Czy przezroczyste nakładki na zęby są odpowiednie dla każdego?

uśmiech

Zmagasz się z wadą zgryzu i nie wiesz, jaką metodę leczenia wybrać? Na szczęście nowoczesna ortodoncja uległa mocnemu rozwojowi. Tutaj poznasz wszystkie najważniejsze informacje w zakresie leczenia wad uzębienia za pomocą przezroczystych nakładek na zęby. 

Czym są i jak działają alignery na zęby?

Aligner to fachowa nazwa przezroczystego aparatu ruchomego na zęby. Są to nakładki z termoplastycznego tworzywa, wykonane na podstawie zeskanowanego w technologii cyfrowej i pobranych przez lekarza wycisków, dzięki czemu są dokładnie dopasowane do kształtu Twoich zębów. 

Ich działanie polega na delikatnym, stopniowym przesuwaniu zębów do tego momentu, aż uzyskasz pożądany efekt. Jedna nakładka przesuwa ząb o około 0,18-0,25 mm, przy czym należy pamiętać o tym, by je wymieniać co 5-10 dni, w zależności od tego, co zalecił lekarz. Noszenie nakładki może powodować delikatny dyskomfort w postaci ucisku na zęby, lecz zazwyczaj mija on w ciągu 2-3 dni od założenia nowej nakładki. 

Komu zaleca się skorzystanie z przezroczystych nakładek na zęby?

Leczenie za pomocą alignerów można przeprowadzić już u młodzieży od 16. roku życia. Zaleca się korzystanie z nich w takich przypadkach, jak:

  • chęć skorzystania z dyskretnych metod leczenia – przezroczyste nakładki są praktycznie niewidoczne dla osób postronnych,
  • leczenie wad zgryzu, w tym diastemy, stłoczenia zębów, przodozgryzu i wielu innych,
  • chęć uniknięcia inwazyjnych metod leczenia (niekiedy noszenie stałego aparatu wymaga usunięcia pojedynczych zębów),
  • w przypadku wad nawracających po leczeniu aparatem stałym,
  • jeśli zależy Ci na osiągnięciu szybkiego efektu.

Jak przygotować jamę ustną na założenie przezroczystych nakładek na zęby?

Zanim zaczniesz korzystać z nakładek na zęby, koniecznie udaj się na wizytę do dentysty. Sprawdzi on stan Twojego uzębienia, a jeśli będzie to konieczne, wypełni powstałe ubytki, wyleczy próchnicę, czy też przeprowadzi inne niezbędne kroki w celu wyleczenia chorób uzębienia i stanów zapalnych. 

Ważne jest też wykonanie skalingu i piaskowania. Jest tak dlatego, że nieleczony kamień na zębach z czasem wywołuje stan zapalny, któremu nierzadko towarzyszy m.in. opuchlizna, co podniosłoby poziom dyskomfortu podczas korzystania z alignerów. Kolejnym krokiem jest wykonanie zdjęć cyfrowych całego uzębienia oraz pobranie wycisku tak, by nakładki były idealnie dopasowane do kształtu uzębienia. 

Od czego zależy, czy skorzystanie z przezroczystych nakładek na zęby jest możliwe?

Przede wszystkim pacjenci muszą być zdyscyplinowani w zakresie regularnej wymiany nakładek na nowe w dokładnie wyznaczonym przez lekarza czasie. Tak jak już była o tym mowa, konieczne jest wcześniejsze wyleczenie wszystkich dolegliwości jamy ustnej i uzupełnienie ubytków. Chodzi o to, że nawet najmniejsza zmiana zmniejsza dopasowanie wkładki, a tym samym jej skuteczność. Dlatego też noszenie wkładki na niewyleczonych wcześniej zębach po prostu obniżyłoby jej skuteczność. 

Z noszeniem nakładek muszą poczekać również panie w ciąży. Same nakładki nie są zagrożeniem dla płodu, jednak chodzi o to, że przed ich wykonaniem trzeba wykonywać zdjęcia rentgenowskie – a promieniowanie jest już niebezpieczne dla rozwijającego się dziecka.

Ile mogą kosztować alignery?

Istnieje wiele czynników, jakie musisz wziąć pod uwagę, decydując się na przezroczyste nakładki na zęby. Cena tej metody zależy od stopnia zaawansowania wady zgryzu – im jest ona większa, tym więcej nakładek trzeba będzie wykonać. Koszty założenia aparatu mogą wahać się od 3 do 15 tys. złotych. 

Cena przezroczystych nakładek na zęby zależy jednak również od lokalizacji placówki, w której planujesz podjąć leczenie. Największe ceny będą w dużych miastach, trzeba też pamiętać, że jest to stosunkowo nowa metoda, więc będzie wymagała większych nakładów finansowych niż aparat stały. 

uśmiech

Gdzie znaleźć najlepszą ofertę na przezroczyste nakładki na zęby?

Jak już wiesz, usuwanie wad zgryzu za pomocą alignerów to pomysł, który ma naprawdę niewiele przeciwwskazań. Pojawia się jednak pytanie – gdzie najszybciej znaleźć najlepszą ofertę? Popularność nakładek stare rośnie, zatem znalezienie najlepszych warunków leczenia może zająć nieco czasu. Aby ułatwić Ci szukanie, stworzyliśmy platformę Hot Medi, na której dzięki wygodnym filtrom wyszukiwania i umieszczeniu linków wyłącznie do godnych polecenia miejsc, znacznie szybciej znajdziesz odpowiednią placówkę dla siebie.

Rate this post