Obrączki tytanowe to ekskluzywna nowość na rynku – zaledwie od kilku lat tytan zyskuje sobie rosnącą popularność jako metal wykorzystywany w jubilerstwie, stając się coraz silniejszą konkurencją dla metali szlachetnych, takich jak złoto, srebro i platyna. Jakie są zalety i wady obrączek wykonanych z tytanu? Wszystkie najważniejsze fakty przedstawiamy w poniższym tekście.
Największe zalety obrączek tytanowych
Lekkość
Obrączki wykonane z tytanu będą doskonałym wyborem dla osób nieprzyzwyczajonych do noszenia biżuterii ze względu na swoją lekkość – szacuje się, że tytan może być nawet do 4 razy lżejszy od złota. Dzięki temu może być doskonałym wyborem dla osób ceniących sobie wygodę i noszenie ozdób, których wagi praktycznie nie odczują.
Wytrzymałość
Zgodnie ze ślubnymi obyczajami, obrączki wymieniane przez małżonków w momencie składania przysięgi powinny być wykonane z jak najbardziej wytrzymałego materiału, symbolizując w ten sposób trwałość związku. Do tej pory za materiał taki uważano złoto, aczkolwiek jest to metal stosunkowo miękki i wykazujący mniejszą odporność na codzienne użytkowanie, niż tytan. Tytan jest metalem znajdującym zastosowanie w przemyśle kosmicznym i medycznym, dlatego też możesz mieć całkowitą pewność, że niestraszne mu będzie codzienne noszenie nawet w trakcie wykonywania pracy fizycznej lub uprawiania sportów.
Liczne możliwości dekorowania
Tytan przed obróbką ma niezbyt estetyczny, brązowy kolor, dlatego też przez długi czas nie był brany pod uwagę jako metal możliwy do wykorzystania w produkcji obrączek ślubnych. Obecnie jednak technologia produkcyjna uległa znacznemu rozwinięciu, dlatego też obecnie może on z powodzeniem konkurować z platyną czy też z białym złotem, a nawet kreować nowe trendy poprzez uzyskiwaną w procesie oksydacji barwę czarną. Tytan pięknie komponuje się z kamieniami szlachetnymi, złotem, srebrem, a do tego można spotkać nawet modele ozdobione kolorowym drewnem.
Właściwości antyalergiczne
Obrączki z tytanu zyskują sobie szerokie grono zwolenników właśnie z uwagi na brak właściwości uczulających. Uczulenie na metale szlachetne, częstsze w przypadku złota, często było dużym utrudnieniem dla nowożeńców, skazanych wówczas na obrączki z drogiej platyny. Na szczęście jednak pojawił się tytan, dzięki czemu możliwe jest zakupienie biżuterii bezpiecznej dla zdrowia bez nadmiernego nadwyrężania budżetu.
Niska cena
Nawiązując do poprzedniego punktu – tytan nie jest metalem szlachetnym, dlatego też i jego cena jest dużo niższa, niż w przypadku obrączek wykonanych ze złota lub srebra. Najprostsze modele obrączek tytanowych dostępne są już za mniej niż 1000 złotych. Oczywiście jeśli jednak zdecydujecie się na modele z wytłoczonymi wzorami, z dodatkiem metali lub kamieni szlachetnych, cena odczuwalnie wzrośnie.
Unikalność
Obrączki tytanowe są najchętniej wybierane przez osoby stroniące od szablonowych rozwiązań, a także stawiające na oszczędność połączoną z dobrą jakością wykonania. Nieco odmienny charakter obrączki wykonanej z tytanu może być dzisiaj dla młodych ludzi symbolem odejścia od przestarzałych form towarzyszących zawieraniu związku małżeńskiego, a także znakiem, że ich miłość jest inna niż wszystkie.
Wady obrączek tytanowych
Trudność obrabiania
Z jednej strony tytan jest metalem cieszącym się powodzeniem właśnie z uwagi na możliwość wkomponowania w niego różnych elementów ozdobnych, niestety jednak materiał ten ma jedną wielką wadę. Jest on trudny w obrabianiu, dlatego też konieczny jest rozważne dopasowanie rozmiaru obrączki do palca – poszerzenie lub zmniejszenie rozmiaru jest niemalże niemożliwe i wymaga wykonywania obrączki od nowa, lub zamiany na inny model. To z kolei może być trudną decyzją dla małżonków z uwagi na wartość sentymentalną.
Wartość
Z uwagi na niską cenę obrączek tytanowych, jest to biżuteria ślubna o wartości przede wszystkim sentymentalnej. Jeśli jednak cena obrączki nie jest dla Was najważniejszym wyznacznikiem jej wartości, aspekt ten nie powinien być przeszkodą. Obrączki tytanowe mają dużo więcej zalet niż wad, dzięki czemu niemal na pewno będą świetnym wyborem.