Czym różnią się koronki od implantów zębowych?

stomatolog

Co zrobić, kiedy wypadnie ząb? U osób dorosłych nie jest to już tak minimalny problem, jak u dzieci, ale nie oznacza to, że nie można go rozwiązać w profesjonalny sposób. Dzięki ciągłemu rozwojowi medycyny istnieje kilka możliwości uzupełnienia ubytków w uzębieniu. W tym artykule przeczytasz o dwóch z nich: koronkach i implantach. Na podstawie takiego porównania dowiesz się, czym każdy sposób się charakteryzuje, co pomoże Ci podjąć decyzję w kwestii wyboru najwygodniejszego dla Ciebie rozwiązania.

Co zrobić po utracie zęba?

Niezależnie od powodu utraty zęba, każda osoba może w dalszym ciągu cieszyć się ładnie wyglądającym i zdrowym uzębieniem, a jest to możliwe dzięki rozwiązaniom medycyny. Jeśli wahasz się, czy zdecydować się na zabieg umieszczenia sztucznego uzębienia, warto wiedzieć, że warto to zrobić. Dlaczego? Ponieważ nawet jeśli ubytek znajduje się mało widocznym miejscu, warto zadbać o prawidłowe funkcjonowanie całej szczęki. Kiedy pojawia się w uzębieniu luka, poszczególne zęby zaczynają korzystać z wolnych odstępów i tym samym zaburzona jest ich integracja, dzięki której możliwe jest bezproblemowe gryzienie. Kiedy ząb zmienia miejsce, jest też bardziej narażony na szybsze zniszczenie czy wybicie.

Aby tego uniknąć, warto od razu skontaktować się z lekarzem, który sprawdzi stan uzębienia i podpowie, jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla danego pacjenta. Warto pamiętać, że uzupełnianie zębów to zabieg robiony na lata, dlatego tym bardziej warto się mu poddać. Ubytki w zębach można uzupełniać na różne sposoby, a dwa z najpopularniejszych z nich to koronka oraz implant.

Implanty zębowe

Zastępowanie naturalnych zębów implantami jest praktyką popularną i chętnie wybieraną przez pacjentów ze względu na liczne zalety tego rozwiązania. Jedną z nich jest estetyczny, dobrze dopasowany wygląd implantu, a inną wytrzymałość takich zastępczych zębów. Implant składa się z samego implantu, który jest umieszczany w kości, łączników oraz korony, która jest widoczna w taki sam sposób i wygląda tak samo, jak pozostałe zęby. Co ciekawe, kolor korony jest dopasowany do pozostałego uzębienia pacjenta, dzięki czemu zastępczy ząb nie wyróżnia się i ładnie się prezentuje.

Jeśli chodzi o rodzaje koron, pacjenci mogą wybrać spośród kilku. Różnią się one materiałem, z którego są wykonane i tym samym ceną. Można wyróżnić koronę cyrkonową, która została zrobiona z akrylu i która jest zalecana u osób potrzebujących jedynie chwilowego wypełnienia, ponieważ jest to stosunkowo słaba korona. Z kolei do najtwardszych należy korona ceramiczna, która jest wykonana z porcelany. Do wyboru są także korony metalowe oraz akrylowe.

Koronki na zęby

W przypadku ubytków w zębach czy też widocznych niedoskonałości stosuje się z kolei same koronki, które mają formę małych nakładek. Jeśli pozostałości po zębie są wystarczająco duże, żeby zmieścić na nich taką koronkę, można zastosować to rozwiązanie. Co ważne w przypadku tej metody, może ona być stosowana w wielu sytuacjach. Koronki mogą być nałożone na zębie, który przechodził leczenie kanałowe, a także na implancie oraz jako element pomocniczy podczas nakładania mostka. Jest to łatwy i skuteczny sposób na przykrycie zęba, który musi się zagoić i odpowiednio funkcjonować z pozostałą częścią szczęki.

Najczęściej koronki zębowe stosuje się do pojedynczych zębów, a w przypadku większych luk wykorzystywane są implanty czy mosty. Warto też wiedzieć, że przy zbyt zepsutych zębach korony nie znajdą zastosowania – wówczas specjalista proponuje inne rozwiązanie.

Podobnie jak w przypadku całych implantów, koronki dopasowywane są do kolorów zębów, tak aby stapiały się z pozostałym uzębieniem. Warto wiedzieć również, że przed założeniem koronki ząb najczęściej trzeba oszlifować i przygotować, aby całość prawidłowo służyła pacjentowi. Jeśli chodzi o trwałość koronek, są one używane przez około kilkanaście lat, w zależności od stanu uzębienia oraz zdarzeń losowych bądź predyspozycji danych zębów. Co do samego zabiegu zakładania koronek, nie trwa on długo i nie jest bolesny. W razie wątpliwości co do użytkowania poszczególnych uzupełnień zębowych warto zapytać lekarza o szczegóły przed wykonanym zabiegiem.

Rate this post

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *