Czym drukujemy? Rodzaje wkładów do drukarek

ręce otwierające drukarkę

Nikt nie myśli o wkładzie do drukarki do póki go nie zabraknie. Zazwyczaj drukujemy, wszystko działa i nawet nie zwracamy na to uwagi. Jednak, gdy musimy wymienić wkład okazuje się, że to jedna z najtrudniejszych rzeczy do kupienia. Są ich dosłownie setki od różnych producentów i do innych typów drukarek. Aby ułatwić nawigację w skomplikowanym świecie wkładów do drukarek warto przyjrzeć się jakie mamy dostępne na rynku produkty i które są najlepsze w zależności od zastosowania, wymagań i typu drukarki.

Rodzaje wkładów do drukarki

Podstawowy podział wkładów to wyróżnienie tuszu i tonera. Wkłady atramentowe zawierają czarny lub kolorowy płynny tusz. Drukarki, które je wykorzystują, wyposażone są w szereg wydajnych dysz, które służą do rozpylania płynnego tuszu na stronę w miejscach, gdzie ma powstać tekst lub obraz. Atrament zawiera złożoną mieszankę pigmentów i barwników, która pomaga otrzymać wydruk w odpowiedniej kolorystyce.
Kasety z tonerem zawierają suchy, sprasowany proszek zawierający mikroskopijne cząsteczki tworzywa sztucznego. Wykorzystywany jest on w druku laserowym. Proszek jest ładowany elektronicznie, podgrzewany, a na koniec nakładany na papier przy pomocy obracającego się bębna wewnątrz urządzenia. Ten proces pozwala na szybkie i wydajne drukowanie. Często wykorzystywany jest w biurach, które drukują setki papierów.

Które wkłady do drukarek są lepsze?

To, czy kupujemy toner, czy tusz, zależy od naszej drukarki. Jeżeli chcemy zakupić nowe urządzenie i zastanawiamy się, który sposób drukowania wybrać musimy wziąć pod uwagę, co będziemy drukować, jakie będą tego koszty i jakiej potrzebujemy jakości. Wybór wkładu do drukarki będzie miał tu bardzo duże znaczenie. Przy zakupie drukarki atramentowe są znacznie tańsze niż laserowe. Jednak tonery są zdecydowanie bardziej wydajne i umożliwiają wydrukowanie naprawdę wielu stron. Jeżeli drukujemy sporadycznie to pewnie drukarka atramentowa nam wystarczy. Jeżeli kupujemy urządzenie do biura, gdzie codziennie drukowanych będzie wiele dokumentów, najlepiej zdecydować się na laser.
Stereotypowo uważa się, że drukarki atramentowe są wolniejsze i mniej wydajne od laserowych. Od wielu lat jednak nie jest to prawda. Nowoczesne rozwiązania wykorzystywane przez topowych producentów, takich jak HP czy Epson, sprawiają, że tusz jest równie sprawną formą wydruku jak toner. Ich użytkownicy mogą oczekiwać prędkości druku około dwudziestu arkuszy na minutę. Jednak mówimy tu o urządzeniach wysokiej klasy. Jeżeli zaoszczędzimy, możemy mieć urządzenie, które drukuje 6 arkuszy na minutę.
Wkłady z tuszem gwarantują nam lepszą jakość obrazu. Możemy liczyć na dokładniejsze mieszanie kolorów dzięki zastosowaniu płynnego atramentu. Przy drukowaniu wielokolorowych obrazów tusz jest bezkonkurencyjny. Toner sprawdza się przy wydrukach czarno-białych.

kolorowy tusz do drukarki

Na co zwrócić uwagę kupując wkłady do drukarki?

Kupując wkład do drukarki możemy zdecydować się na takie opracowane przez niezależne firmy lub OEM. Te drugie są wyprodukowane przez tego samego producenta co nasza drukarka, czyli są oryginalne. Zazwyczaj są one droższe, ale zapewniają najlepszą jakość. Jeżeli nie decydujemy się na zakup drogich kaset od producenta najlepiej wybrać się do zaufanego serwisu, który zapewni nam produkty dopasowane do naszego modelu urządzenia dobrej jakości.
Możemy poszukać również ofert takich jak kombinowane zestawy atramentów. Dzięki nim taniej zakupimy dwa (lub więcej) wkładów na raz. Zazwyczaj zawierają one czarne i kolorowe tusze. Ich cena jest niższa niż zakup każdego koloru osobno, ale wyższa niż jednego pojemnika. To oferty, które opłacają się jedynie, jeżeli używamy wszystkich kolorów. Kiedy drukujemy tylko na czarno – biało nie opłaca się uzupełniać kolorów.
Warto również wspomnieć o nowości na rynku, czyli o stałych wkładach atramentowych. Uważane są one za najbardziej przyjazne dla środowiska, jakie możemy kupić. Są one opracowane specjalnie dla drukarek z litym atramentem. Wkłady są wykonane z materiału woskowego, który jest topiony do płynnej postaci przed nałożeniem na stronę. Lity atrament słynie z żywych barw. Daje więc pięknie rezultaty i pozwala uniknąć zasychania – co zdarza się w zwykłych tuszach. Niestety są one znacznie droższe niż inne rozwiązania.

Zwracając uwagę na powyższe wskazówki nie powinniśmy mieć problemu w wyborze rodzaju drukarki, a następnie wkładu drukującego. Niemniej jednak czasem zaopatrzenie się w najbardziej polecane wkłady drukujące nie zapewni nas o nie wystąpieniu problemów z drukowaniem. Kiedy nie mamy pojęcia dlaczego drukarka nie reaguje na nasze polecenia możemy zadzwonić do serwisu, który zdiagnozuje każdy problem z naszym sprzętem.

Rate this post

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *