Czego spodziewać się w centrum handlowym?

Wielkie miasta to wielki handel. W każdym polskim większym mieście (co najmniej kilkuset tysięcznym) znajduje się co najmniej kilka centrów handlowych lub galerii handlowych. Centra handlowe różnią się od galerii architekturą oraz zróżnicowaniem sklepów, które możemy na danym terenie znaleźć. W centrum handlowym zwykle znaleźć możemy market spożywczy i inne duże markety połączone z mniejszymi sklepami konkretnych marek, natomiast galeria handlowa kumuluje głównie butiki inne mniejsze sklepy, kawiarnie czy punkty usługowe.

Lifts In Shopping Mall

Galeria handlowa jest nie tylko miejscem, gdzie dokonuje się zakupów, równie często służy nam jako miejsce spotkań – w większości galerii można napić się dobrej kawy, porozmawiać w doborowym towarzystwie lub zwyczajnie pospacerować. Galeria handlowe nie przymuszają nas do zakupów, spora część odwiedzających spędza w nich czas tylko na oglądaniu towarów, nie zawsze bowiem dokonuje się zakupów. W galeriach rzadko znajdują się sklepy, które określić by można miejscem dla mas. Sklepy, do których mamy dostęp najczęściej są ze średniej lub wysokiej półki – oznacza to, że znacznej ilości potencjalnych klientów nie stać by było na zakupy w konkretnym lokalu handlowym. Podnosi to jednak prestiż obiektu, czyni go bardziej atrakcyjnym, jest to również korzystne dla właścicieli, gdyż mogą zarobić więcej dzięki dzierżawie przestrzeni.

Centra handlowe to miejsce, gdzie znaleźć można więcej osób niż w galeriach, ale mniej sklepów. W skład centrum zwykle wchodzi tzw. pasaż handlowy z kilkunastoma sklepami, kilka marketów – w tym spożywczy, budowlany czy sportowy, oraz np. kino.