Czy warto zdecydować się na założenie moskitiery?

moskitiera

Moskitiera, to inaczej zasłona z gęstej siatki. Zakładana jest na okna i drzwi lub zawieszana nad łóżkiem. Stanowi idealną ochronę przed komarami, muchami i innymi owadami. Swoją rolę spełnia więc najlepiej w okresie letnim. O jej nieprzemijającej popularności świadczy choćby fakt, że była używana już przez Kleopatrę, która spała pod tego typu osłoną.

Jakie są rodzaje moskitier?

Najpowszechniejszą formą moskitiery jest siatka z włókna szklanego pokrytego PCV. Taką moskitierę przykleja się do ościeżnicy okna od jego zewnętrznej strony, przy użyciu dwustronnie klejącej taśmy. Takie rozwiązanie jest z pewnością najtańsze, ale również najmniej trwałe. O wiele bardziej odporne, choćby na wszelkie uszkodzenia są z pewnością moskitiery ramkowe i rolowane.
Moskitiery ramkowe dzielą się z kolei na moskitiery ramkowe do okien i moskitiery ramkowe do drzwi. Te pierwsze, mają formę ramki z profili PCV lub aluminiowych, na którą jest naciągnięta siatka. Taką osłonę wykonuje się oczywiście na wymiar. Już przygotowaną zakłada na ościeżnicę okna, bez konieczności wiercenia w niej dziur. Można zamontować ją na magnesy lub przykręcić do ościeżnicy okna na stałe. Z kolei moskitiery ramkowe do drzwi wykonuje się z profili aluminiowych. Nie blokują one wejścia, bo przybierają formę kolejnych, dodatkowych drzwi otwieranych na zewnątrz. Są dostępne z zawiasami samozamykającymi, lub z zawiasami stałymi. Dla tych, którym zależy na miejscu, oferta moskitier rozszerzona jest również o wersję z przesuwnymi drzwiami moskitierowymi ramkowymi. Mogą mieć jedno lub dwa skrzydła rozsuwane na boki. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie wtedy, gdy za drzwiami mamy mało miejsca i zależy nam na każdym centymetrze.

sypialnia

Czy warto zdecydować się na założenie moskitiery?

Moskitiery mają przede wszystkim chronić wnętrza przed owadami. Z tego powodu najlepiej sprawdzają się w domach położonych w pobliżu lasów, terenów zielonych oraz jezior i innych zbiorników wodnych. Z pewnością ich montowanie w takich miejscach ma jak największy sens.
Poza tym siatki montowane w oknach i drzwiach nie zaciemniają pomieszczeń i nie ograniczają przepływu powietrza, dlatego z powodzeniem mogą być stosowane również w małych i ciasnych pokojach, które wymagają odrobiny światła.
Biorąc pod uwagę powyższe, oczywiście, moskitiery w niejednej sytuacji warto założyć. Co więcej, oprócz praktycznych ich względów, wziąć można również pod uwagę kwestie estetyczne. Niejednokrotnie zdarza się bowiem, że moskitiery służyć mogą po prostu jako element dekoracyjny. Nonszalancko rozwieszone nad łóżkiem stanowią ciekawy element pokoju czy sypialni. Słynne baldachimy zapewniają otoczkę tajemniczości i intymności.
Kiedy więc ze względów praktycznych lub planów aranżacyjnych planujemy zakup moskitiery, najpierw musimy upewnić się czy standardowe wzory i dostępne modele są dla nas odpowiednie.

kobieta mierząca okno

Moskitiera – nietypowy projekt

Czasem zdarza się, że rozmiar lub kształt naszych okien jest na tyle nietypowy, że nie jesteśmy w stanie dobrać do nich odpowiednich moskitier. Nic straconego. Na rynku funkcjonują firmy, takie jak PAMIR, które wykonują projekty na zamówienie. Na swej stronie firma zapewnia, że używa tylko wysokiej jakości materiałów. Ich siatki wykonane są bowiem z aluminium i siatki z włókna szklanego pokrytego PCV, co sprawia, że są przejrzyste i praktycznie niewidoczne. Firma oferuje również montaż moskitier ramkowych i zwijanych do okien i drzwi, a na życzenie klienta wykonuje wspomniane już indywidualne zamówienia według podanych wymiarów.

Rate this post

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *