Co to jest digitalizacja ?

przegrywanie filmów 8mm na dvd kraków

 

W przeszłości to filmy nagrywane na taśmach 8mm były najpopularniejsze i powstały na długo przed erą video, telefonów komórkowych, kamer oraz kaset VHS przeznaczonego do użytku domowego. Jeszcze w latach 80-tych nagrywano filmy właśnie na taśmach 8mm. Czy dziś można nadać im nowego życia i sprawić, że przetrwają kolejne lata bez utraty swojej jakości i czaru? Okazuje się, że jest to jak najbardziej możliwe i warte inwestycji.

Taśmy 8 mm na płytach DVD

Wszyscy lubimy wracać do wspomnień, zwłaszcza tych z okresu dzieciństwa i młodości, gdy życie wydawało się beztroskie. Dlatego też nie tylko staramy się utrwalać najważniejsze chwile, ale też odpowiednio dbamy o ich ślady. Odkąd tylko istniała taka możliwość, ludzie uwielbiali uwieczniać chwile na zdjęciach i filmach, niestety w przeszłości było to o wiele trudniejsze. Niektórzy mimo wszystko mogli zdobyć kamery, które do zapisu filmów wykorzystywały popularne wtedy taśmy 8mm, które na rynek wprowadziła znana wszystkim firma Kodak w 1932 roku. Jeśli ktoś ma takie taśmy i jeszcze ich nie wyrzucił, teraz ma świetną okazję, by przegrać je na o wiele bardziej wygodne płyty DVD.

Czym właściwie jest digitalizacja?

Digitalizacja filmów 8mm może wydawać się nam pojęciem bardzo skomplikowanym, niemniej jednak w praktyce oznacza ona proces, w trakcie którego dochodzi do konwersji materiału z zapisu analogowego na cyfrowy. Dlaczego warto zainwestować w taką konwersję? Choćby dlatego, że niestety taśmy analogowe są o wiele bardziej podatne na zniszczenia niż nośniki cyfrowe, z którymi nic się nie dzieje przez długi okres czasu. Ponieważ jednak przegrywanie tego rodzaju filmów na płyty DVD wymaga odpowiedniej wiedzy oraz sprzętu, warto zaufać w tym aspekcie specjalistom, którzy posiadają odpowiednie doświadczenie i wiedzę.

przegrywanie filmów 8mm na dvd krakówWarto zatroszczyć się o swoje wspomnienia

Transfer tego typu filmów odbywa się w systemie poklatkowym. Oznacza to, że każda z nagranych klatek zostanie przegrana osobno na nośnik cyfrowy. Odpowiedzenie zeskanowanie obrazu tak, aby zachować jego pożądaną jakość oraz dźwięk, zmusza nas do zastosowania dość drogiego sprzętu. Dlatego znaczna większość osób korzysta z ofert wyspecjalizowanych w tym aspekcie firm. Sprzęt, jaki stosowany jest do przegrywania filmów z taśm 8mm, najczęściej sprowadzany jest zza granicy.

Sama metoda poklatkowa jest dziś jedyną skuteczną i odpowiednio opracowaną metodą przegrywania tego typu filmów. Wiele firm oferuje nawet przegrywanie filmów w wersji LIVE. Proces ten polega na puszczaniu filmu z nośnika 8 mm, ustawieniu statywów oraz świateł pod odpowiednim kątem, a następnie nagrywaniu obrazu kamerą cyfrową. Technika ta nie gwarantuje nam niestety pożądanej jakości obrazu.

W przypadku profesjonalnych firm zajmujących się digitalizacją, możemy najczęściej liczyć na odpowiednie oczyszczanie obrazu oraz znaczne poprawienie jego jakości. Specjaliści zajmują się usuwaniem tak zwanego ‘szumu’ z obrazu, który jest cechą charakterystyczną dla starych nagrań. Dodatkowo, ich zadaniem jest także poprawienie balansu bieli, kontrastu oraz kolorów poszczególnych klatek. Obraz, jaki znajdzie się na cyfrowych nośnikach, jest o wiele lepszy jakościowo, czasem efekt jest bardzo zaskakujący.

Jedną z profesjonalnych firm realizujących przegrywanie filmów 8mm, przegrywanie kaset magnetofonowych czy digitalizacja filmów jest Merium z Krakowa.

 

Rate this post

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *