Czy terapia ciepłem poprawia problemy z krążeniem?

kabina sauny

Regularna terapia ciepłem w postaci sauny ma zbawienny wpływ na zdrowie człowieka. Z jej leczniczych właściwości korzystano od wieków. Należy ona do najlepiej zbadanych i opracowanych zabiegów termolecznictwa.

Co jest przyczyną problemów z krążeniem?

Niewydolność krążenia jest skutkiem nieprawidłowej pracy serca, wynikającej najczęściej z jego choroby niedokrwiennej lub wady zastawek. Uszkodzone serce nie jest w stanie pompować wystarczającej objętości krwi, co jest przyczyną różnych dolegliwości.

Z powodu złego jej przepływu człowiek może czuć się osłabiony, doświadczać duszności oraz obrzęków szczególnie rąk i nóg, pogorszenia trawienia, pogorszenia siły mięśniowej, przewlekłego kaszlu, męczliwości.

Nieprawidłowe krążenie w rękach i nogach jest przyczyną obniżonej temperatury dłoni i stóp, a także zmian skórnych.

Kiedy pojawiają się problemy z krążeniem?

Nadciśnienie tętnicze jest najczęstszą przyczyną problemów z sercem. Do tego rodzaju kłopotów przyczynia się także miażdżyca naczyń wieńcowych, której konsekwencją jest choroba niedokrwienna serca. 

Kolejnym powodem problemów z sercem mogą być wady zastawek. Przy rozwiniętej niewydolności serca dochodzi do zaburzenia krążenia krwi w prawym przedsionku, a także komorze oraz niższa zdolność skurczowa lewej komory, a także do zastoju krwi w krążeniu płucnym.

Jakie są najczęstsze objawy problemów z sercem?

Do najczęstszych objawów problemów z sercem należą:

  • Obrzęki na nogach najczęściej umiejscowione w kostkach, a w miarę postępu choroby sięgające kolan, ale należy także wykluczyć choroby nerek czy nadczynność tarczycy.
  • Uczucie pragnienia oraz częste oddawanie moczu.
  • Omdlenia szczególnie przy gwałtownej zmianie pozycji ciała.
  • Duszności pojawiające się nawet przy niewielkim wysiłku.
  • Zaburzenia rytmu serca, migotanie przedsionków.
  • Poszerzenie naczyń szyjnych, powodujące ich widoczność, co wynika z wysokiego ciśnienia w sercu.
  • Zmiana zabarwienia skóry na ciemniejszą, ziemistą, bladość skóry na rękach.
  • Nieustanne uczucie zimnych dłoni i stóp. 

Wpływ sauny, czyli terapii ciepłem na wysokość śmiertelności z powodu chorób serca

W Finlandii korzystanie z sauny ma wielowiekową tradycję, dlatego naukowcy tego kraju prowadzili badania na wpływem regularnego korzystania z niej na wysokość śmiertelności z powodu chorób serca.

Badaniu poddano grupę mężczyzn w średnim wieku na przestrzeni dwudziestu lat. Ich efektem było odkrycie zależności  pomiędzy częstym korzystaniem z sauny, dwa a nawet trzy razy w tygodniu, a niższym ryzykiem śmierci z powodu  chorób układu krążenia w stosunku do osób, które korzystały z niej tylko raz w tygodniu.

Natomiast ryzyko było najniższe u mężczyzn, korzystających z sauny od czterech do siedmiu razy w tygodniu, nawet o 50%. Stąd wniosek, że im częściej mężczyźni korzystali z sauny, tym ryzyko ich śmierci z powodu chorób krążenia jest niższe. To świadczy o tym, że sauna ma zbawienny wpływ na choroby sercowo-naczyniowe, łącznie z zawałem serca.

sauna

Czy sauna, czyli terapia ciepłem jest dobra na serce?

Kluczową kwestią w badaniach fińskich naukowców nad terapią ciepłem  miał również czas przebywania w saunie oraz jej temperatura. Najkorzystniejszy wpływ na zdrowie człowieka w tym i na układ krążenia miał zabieg trwający około 20 minut w temperaturze od 80 do 100 stopni Celsjusza. Ryzyko śmierci na skutek zatrzymania krążenia spadało w tym przypadku aż o ponad 50% w stosunku do mężczyzn, którzy korzystali z sauny przez mniej niż 11 minut.

Podczas badań wykazano także, że ma ona korzystny wpływ nie tylko na układ sercowo-naczyniowy, ale również na pamięć, gdyż choroby neurodegeneracyjne mają podobne podłoże, co choroby układu krążenia. Nie bez znaczenia pozostaje również wpływ sauny na samopoczucie człowieka, jej działanie relaksujące i wyciszające, rozluźniające nie tylko ciało, ale również umysł.

Jak terapia ciepłem działa na serce?

W trakcie sauny poprawia się krążenie, gdyż serce intensywniej pracuje. Pod wpływem gorącego powietrza naczynia krwionośnie ulegają rozszerzeniu, a człowiek zaczyna się pocić. Otwierają się pory skóry, umożliwiając parze wodnej wnikanie w nią i głębokie oczyszczanie. Stosowane przez Finów okładanie ciała gałązkami poprawia dodatkowo krążenie, masuje mięśnie, poprawiając ich stan.

Rate this post