Czym jest tzw. „płuco pracowników silosów” i jak do tego mają się zbiorniki betonowe?

Praca na roli to nie tylko siermiężne, wielogodzinne orania pola Ursusem czy dbanie o zwierzęta hodowlane. Nowoczesny, przedsiębiorczy rolnik inwestuje w sprzęt, budynki oraz technologie, które ułatwić mają mu oraz jego pracownikom pracę związaną z szybszym zbieraniem plonów oraz zarobieniem większej ilości pieniędzy.

Polskie solidne zbiorniki betonowe są już montowane w prawie każdym gospodarstwie powyżej 5ha

Polskie gospodarstwa nie mogą poszczycić się tak wielką powierzchnią jakie zobaczyć można u kapitalnych amerykańskich rolników, których średnie gospodarstwo ma ponad 100 hektarów. W naszym kraju według danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa średnie gospodarstwo rolne liczy sobie 10,48 ha. Największe znaleźć można w województwie Zachodniopomorskim – ponad 30 hektarów, zaś najmniejsze w województwie Małopolskim – niecałe 4 hektary. Taka powierzchnia jest bezproblemowa do objęcia jej wzrokiem. Cóż, często związane jest to z topografią terenu – duża ilość budowli, wiele ulic, wiele pobliskich miejscowości, rzeki, lasy…W Stanach Zjednoczonych, gdzie tereny, które zostały intensywnie obsiane oraz są uprawiane przez rolników są ogromne i płaskie – pozwala to na zintensyfikowanie pracy, a niemal przy każdym gospodarstwie stoją ogromne silosy, których zadaniem jest magazynowanie zboża.

W Polsce silosy znajdujące się na terenie prywatnych gospodarstw to rzadkość. Pierwszym i najważniejszym czynnikiem tego stanu rzeczy jest to, że tylko część rolników mogłaby je bezproblemowo użytkować, tj. zapełnić. Większość gospodarzy nie posiada aż tak wielkiej produkcji, a całość plonów sprzedawana jest szybko. W miejscu gdzie znajdują się jednak silosy potrzebni są dodatkowi pracownicy do ich obsługi. Niestety część z nich choruje na przewlekłe choroby płuc, związane z częstym przebywaniem w bliskim kontakcie z pylącymi przestrzeniami, jakimi są wnętrza betonowych silosów. Choroba ta rozwija się poprzez stopniowe zatrucie dwutlenkiem azotu, który zastępuje tlen w zbiorniku.

zbiorniki betonowe

Uważaj, gdzie stąpasz – zbiorniki betonowe to nie przelewki

Warto zauważyć, że w silosach jest go bardzo mało, dlatego zbyt długie przebywanie w szczelnie zamkniętym silosie może powodować zawroty głowy, wymioty czy utratę przytomności. Gaz, który powstaje w silosach jest czerwonobrązowy, a powstaje poprzez intensywne ruchy nagromadzonego tam zboża. Silos, który jest wietrzony i jest stosunkowo pusty powinien być bezpieczny dla ludzi, dłuższe przebywanie w używanym silosie może wywołać obrzęk płuc, a praca w silosie, który intensywnie pyli się nawet po kilku minutach, może skutkować…śmiercią. Warto uważać zatem, aby zbiorniki betonowe, z których wykonuje się silosy były odpowiednio wentylowane, oraz aby zostały użyte technologie sprawiające, że szkodliwe gazy zastępowane są przez czysty tlen.