Styl loftowy zyskuje z roku na rok coraz więcej zwolenników. Nic w tym dziwnego, specyfika wystroju oraz aranżacji zgodnie z tym stylem, pasuje do wielu wnętrz, nawet tych niewielkich. Surowość i minimalizm, jakie głównie charakteryzują loft przemawiają do wielu właścicieli mieszkań i domów. Ale czy tylko w takich miejscach się sprawdza? Z pewnością nie! Poniżej prezentujemy pomysły na wykorzystanie stylu loftowego, a także wskazujemy, na czym dokładnie polega oraz czym się wyróżnia spośród innych metod projektowania wnętrz.
Czym jest styl loftowy
Zanim opiszemy styl loftowy, warto przedstawić, czym właściwie jest owy loft. Mianowicie jest to przestrzeń mieszkalna, która zapoczątkowana została w Stanach Zjednoczonych w latach 60. ubiegłego wieku. Hale, magazyny i fabryki opustoszały wtedy w wyniku kryzysu gospodarczego, który dotknął wiele dużych miast. Trafiły początkowo w ręce środowisk artystycznych, doceniających ogromne, przestronne przestrzenie z dużą ilością światła wpadającego przez okna. Budynki przekształcano w mieszkania. Stanowiły zarówno miejsce spotkań, jak i pracy artystów. Moda na lofty szybko się rozeszła, a współcześnie obecna jest ona niemal na całym świecie.
Styl loftowy tak naprawdę dzieli się na dwa rodzaje. Autentyczny styl, zwany hard loftem dotyczy starych, opuszczonych budynków przerobionych na przestrzenie mieszkalne. Ten drugi natomiast, nazywany soft loftem odnosi się do mieszkań i domów, które jedynie inspirują się oryginalnym stylem. Właśnie to podążanie za prawdziwym loftem widzimy aktualnie w designie.
Elementy charakterystyczne stylu loftowego
Styl loftowy jest dość specyficzny, jednak ta wyjątkowość przemawia do wielu ludzi zainteresowanych reranżacją swoich lokali. Najlepiej do loftu pasują wysokie sufity oraz duże, otwarte przestrzenie. Charakteryzuje się przede wszystkim minimalizmem, który potrafi przemienić nawet małe mieszkanie w taki sposób, że ma się wrażenie przebywania na o wiele większym metrażu.
Meble oraz ściany przypominają industrialne wnętrza, co silnie nawiązuje do początków historii tego stylu. Wystrój wnętrza organizuje się w dość surowy sposób, tak aby uzyskać odpowiedni, lekko nonszalancki efekt. Materiały najbardziej oddający styl loftowy to drewno, cegła, stal oraz beton. Wszelkie rury, kable i instalacje pozostają na widoku. Minimalizm dotyczy zarówno mebli, ozdób i innych dekoracji, które mogą tworzyć wrażenie zagracenia czy przepychu. Celem jest tu jak największe ograniczenie wszelkich elementów tylko do tych niezbędnych do funkcjonowania. Jest to zatem styl surowy i nie wszystkim będzie pasować, jednak ci, którzy się na niego odważą po osiągnieciu zakładanego efektu, mogą się cieszyć oryginalnym i indywidualnym podejściem do wystroju.
Prostota i monochromatyczność kolorystyki mają ogromny wpływ na styl loftowy. Podobnie jak oświetlenie. Najlepiej sprawdzają się długie, wiszące lampy oraz duże, szerokie okna wpuszczające do pomieszczeń promienie słońca. Drzwi loftowe to kolejny element, wpływający silnie na klimat wnętrza. Do tego stylu pasują najlepiej potężne, stalowe drzwi przesuwne lub ich przeciwieństwo, czyli drzwi szklane. Choć sprawiają wrażenie delikatnych i łatwych do zepsucia to z pewnością przysłużą się w procesie oświetlania mieszkania, nie będą bowiem blokować promieni z jednego pomieszczenia do drugiego.
Gdzie jest wykorzystywany?
Choć głównie wykorzystuje się styl loftowy we wnętrzach domów i mieszkań, to spotkać go można jeszcze w wielu innych miejscach. Przestrzeń publiczna w dzisiejszych czasach jest wręcz zapełniona nawiązaniami do tego stylu. Wiele knajp i restauracji stara się korzystać z cech loftu, wykorzystując do tego solidne, drewniane stoły, wiszące lampy i żyrandole czy imitację cegły na ścianie zamiast farby czy tapety. Surowy klimat przemawia do wielu, zatem takie lokale mogą liczyć na rzesze klientów, chcących zjeść posiłek w charakterystycznym wnętrzu.
Również hotele, hostele, a nawet biura aranżują swoje wnętrza w stylu loftowym, by przyciągnąć więcej zainteresowanych. Loft obecny jest jednak nie tylko we wnętrzach. Coraz częściej spotyka się miejsca na zewnątrz zaprojektowane w myśl minimalizmu, surowości. Publiczna przestrzeń wykorzystuje metalowe i drewniane akcenty, przeszklone elementy oraz industrialne rozwiązania. Także ogrody mogą być projektowane w myśl stylu loftowego.