Czy sianokiszonka jest odpowiednia dla bydła mlecznego?

bele

Sianokiszonka powstaje w wyniku procesu fermentacji skoszonej i podsuszonej wcześniej zielonki, w której powinno znajdować się około 40-45% suchej masy. W odróżnieniu od siana sianokiszonka jest bardziej odporna na wszelkie warunki atmosferyczne i może być przechowywana nawet rok bez ryzyka utraty znajdujących się w niej składników odżywczych. Jeżeli zastanawiasz się, czy ten rodzaj paszy stanowi rzeczywiście dobre pożywienie dla bydła mlecznego, zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem. 

Zalety sianokiszonki

Sianokiszonka wykorzystywana jest z powodzeniem do karmienia wszystkich rodzajów bydła mlecznego. Jej walory smakowe doceniają m.in. krowy, owce i kozy. Sianokiszonka wysokiej jakości jest bogatym źródłem białka, witamin oraz różnych składników mineralnych i odżywczych. Ogromną jej zaletą jest to, że bez względu na warunki i okres jej przechowywania przez cały czas charakteryzuje się stałą wartością składników pokarmowych. Koniecznie trzeba również wspomnieć o tym, że karmienie krów sianokiszonką pozwala na wyregulowanie organizmu po wycieleniu się oraz w okresie laktacji. Po zakończeniu laktacji sianokiszonka zapobiega zatuczaniu bydła oraz chorobie przemiany materii-ketozie. Sianokiszonka zalecana jest również zwierzętom z problemami układu pokarmowego oraz skłonnościami do alergii, gdyż nie obciąża żołądka i może być spożywana w mniejszych ilościach w celu pokrycia dziennego zapotrzebowania na składniki odżywcze. Jej wysoka wartość pokarmowa i energetyczna sprawia, że należy nie tylko do bardzo zdrowych, lecz również do bardzo ekonomicznych karm. Dzięki dużej wydajności i ekonomiczności możliwe jest wykarmienie całego stada bydła bez konieczności ponoszenia dużych nakładów finansowych. 

Jak odpowiednie żywienie wpływa  na jakość mleka?

Na jakość mleka ma wpływ przede wszystkim dobrostan zwierząt. Składa się na nie stan zdrowia, jakość pożywienia dostarczanego zwierzęciu, czy też odpowiednie warunki, w jakich bydło jest trzymane. Jeżeli bydłu mlecznemu dostarczane są w ramach pożywienia odpowiednie ilościowo i jakościowo porcje pożywienia, znajdzie to odzwierciedlenie w wytwarzanym przez nie mleku. Z uwagi na bogactwo składników odżywczych, spożywanie sianokiszonki wpływa na jakość produktów mleczarskich. Trzeba jednak mieć na uwadze to, aby ilość podawanej bydłu sianokiszonki dopasować odpowiednio do jego wieku, okresu laktacji i stanu zdrowia. Bydło mleczne w okresie laktacji posiada z jednej strony zwiększone wymagania żywieniowe, z drugiej zaś strony-ograniczone możliwości pobierania paszy, dlatego też sianokiszonka jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnych pasz lub siana, ponieważ spożywana w stosunkowo niedużych ilościach zaspokaja zapotrzebowanie pokarmowe i energetyczne. Dobra jakościowo sianokiszonka wpływa na jakość produktów mleczarskich, ponieważ zawiera w sobie mnóstwo witamin, minerałów i składników odżywczych.

bele

Jaka sianokiszonka dla bydła mlecznego jest najlepsza?

Rodzaj traw, ich skład oraz moment wykonania pierwszego pokosu ma wpływ na ilość i jakość wytworzonej paszy. Jeżeli zależy nam na paszy o większej ilości białka, lekkostrawnej oraz bogatej w mikro- i makroelementy, do wytworzenia sianokiszonki powinniśmy użyć biomasę, w skład której w około 25-40% wchodzą rośliny motylkowate.

W jaki sposób folia do sianokiszonki wpływa na jej jakość?

Jakość sianokiszonki zależy zarówno od rodzaju traw, prawidłowego wykonania pokosu, jak i od właściwego przebiegu procesu fermentacji. Fermentacja polega na przemianie związków organicznych, przy udziale różnych drobnoustrojów, przebiegającej w warunkach beztlenowych. W tym celu konieczne jest zapewnienie skoszonej biomasie odpowiednich warunków, w których powyższy proces będzie mógł się odbyć. Nieodzownym elementem poprzedzającym proces fermentacji jest zabezpieczenie balotów z biomasą poprzez ich szczelne owinięcie specjalną folią do sianokiszonki. Powinna ona być na tyle szczelna, aby zapobiec dostawaniu się powietrza do wnętrza balotów oraz na tyle wytrzymała i trwała, aby mogła być przechowywana w każdych warunkach. Wszystkie te warunki spełnia folia do sianokiszonki ULTRAX, która składa się aż z 5 szczelnych i wytrzymałych warstw zabezpieczonych specjalnym klejem typu PIB. Ponadto zaopatrując się w folię ULTRAX zyskujemy gwarancję 12-miesięcznej ochrony przed promieniowaniem UV.

Jako polski producent folii do sianokiszonek oferujemy Państwu kilka, sprawdzonych i cieszących się dużym uznaniem rodzajów folii do sianokiszonki w atrakcyjnych cenach. Zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem!  

Rate this post