Korzystanie z kombajnów zbożowych to dla wielu gospodarstw rolnych podstawa pracy w okresie żniw. Nie każde gospodarstwo obsługuje jednak na tyle duży obszar zbiorów, by zakup własnego, nowego kombajnu zbożowego był najbardziej opłacalną inwestycją dla gospodarstwa. Ceny tego typu urządzeń, w zależności od jego wielkości, możliwości, a także samego producenta mogą wahać się nawet w obrębie 500 tysięcy złotych, a przy używanych maszynach spadać do poziomu 100-150 tysięcy złotych, co dla wielu gospodarstw w dalszym ciągu stanowi spory problem finansowy. Czy i kiedy zakup własnego kombajnu zbożowego będzie się opłacał i jakie opcje stoją przed rolnikami, którzy nie chcą decydować się na taką inwestycję?
Kiedy zakup kombajnu zbożowego jest opłacalny?
Im większy teren gospodarstwa i im większy obszar zbiorów, tym większa opłacalność zakupu własnego kombajnu zbożowego. Tak w skrócie można podsumować stosowane przez większość rolników podejście do kwestii inwestycji w duże, wymagające maszyny rolnicze. Rozwiązanie takie jest faktycznie najbardziej rozsądnym – ze względu na dostępne oferty najmu maszyn rolniczych lub firm zajmujących się wszystkimi pracami w obrębie zbiorów, jednorazowy koszt skorzystania z tego typu usług jest dla wielu gospodarstw znacznie mniejszym obciążeniem finansowym niż decyzja o zakupie własnego sprzętu. Dla małego gospodarstwa, które dysponuje kilkoma hektarami zasianych pól i na którym przy zastosowaniu wydajnej maszyny zbiory potrwają ledwie kilka dni, zakup nowego kombajnu zbożowego będzie zwyczajnie nieopłacalny. Chętni mogą potraktować go oczywiście jako inwestycję w przyszłość i nie ma w tym nic złego, jednak nie należy nastawiać się na to, że prowadząc nawet małe gospodarstwo rolne, własny kombajn będzie niezbędny.
Jak wygląda to w praktyce? Na zakup maszyny na własność decydują się przede wszystkim ci, którzy co roku zajmują się zbiorami z gospodarstw powyżej 70 ha pól lub rolnicy, którzy w ramach swojej działalności chcą świadczyć usługi prac na polach innych rolników. Rozwiązanie takie może okazać się dobrą inwestycją dla tych, którzy są chętni do zakupu maszyny na własność, ale aby ją utrzymać i spłacić są chętni poszukiwać dodatkowych sposobów na jej wykorzystanie.
Mniejszy areał? Skorzystaj z wynajmu kombajnu zbożowego
O ile zakup maszyny może być w wielu przypadkach opłacalny, a jego koszt zwróci się na przestrzeni wielu lat niezawodnej pracy, przy uprawie mniejszych areałów trudno znaleźć dobre wytłumaczenie dla tak dużej inwestycji bez pewności, że możliwości kombajnu zostaną w pełni wykorzystane. W takich sytuacjach doskonałym rozwiązaniem dla rolników jest skorzystanie z usług wynajmu kombajnów zbożowych, oferowanych obecnie przez wiele doświadczonych firm. W ich ofercie pojawiają się zarówno mniejsze, jak i większe maszyny przystosowane do pracy w różnorodnych warunkach, w pełni wyposażone i przygotowane technicznie do wynajmu na kilka dni lub dłuższy okres czasu.
Opcja ta jest niezwykle korzystna nie tylko z perspektywy finansowej: rolnik korzystający z wynajętych maszyn nie musi przejmować się kosztami zakupu własnej maszyny, jej eksploatacji i utrzymania w dobrym stanie, ale też kwestiami napraw i utrzymania sprzętu w dobrym stanie technicznym. Doświadczone firmy oferujące wynajem kombajnów zbożowych dbają o to, by każda z nich była regularnie serwisowana i trafiała do wynajmującego w jak najlepszym stanie technicznym gwarantującym sprawną pracę przez cały okres żniw.
Zakup czy wynajem kombajnu zbożowego: która opcja jest bardziej opłacalna?
Nowy kombajn zbożowy może kosztować nawet kilkaset tysięcy złotych. Dla małego lub średniego przedsiębiorstwa kwota taka jest zawrotnym kosztem, którego spłacanie nawet przy dobrym sezonie plonów byłoby niewyobrażalne. Alternatywę od zawsze stanowiły tu maszyny używane, jednak i te kosztują w granicach 50-150 tysięcy złotych, a zależnie od ich stanu technicznego mogą wymagać kosztownych napraw znacznie częściej, niż nowy sprzęt. W porównaniu z tego typu wydatkami, wynajem kombajnu zbożowego wydaje się najbardziej opłacalny.
Korzystając z kalkulatorów kosztów dostępnych na stronach firm oferujących wynajem, jeszcze przed skorzystaniem z usługi upewnisz się jak dużym kosztem będzie wypożyczenie maszyny na określony czas. Do wyboru zyskujesz też wiele różnych maszyn sprawdzonych producentów i możesz z powodzeniem testować na przestrzeni lat różne rozwiązania, znajdując kombajn najlepiej dopasowany do swoich potrzeb. Po zakończonych pracach kombajn wraca do firmy wynajmującej, a Ty, jako gospodarz, nie musisz przejmować się jego garażowaniem i utrzymaniem aż do kolejnego sezonu żniw.