Charakterystyka kontenerów sanitarnych

kontener sanitarny

Kontenery budowlane, kontenery modułowe, kontenery biurowe – jakkolwiek nie nazwać tego architektonicznego fenomenu, ich popularność rośnie z roku na rok. Kontenery budowlane to doskonały sposób na stworzenie przestrzeni biurowej, sanitarnej i magazynowej w miejscach, w których postawienie tradycyjnych budynków byłoby niemożliwe lub zwyczajnie nieopłacalne. Dzięki różnorodnym rozwiązaniom stosowanym w kontenerach modułowych, projekty tego typu sprawdzają się dziś właściwie w każdej branży – coraz więcej firm decyduje się na tworzenie własnej przestrzeni właśnie na podstawie kontenerów. Przyjrzyjmy się jednak dokładniej kontenerom sanitarnym. Gdzie i dlaczego się je stosuje, co znajdziemy w typowym kontenerze sanitarnym i jak firmy korzystają z tego typu rozwiązań?

Kontenery modułowe – przyszłość architektury użytkowej

Kontenery modułowe stały się w ostatnich latach wielkim przełomem w dziedzinie architektury użytkowej dzięki swoim niezwykłym właściwościom. W przeciwieństwie do tradycyjnych budynków, kontenery modułowe nie wymagają ogromnych planów, projektów czy materiałów. Fabryki produkujące kontenery modularne tworzą je tak, by te były gotowe do postawienia w miejscu przeznaczenia i automatycznie przygotowane do użytku. Kontenery budowlane można zaadaptować według własnych potrzeb na wiele sposobów, tworząc na krótkiej przestrzeni czasu całe kompleksy.

Kontener sanitarny

Kontener sanitarny wyposażony w umywalki oraz kabiny prysznicowe. Źródło zdjęcia: http://polkon.eu/.

Przestrzeń stworzona za pomocą kontenerów modułowych może być dowolnie modyfikowana i powiększana wedle uznania – wystarczy dostawić dodatkowy kontener by powiększyć istniejącą już przestrzeń, lub zmienić położenie obiektów by dostosować kompleks do zaistniałych okoliczności. Kontenery występują w różnorakich wymiarach, dzięki czemu możliwe jest łączenie ze sobą segmentów o różnym przeznaczeniu. Co jednak najważniejsze, kontenery modułowe to przestrzenie mobilne – w każdej chwili można je złożyć i przetransportować w nowe miejsce.

Standardowe wyposażenie kontenerów sanitarnych

Kontenery sanitarne cieszą się chyba największą popularnością. Konieczność stworzenia higienicznej przestrzeni dla pracowników wszelkiego rodzaju placów budowy i tymczasowych przestrzeniach mieszkalnych jest dziś właściwie niezaprzeczalna. Kontenery to doskonałe rozwiązanie pozwalające na przyłączenie bieżącej wody, umożliwiając tym samym udostępnienie ludziom komfortowych i higienicznych warunków pracy i pobytu. Kontenery sanitarne są więc spotykane nie tylko na budowach, ale i w ośrodkach letniskowych, na polach namiotowych, a także wielu festiwalach czy zlotach (najlepszym przykładem są tu pojawiające się rokrocznie prysznice z dostępem do ciepłej wody na festiwalu muzycznym Woodstock).

Zależnie od celu przeznaczenia kontenera sanitarnego, ich wyposażenie może znacząco różnić się między sobą. Małe miejsca takie jak stacje benzynowe czy publiczne toalety będą zazwyczaj posiadały wyłącznie jedną lub kilka kabin toaletowych plus umywalki. Większe kontenery pojawiające się na festiwalach lub na placach budowy będą natomiast często wyposażone w prysznice z gorącą wodą. Kontenery sanitarne mogą zostać z powodzeniem przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, co tylko po raz kolejny udowadnia uniwersalność tego typu rozwiązań.

Główne zalety kontenerów sanitarnych

Podstawową zaletą kontenerów sanitarnych jest niewątpliwie ich zdolność do akomodacji w dowolnych warunkach i wyposażenie w taki sposób, jakiego oczekuje klient. Kontenery największych producentów rozwiązań modułowych są często dostępne w wielu rozmiarach, z wyposażeniem zależnym od potrzeb danej firmy czy organizacji. Mamy więc możliwość stworzenia kontenerów WC z kilkoma kabinami wyposażonymi w toaletę i umywalkę, kontenerów prysznicowych, w których znajdzie się przede wszystkim kabina prysznicowa, umywalka, czy lustro, oraz całych kompleksowych kontenerów sanitarnych z prysznicem, kabinami toaletowymi, umywalkami itp. Modułowość rozwiązań kontenerowych sprawia, że wbudowanie kontenera sanitarnego w przestrzeń kontenerów biurowych czy mieszkalnych nie sprawia największego problemu. To tak powstaje dziś duża część hoteli i moteli w miasteczkach turystycznych. To właśnie tak mieszkają częstokroć pracownicy wielkich projektów budowlanych takich jak autostrady. To na kontenerach modułowych opierają swoją działalność firmy deweloperskie, które po pewnym czasie potrzebują zmienić swoją lokalizację.

Zalety kontenerów sanitarnych są dziś praktycznie nieskończone. Wszędzie tam, gdzie dotąd pojawiał się problem z dostarczeniem higienicznych warunków bytu dziś pojawiają się kontenery sanitarne. Zamiast niepraktycznych toalet typu toi-toi, przedsiębiorcy i organizatorzy imprez stawiają na kontenery. To szybki i łatwy sposób na komfortowe funkcjonowanie w terenie, gdzie budowa tradycyjnego budynku byłaby właściwie niemożliwa.

Rate this post

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *