Co zrobić, aby spacer z psem stał się przyjemnością?

spacerowanie z psem

Spacer z pupilem powinien być okazją nie tylko do tego, aby czworonóg załatwił wszystkie swoje potrzeby fizjologiczne. To także doskonały moment na to, aby spędzić aktywnie czas wspólnie ze zwierzakiem i naprawdę dobrze się z nim bawić oraz trenować wzajemne zaufanie.

Jak sprawić, że spacer z psem będzie prawdziwą przyjemnością zarówno dla Ciebie, jak i dla czworonoga? Co zabrać ze sobą na spacer, aby cały proces przebiegł bezproblemowo i na co zwracać uwagę? Podpowiadamy!

Zadbaj o odpowiednie atrakcje dla pupila podczas spacerów

Choć dla właścicieli często spacer jest po prostu obowiązkiem wobec pupila, to dla czworonoga jest zazwyczaj czas na zabawę oraz wyjątkowa atrakcja. Warto więc zadbać o to, aby zwierzak podczas wyjścia miał naprawdę co robić i czuł się dopieszczony oraz doceniony ze strony swojego właściciela. Dobrze jest zadbać o to, aby pies mógł podczas spaceru skorzystać z różnych ciekawych atrakcji i żeby miał czas na to, aby spożytkować swoją energię. Dzięki temu będzie on zdecydowanie lepiej się czuł i dodatkowo będzie zdecydowanie grzeczniejszy w domu.

spacer z psem

Na spacer warto zabrać odpowiednie zabawki, przede wszystkim wszelkie akcesoria dla psów do rzucania. Piłki i szarpaki doskonale sprawdzą się w parku lub w innych miejscach, gdzie przestrzeń pozwala na tego typu zabawy. Dzięki temu Twój pies będzie jednocześnie trenował swoje umiejętności przynoszenia zabawek do właściciela, a także spożytkuje swój nadmiar energii. Aktywność fizyczna nie tylko nieco go zmęczy, dzięki czemu będzie miał mniej energii na psoty w domu, ale także dodatkowo poprawi jego nastrój, ponieważ wysiłek działa u psów podobnie jak u ludzi – pobudza produkcję hormonu szczęścia.

Wyjście na spacer z psem może być także okazją do socjalizacji pupila z innymi psami. Jest to bardzo ważny aspekt, o który naprawdę warto zadbać. Psy, które nie mają styczności z innymi przedstawicielami swojego gatunku, mogą stawać się bardzo strachliwe lub agresywne względem innych czworonogów. Dlatego od najmłodszych lat warto zadbać o to, aby szczeniak miał okazję poznawać się z innymi psami i bawić się z nimi na przykład w parku lub na psim wybiegu, jeśli znajduje się taki w okolicy.

Nie zapomnij zabrać ze sobą niezbędnych akcesoriów

Wybierając się z psem na spacer, nie można zapomnieć o zabraniu ze sobą odpowiednich akcesoriów. Podstawą jest oczywiście smycz oraz obroża lub szelki. Nawet jeśli puszczasz psa luzem na wybiegu, to na spacerze warto mieć psa na smyczy – jest to rozwiązanie bardzo rozsądne i odpowiedzialne. Nawet najlepiej wychowany i najbardziej posłuszny pies może podczas spaceru przestraszyć się głośnych samochodów lub innego psa.

Może też rzucić się w pościg za napotkanym bezpańskim kotkiem lub innym zwierzęciem w parku. Takie sytuacje stwarzają spore zagrożenie dla Ciebie, Twojego pupila oraz dla innych uczestników ruchu. Dlatego też warto mieć psa na smyczy, aby w razie czego zatrzymać go przed ucieczką.

spacer z psem

Szykując się na spacer, warto mieć także pod ręką odpowiednią ilość smaczków. Jest to szczególnie istotne, jeśli jesteś w trakcie szkolenia psa i nauki go odpowiednich reakcji. Wtedy smaczki na pewno będą docenioną przez niego nagrodą, która będzie motywować go do dalszych starań. Obowiązkowo musisz zabrać ze sobą na spacer również worki na psie odchody. Woreczki na kupy są przydatne w momencie, gdy Twój pies załatwi wszystkie swoje potrzeby fizjologiczne i będzie trzeba po nim posprzątać.

Pamiętaj, że jest to Twój obowiązek, którego niewypełnienie może zostać ukarane ze strony straży miejskiej mandatem oraz nieprzyjemnymi komentarzami ze strony niezadowolonych sąsiadów.

Nawiąż więź z psem dzięki codziennym spacerom

Spacer z psem to nie tylko obowiązek. Warto spożytkować ten czas jak najlepiej, aby Twój pies czuł się doceniony i ważny. Postaw na ciekawe zabawy, integrację z innymi psami oraz aktywność fizyczną, aby nieco swojego pupila zmęczyć. Nie zapomnij również o konieczności posprzątania po swoim czworonogu za pomocą woreczków na psie kupy, gdy ten załatwi swoje potrzeby fizjologiczne na trawniku lub chodniku.

Rate this post