Sprawna wymiana ogrzewania
Nowy dom to nowe wyzwania – przede wszystkim finansowe. Każda decyzja właścicieli wiąże się z koniecznością ponoszenia kosztów – czasami są to małe wydatki, innym razem kwoty, które trzeba będzie ponieść są wysokie.
Do najtańszych wydatków już po postawieniu domu wraz z jego wstępnym wykończeniem zaliczyć może dekorowanie oraz kupowanie akcesoriów. Średnim kosztem są meble i przedmioty typu RTV lub AGD. Najdroższe są systemy – np. ogrzewanie. Koszt postawienia pieca CO wraz z robocizną oraz zakupem niezbędnego sprzętu może wynieść dobre kilka tysięcy złotych. Kupno takiego systemu jest jednakże niezbędne. Jeśli dom zlokalizowany jest na terenie miasta prawdopodobnie działka budowlana będzie posiadała już niezbędne przyłącza (ciepłą wodę miejską, prąd czy gaz), jednakże nie wszędzie tak jest i może istnieć konieczność instalacji odrębnego systemu, który zarządzany będzie przez właścicieli domu. Podobnie sytuacja wygląda na wsi – tam wszyscy muszą zmierzyć się z wyborem instalacji, która będzie dla nich użyteczna – ogrzewany musi być bowiem dom, najlepiej jego wszystkie pomieszczenia użytkowe, a także woda – dzięki której będzie można przygotowywać potrawy, zmywać naczynia czy brać prysznic. Ogrzewanie w czasach obecnych posiada wiele opcji i każdy dom może korzystać z kilku jeśli tylko wyraża taką ochotę. Obecnie popularne są pompy ciepła, które wspomagają ogrzewanie domu oraz wody przekształcając ciepło z atmosfery na ciepło w rurach. Pompy ciepła są jednakże stosunkowo drogo, a zimą oraz jesienią nie są zbyt użyteczne.
Tradycyjne instalacje CO cały czas dobrze się sprawdzają i chętnie wybierane są przez wiele osób. Do obsługi pieca, który jest regularnie serwisowany, przeglądany, czyszczony oraz prawidłowo rozpalany nie potrzeba wiele czasu, wystarczy jedynie opał – najlepiej jeśli jest to na pół-suche drewno oraz węgiel kamienny. Drewno kominkowe oraz suche gazety mogą służyć za rozpałkę zaś węgiel będzie sprawował funkcję podtrzymującą dobrą temperaturę przez wiele godzin. Wymiana pieca na kocioł CO jest niezbędna wszędzie tam, gdzie występuje ryzyko totalnego zepsucia się lub wyraźnego spadku mocy poprzedniego systemu grzewczego, którym mógł być na przykład piec kaflowy. Z racji swojego wieku piec ten może nie być już szczelny, co nie tylko obniża jego wydajność oraz przepustowość, ale jest groźne także dla zdrowia użytkowników – możliwe bowiem jest wytworzenie groźnego tlenku węgla, która w skrajnych przypadkach może być cichym zabójcom zwłaszcza śpiących osób.
Instalacja spełniająca wymagania użytkowników
Nowy system ogrzewania znacząco obniża takie ryzyko lub nawet je zupełnie niweluje. W przypadku centralnego ogrzewania, instalowany piec jest skonstruowany z mocnego, szczelnego metalu, w dodatku najczęściej zlokalizowany jest w piwnicy bądź przeznaczonej mu kotłowni, dlatego też ryzyko stworzenia się tlenku węgla jest znikome. Centralne ogrzewanie jest w Polsce bardzo popularnym ogrzewaniem, ale wraz ze wzrostem zarobków rośnie zainstalowanie nowymi instalacjami – gazowymi oraz elektrycznymi. Ich działania jest wyraźnie szybsze i łatwiejsze w użytkowaniu, jednakże można odczuć wyraźną różnicę w postaci o wiele większego rachunku. Liczba jednostek elektrycznych wymaganych do zasilania takich systemów jest znacząca.