Czym kierować się wybierając biustonosz do karmienia?

karmienie dziecka

Karmienie piersią jest niezwykle korzystne nie tylko dla dziecka, ale również jego mamy. Mleko zawiera niezbędne składniki odżywcze, potrzebne dla prawidłowego wzrostu malucha, jest łatwo przyswajalne, lekkostrawne, zawiera przeciwciała i chroni je przed chorobami. Poza tym jest najtańsze, zawsze dostępne, higieniczne i mama bez problemu może nakarmić swoją pociechę w każdym miejscu i czasie bez obawy o jej zdrowie i bez obowiązku wykonania dodatkowych czynności związanych z jego przygotowaniem.

Natomiast korzyści zdrowotne dla mamy są również niezwykle ważne. Sama czynność ssania piersi po porodzie sprzyja uwalnianiu się hormonu miłości- oksytocyny, która nie tylko sprzyja wytwarzaniu mleka przez kobietę, ale także powoduje tworzenie się niezwykłej więzi mamy ze dzieckiem. Ten hormon przyspiesza również obkurczanie się macicy po porodzie. Karmienie piersią obniża ryzyko wystąpienia i kobiety raka szyjki macicy, jajników i piersi, opóźnia menopauzę, wzmacnia kości, zmniejszając ryzyko osteoporozy oraz cukrzycy. Poza tym kobiety karmiące mają mniejszą skłonność do stanów lękowych czy depresji po porodzie.

Znaczenie biustonosza do karmienia

Ze względu na ogromne znaczenie karmienia piersią malucha biustonosz jest bardzo ważną częścią garderoby mamy. Każda kobieta w okresie laktacji odczuwa dolegliwości bólowe z powodu obrzęku piersi, wynikającego z zastoju pokarmu, zmian hormonalnych po porodzie, czy zwiększających swój rozmiar piersi, które mogą stać się również przyczyną bólów kręgosłupa. Z tych powodów warto w tym okresie zaopatrzyć się w specjalny biustonosz dla karmiących mam. Choć jest to zakup tylko na jakiś czas, to wygoda mamy w tym trudnym dla niej okresie jest zdecydowanie ważniejsza niż względy finansowe, ponieważ produkt ten nie należy do tanich.

Zalety biustonosza do karmienia

Zaletą biustonosza dla karmiących mam jest przywrócenie jędrności skóry piersi, uniknięcie  tworzenia się rozstępów, wynikających z jej rozciągania się z powodu powiększania się biustu w okresie laktacji. Nosząc biustonosz do karmienia, można uniknąć bólów kręgosłupa, które są spowodowane zwiększonym ciężarem piersi w okresie laktacji. Poza tym ma on specjalną kieszeń na wyciekający pokarm, od którego plamy są często krępujące dla karmiącej mamy, szczególnie w miejscach publicznych. Pozwoli on zwiększyć stabilność powiększonych piersi i da kobiecie swobodę ruchu, niwelując dyskomfort z powodu kołysania się biustu. W biustonoszu do karmienia mamy możliwość odpięcia miseczek i nakarmienia dziecka, co pozwoli mamie uniknąć konieczności zdejmowania całego biustonosza. Jest to bardzo korzystne szczególnie poza domem. Podobnie jak miseczki możemy w nim odpiąć ramiączka, co również ułatwi maluchowi dostęp do piersi mamy.

karmienie w biustonoszu do karmienia

Jak wybrać dobry biustonosz do karmienia?

Biustonosz do karmienia trzeba dobrać indywidualnie do każdej mamy, zgodnie z wielkością jej piersi i indywidualnymi potrzebami. Wszystkie biustonosze powinny mieć jednak takie same zalety, ułatwiające ich użytkowanie w okresie laktacji. Przede wszystkim powinien mieć odpowiedni rozmiar, ponieważ zbyt mały, uciskając piersi, będzie powodował ich ból. Można go kupić pod koniec ciąży, lecz trzeba się liczyć z tym, że piersi mogą się po porodzie jeszcze zmienić, co będzie wymagało zaopatrzenia się w kolejny egzemplarz. Kolejną cechą tego produktu powinna być możliwość regulacji i dopasowania do zmieniającego się ciała kobiety, czemu służyć ma rozciągliwy i elastyczny materiał, brak szwów.

Odpinane miseczki umożliwią łatwy dostęp do piersi w czasie karmienia, a wkładki laktacyjne ochronią ubrania przed plamami od wyciekającego pokarmu. W pierwszym okresie karmienia najlepiej zaopatrzyć się w biustonosz bez fiszbin, łatwiej dopasowujący się do zmian zachodzących w piersiach. Gdy rozmiar piersi będzie bardziej stabilny, można pozwolić sobie na zakup biustonosza z fiszbinami. Dobór właściwego rozmiaru biustonosza do karmienia nie jest łatwy. Warto wobec tego skorzystać z pomocy brafitterki, która pomoże w profesjonalny sposób dobrać tę część garderoby mamy dla komfortu jej i maluszka.

Rate this post