalne odkurzanie konstrukcji stalowych oferuje firma Frateris – Aqua.

Na czym polega odkurzanie konstrukcji stalowych?

Na początek warto zaznaczyć, że niezależnie od rozmiarów budynku czy miejsca, w którym wykorzystano konstrukcję stalową, dotarcie do każdej powierzchni wymagającej oczyszczenia nie jest łatwe i wielokrotnie wymaga umiejętności wspinaczki. Z tego też powodu profesjonalnym odkurzaniem konstrukcji stalowych nie zajmują się przypadkowe firmy sprzątające, a doświadczeni w technikach alpinistycznych specjaliści wykorzystujący możliwość podwieszenia się na linach w celu dotarcia do każdej powierzchni stalowej konstrukcji. W połączeniu z podnośnikami koszowymi, alpinistyczne odkurzanie konstrukcji stalowych daje maksymalną skuteczność działania i najlepsze efekty w porównaniu z tradycyjnymi technikami czyszczenia stali. 

Na czym jednak polega sam proces odkurzania konstrukcji stalowych? Wykorzystując odkurzacze przemysłowe oraz dedykowane środki czyszczące i konserwujące stal, technicy specjalizujący się w tego typu zadaniach usuwają z powierzchni konstrukcji stalowych nagromadzone zabrudzenia, kurz i pyły. Odsłonięta oryginalna powierzchnia konstrukcji stalowej może być po czyszczeniu wstępnym sprawdzona pod kątem ewentualnych uszkodzeń lub trudniejszych do usunięcia zabrudzeń, w tym tłustych plam czy środków chemicznych jakie mogły osadzić się jako osad po prowadzonej w budynku działalności. W razie potrzeby konstrukcja może zostać ponownie zakonserwowana lub wyremontowana, zachowując swoją trwałość na dłużej. Dbając o porządek i higienę wnętrz obiektów przemysłowych i użytkowych warto rozważyć także zanieczyszczenia zalegające na trudniej dostępnych powierzchniach. 

Odkurzanie konstrukcji stalowych – gdzie może być konieczne

Odchodząc od omówionych szeroko budynków przemysłowych i magazynowych warto zauważyć, że różnego rodzaju konstrukcje stalowe są obecne dookoła nas także w przestrzeni publicznej. Nawet maszty telekomunikacyjne, drabiny ewakuacyjne czy stelaże zbiorników przemysłowych w branży rolnej czy oczyszczalniach ścieków polegają na trwałości stali. Zlecając ich odkurzanie doświadczonej firmie można mieć pewność, że ich generalny remont nie będzie konieczny po kilku latach intensywnej eksploatacji.

Rate this post