Czy warto zdecydować się na operacyjną korekcję wzroku?

wzrok

Problemy ze wzrokiem dotykają w dzisiejszych czasach coraz większą ilość osób. Nic w tym dziwnego, bowiem rażące światła tak często używanych urządzeń elektrycznych, coraz mniejsze czcionki w książkach i gazetach oraz źle dobrane światło w mieszkaniach nie wpływa pozytywnie na oczy człowieka. Z wadą wzroku i innymi związanymi z tym problemami ciężko jest żyć na co dzień, dlatego coraz bardziej popularna staje się korekcja wzroku. Zobaczmy więc, co to jest i jakie może przynieść korzyści. 

Na czym polega operacja korekcji wzroku?

Wbrew słowu operacja zabieg ten jest nieinwazyjny. Używa się podczas niego specjalnego lasera, dzięki któremu można dowolnie modelować przednią powierzchnię rogówki. Pozwala to na praktycznie całkowite usunięcie wady wzroku, gdyż po operacji rogówka uzyskuje postać charakterystyczną dla całkowicie zdrowego oka. 

Kto może wykonać zabieg?

Na laserową korekcję wzroku może zdecydować się praktycznie każdy, kto cierpi na krótkowzroczność i nadwzroczność, ale również osoby obarczone astygmatyzmem czy pochodnymi chorobami.  Warto w tym wypadku udać się do sprawdzonego okulisty-optyka, który dokładnie zbada nasz wzrok i wstępnie zadeklaruje czy pacjent może mieć przeprowadzony zabieg, jeśli tylko spełnia odpowiednie wymagania.

Jakie kryteria trzeba spełnić? 

Skuteczne skorygowanie wzroku wymaga oczywiście pewnych warunków, które pozwolą nam zapewnić doskonałe widzenie. 

  • Przede wszystkim należy zalecać się do kategorii wiekowej. W tym wypadku obejmuje ona osoby, które ukończyły 21 rok życia oraz nie mają więcej niż 55-60 lat. Ciało musi być odpowiednio rozwinięte (oko nie może już rosnąć), a także zawarte w oczach nerwy nie mogą obumierać, jak to się dzieje w okresie starczym. 
  • Ponadto niestety każda osoba mająca jakiekolwiek problemy z tarczycą (nadczynność, niedoczynność itp.) nie może skorzystać z laserowej korekcji wzroku. Problemy hormonalne bardzo oddziałują na układ nerwowy, dlatego wszelka ingerencja w nerwy oczne może nieść za sobą poważne konsekwencje. 
  • Podobnie ma się rzecz z kobietami w ciąży lub matkami karmiącymi piersią. Ich układ hormonalny jest rozregulowany, dlatego lepiej poczekać, aż całkowicie się unormuje. 
  • Innym obostrzeniem jest również cukrzyca. Problemy z glikemią mogą prowadzić do niewłaściwego przeprowadzenia zabiegu, a w rezultacie do nieskutecznej korekcji. 
  • Wbrew pozorom laserowej korekcji wzroku nie mogą być również poddane osoby mające inne problemy ze wzrokiem. Wszelkie schorzenia siatkówki i tęczówki takie jak jaskra czy zaćma wykluczają możliwość wykonania zabiegu

Widać więc, że najważniejszymi kryteriami są kryteria wiekowe oraz zdrowie pacjenta. Wszelkie problemy kardiologiczne, hormonalne, neurologiczne czy metaboliczne mogą wpłynąć na odpowiedni przebieg korekcji. 

wzrok

Czy zabieg jest bezpieczny?

Jak już wiadomo, operacja jest nieinwazyjna. Po przeprowadzeniu wywiadu przez specjalistę trwa zaledwie 20 minut, a okres rekonwalescencji nie jest dłuższy niż dwa tygodnie. Do miesiąca wzrok może płatać nam figle, natomiast po tym czasie możemy cieszyć się doskonałym wzrokiem i zerowymi komplikacjami, jeśli tylko spełniamy odpowiednie kryteria i słuchamy zaleceń lekarza. 

Skuteczność operacji

Nie da się ukryć, że laserowa korekcja wzroku cieszy się tak dużą popularnością dzięki swojej skuteczności. Okuliści z Jeleniej Góry, jak i wielu innych specjalistów mówi, że ryzyko pogorszenia się wzroku lub braku jakiejkolwiek zmiany po zabiegu wynosi zaledwie 2%, a to znaczy, że skuteczność operacji wynosi aż 98%. Jest to naprawdę sporo z medycznego punktu widzenia, dlatego przypadki komplikacji są bardzo nikłe. 

Zalety operacji

Podsumowując już cały aspekt operacyjnej korekcji wzroku, warto wymienić kilka jej zalet ułatwiających decyzję o jej wykonaniu wielu osobom:

  • Po zabiegu następuje znaczne podniesienie komfortu i jakości życia;
  • Istnieje możliwość korekcji więcej niż jednej wady przy jednym zabiegu;
  • Szansa na uzyskanie doskonałego widzenia jest ogromna;
  • Zaś ryzyko komplikacji bardzo małe;
  • Jeden zabieg daje trwały efekt, bo utrzymujący się do końca życia;
  • Koszt jest jednorazowy (do kilku tys. zł)  i bardziej opłacalny niż systematyczny zakup okularów czy soczewek.

Widać więc, że aby cieszyć się świetnym wzrokiem i związaną z nim swobodą nie trzeba wiele. Operacyjna korekcja wzroku jest świetnym rozwiązaniem i przekonuje się o tym coraz więcej osób. 

Rate this post