Czy muszę być zameldowany w Niemczech, aby rozliczyć podatek?

odzyskiwanie podatku z niemiec

Coraz więcej ludzi decyduje się na pracę za granicą. Oczywistym kierunkiem dla wielu Polaków wydają się Niemcy, które leżą blisko i są bogatym krajem, w którym można zarobić znacznie więcej niż w Polsce. Kolejną zaletą Niemiec jest fakt, że język niemiecki często uczony jest w szkołach, a co za tym idzie, osoby są już z nim w pewnym stopniu obeznane. To znacznie ułatwia komunikację, która jest niezbędna przy znajdowaniu lepiej płatnych prac.

Nie każdy jest w tej kwestii ekspertem, przez co powstaje wiele pytań dotyczących tego tematu. Czy trzeba płacić podwójny podatek zarówno w Niemczech, jak i w Polsce? Czy odzyskanie podatku z Niemiec jest możliwe? Czy trzeba być zameldowanym w Niemczech, aby móc tam rozliczyć podatek? Jak działa cała ta machina i czy można komuś zlecić rozliczanie podatku w Niemczech, tak by zostało zrobione to raz a porządnie?

Czy trzeba być zameldowanym w Niemczech, by móc tam rozliczyć podatek?

Odpowiedź, na powyżej zadane pytanie może być bardzo prosta: nie. Nie trzeba być zameldowanym na terenie Niemiec, aby moc rozliczać się z podatku. Niemniej jednak trzeba posiadać w Niemczech swojego reprezentanta podatkowego, który już musi tam być zameldowany. Taki reprezentant jest zobowiązany do przygotowania dla podatnika zeznania podatkowego! Taki reprezentant jest także odpowiedzialny przed niemieckim urzędem skarbowym, za jakość złożonego zeznania!

Osoba, która jest reprezentantem podatkowym w Niemczech musi być kimś, kto zna się na tamtejszych zasadach, ponieważ są one bardziej skomplikowane od tych, które obowiązują w Polsce. Najlepiej ze swoimi podatkami zgłosić się do specjalnej firmy, takiej jak Tax-Pol zajmującej się rozliczeniami podatku Niemiec i Holandii, ponieważ dzięki temu będzie się miało pewność, że wszystko pójdzie dobrze i sprawnie. Takie firmy nie tylko potrafią szybko załatwić rozliczenie podatku w Niemczech, ale szybko także odzyskują ewentualną nadpłatę, jeżeli taka nastąpi!

biura rozliczające podatek z niemiec

Gdzie szukać reprezentanta podatkowego?

Warto rozglądać się za firmami, które zajmują się rozliczaniem i zwrotem podatków z różnych krajów europejskich. W takich miejscach pracują specjaliści, którzy już od wielu lat zajmują się właśnie rozliczaniem czy zwrotem podatku z Niemiec, Holandii, Belgii czy nawet Anglii. Ich wiedza i doświadczenie może być niezwykle pomocne podczas wykonywania tych czynności, ponieważ muszą być one wykonane starannie i sumiennie. Niemiecki urząd skarbowy potrafi nadać spore kary za źle wypełnione wnioski! Kolejną zaletą wynajęcia firmy, jako swojego reprezentanta podatkowego, jest fakt, że pracujący tam ludzie świetnie znają język docelowy – a to oznacza, że są w stanie bez problemu dogadać się nawet na trudne tematy w urzędzie!

Oczywiście rozliczenie się w Niemczech nie jest jednoznaczne z rozliczeniem się w Polsce! Tak, pracując za zachodnią granicą, musisz liczyć się z tym, że i tutaj w Polsce będziesz musiał rozliczyć się z uzyskanych tam przychodów. Nie musisz się jednak martwić, nie będzie cię obowiązywało podwójne opodatkowanie. Chodzi po prostu o to, by deklaracje podatkowe były złożone w obu krajach, aby było jasne, ile zarobiłeś, jakie koszty poniosłeś w związku z tym i czy rozliczyłeś się już w Niemczech, czy jeszcze nie! Nie musisz obawiać się o swoje pieniądze!

Rate this post