Czy życie w Niemczech jest łatwiejsze, niż życie w Polsce?

życie w niemczech

Ostatnimi czasy coraz więcej osób zastanawia się nad emigracją, wiele z nich podejmuje decyzję i opuszcza Polskę. Wśród popularnych kierunków poszukiwania lepszego życia znajduje się Królestwo Wielkiej Brytanii, Holandia i oczywiście Niemcy.

Z logistycznego punktu widzenia najłatwiejsza jest przeprowadzka tuż za naszą zachodnią granicę. Wiele osób jest przekonanych, że po jej przekroczeniu znikną wszystkie problemy i będzie się im żyło zdecydowanie lepiej – na zdecydowanie wyższym poziomie. Rzeczywiście tak jest, a właściwie może być. Jednak przy podjęciu decyzji o emigracji trzeba obrać szerokie spojrzenie zarówno na zalety, jak i na pojawiające się wady.

Argumenty przemawiające za łatwiejszym życiem

Dynamiczny rynek pracy

Pierwszym skojarzeniem jakie przychodzi na myśl przy szukaniu tego co lepsze za niemiecką granicą są atrakcyjne wynagrodzenia i systemy premiowe. To natomiast nierozerwalnie związane jest z rynkiem pracy. Zarówno on, jak i niemiecka gospodarka rozwijają się w szybkim, wręcz galopującym tempie.

Co rusz powstają nowe miejsca pracy dla osób posiadających wykształcenie oraz doświadczenie takie jak praca w sektorach IT, marketingu czy służbie zdrowia. Również w zawodach wymagających spełnienia mniejszej liczby warunków formalnych w sektorze produkcji czy opieki nad starszymi osobami. Oczywiście im bogatsze doświadczenie i posiadane umiejętności, tym jest się atrakcyjniejszym kandydatem na pracownika.

Bogaty pakiet świadczeń socjalnych

W Republice Federalnej Niemiec zarówno obywatele, jak i emigranci mogą liczyć na pokaźny „socjal”. Bogaty system wsparcia dla osób pracujących i przebywających w Niemczech, zapewnia opiekę kobietom w ciąży (tzw. Elterngeld), bezrobotnym po 65 roku życia, oraz młodszym, które utraciły źródło utrzymania rodziny czy osobom chorym, których stan zdrowia nie pozwala na podjęcie pracy.

Oczywiście wsparcie otrzymują także rodziny posiadające dzieci i pracujące (tzw. Kindergeld). Zaplecze socjalne zapewnia komfort, że  w przypadku losowych sytuacji nie zostanie się na przysłowiowym lodzie.

Położenie geograficzne

Niemcy jako kierunek emigracji są również popularne, gdyż znajdują się blisko Polski, wszak jest to nasz bezpośredni sąsiad. Rozbudowana sieć transportu publicznego zarówno w poszczególnych Landach, między nimi, jak i między różnymi krajami pozwala na bezproblemowe dotarcie do różnych zakątków świata – również w celach turystycznych. Emigracyjną tęsknotę za domem, można bardzo szybko ukoić. Wystarczy przyjechać w odwiedziny do bliskich, którzy zostali w kraju.

Kultura i mentalność społeczna

Niebywałą zaletą życia w Niemczech jest również kultura, do której Niemcy przywiązują dużą wagę. Na niemieckich ulicach panuje czystość, mieszkańcy dbają o dobro wspólne, jak o swoje. Jednym słowem tworzą jedną wspólnotę, która jest otwarta na różne poglądy, religie, orientacje oraz pochodzenie. Nikt nie jest wykluczany a proces asymilacji jest naprawdę prosty. Szczególnie dba się o tolerancyjne podejście, co wpajane jest już najmłodszych od pierwszych lat ich życia.

Trudniejsze aspekty życia za zachodnią granicą

Język

Językiem urzędującym w Niemczech, jest oczywiście język niemiecki, który uchodzi za niezbyt łatwy – zarówno w trakcie nauki, jak i późniejszego użytkowania. W przypadku przeprowadzki do Niemiec, warto jednak postarać się poznać chociaż podstawy tego języka.

Biurokracja i niezbędne formalności

Przeprowadzka do Niemiec wiąże się z wieloma formalnościami, których należy dopełnić. W urzędzie meldunkowym w ciągu 7 dni od przyjazdu należy zgłosić miejsce stałego pobytu. Nie obejdzie się również bez otwarcia rachunku bankowego w niemieckim banku, czy zakupienie niemieckiego numeru telefonu. Wszystko oczywiście załatwia się przy użyciu wspomnianego już języka niemieckiego.

niemcy

Oszczędności na start

Ceny towarów i usług są porównywane do tych w Polsce, a może nawet nieco niższe. Ciężko jest to dokładnie porównać, przez różnice zarobkowe. Utrudnieniem na początku może być konieczność posiadania oszczędności na start. O ile życie w Niemczech przy uzyskiwaniu tamtejszych dochodów jest całkiem proste, to jednak początek związany ze zmianą waluty i wykorzystywaniem pieniędzy zarobionych w Polsce może nie być najlepszym okresem. Jednak po znalezieniu pracy, życie będzie znacznie łatwiejsze.

Różnice pomiędzy landami

Tak naprawdę łatwość życia zależy od miejsca do którego się sprowadza. W niektórych regionach Niemiec życie jest droższe, a w innych tańsze. Na początku istotne jest zwrócenie uwagi na wszelkie szczegóły, takie jak np. miejsce.

W podmiejskich dzielnicach zawsze będzie taniej niż w centrum wielkich metropolii. Z kolei łącze internetowe zapewniający prostszy kontakt z rodziną będzie o wiele lepsze w większych miastach. Przykładowo Internet w Berlinie będzie działał zdecydowanie lepiej, niż w niewielkiej wiosce na pograniczu Bawarii i Turyngii, a kosztować będzie tyle samo. Warto zatem dokładnie przeanalizować wszystkie aspekty związane z rozpoczęciem życia za granicą, aby w jak najmniej bolesny sposób wejść w nową rzeczywistość.

Rate this post