Czym zajmuje się rzeczoznawca majątkowy?

nieruchomość - rzeczoznawca

Rzeczoznawca majątkowy jest jednym z zawodów, który jest prawnie chroniony oraz wymagający uzyskania specjalnych uprawnień, by móc legalnie go uprawiać. Czy duże wymagania którym należy sprostać by zostać rzeczoznawcą majątkowym mają odzwierciedlenie w jego zarobkach? Na czym w zasadzie polega jego praca, jakimi cechami charakteru powinien się odznaczać oraz jakich formalności należy dopełnić, by zostać rzeczoznawcą majątkowym?

Rzeczoznawca – jak nim zostać?

Rzeczoznawca majątkowy musi zawsze cechować się obiektywizmem i profesjonalizmem. Profesjonalizm zaś powinien objawiać się posiadaniem wszechstronnej wiedzy o rynku nieruchomości danego regionu  w którym pracuje, oraz o wszystkich obecnych na rynkach nieruchomości trendach. Każda nieruchomość jest inna i każda ma swoje wyjątkowe cechy, które również należy wziąć pod uwagę podczas przeprowadzania wyceny nieruchomości. Rzeczoznawca chcący profesjonalnie wycenić wartość nieruchomości powinien wziąć pod uwagę wszystkie aspekty, takie jak lokalizacja nieruchomości (odległość od centrum miasta, sklepów, szkół, szpitali, przystanków komunikacji miejskiej), stan techniczny i rok postawienia budynku, infrastrukturę otoczenia (stan dróg, łatwość dojazdu do nieruchomości, obecność ścieżek rowerowych). Osoba wykonująca zawód rzeczoznawcy majątkowego musi  być cierpliwa, na swój sposób dyplomatyczna, posiadać umiejętność współpracy z trudnymi klientami oraz pod umieć pracować pod presją. Powinien chlubić się umiejętnością obiektywnego i logicznego myślenia. rzeczoznawca majątkowy - budynek

Aby zostać rzeczoznawcą, należy mieć wykształcenie wyższe, ale niekoniecznie na poziomie magisterskim – tytuł inżyniera czy licencjata spokojnie wystarczy. Osoba taka musi koniecznie posiadać pełną zdolność do pełnienia tak zwanych czynności karnych i nie może być w żaden sposób karany w przeszłości. Aby zostać rzeczoznawcą majątkowym trzeba ukończyć specjalne studia podyplomowe kształcące w zakresie wyceny nieruchomości  lub jakiekolwiek inne, byle tylko dały kandydatowi  możliwość nabycia tego typu wiedzy.

Do bycia zawodowym rzeczoznawcą niezbędne jest odbycie praktyki trwającej co najmniej pół roku. Końcowym etapem, wieńczącym wszystkie wcześniejsze trudy, jest zaliczenie państwowego egzaminu który umożliwia zdobycie certyfikatu świadczącego o tym, że dana osoba jest w pełni wykwalifikowanym i zawodowym rzeczoznawcą majątkowym.

Niezależność finansowa?

Niektórzy uważają że, że zawód rzeczoznawcy majątkowego jest jednym z najlepiej opłacanych zawodów spośród wszystkich pełnionych na rynku nieruchomości. Prawda jednak jest taka że jest to zawód bardzo wymagający, a o tym ile faktycznie zarobi ktoś pracujący na własnym rachunku zależy głównie od niego.

Można pracować jako niezależny rzeczoznawca zakładając jednoosobową działalność gospodarczą i starając się łapać jak najwięcej zleceń, często też firmy zajmujące się nieruchomościami zatrudniają specjalistów do spraw rzeczoznawstwa majątkowego.  Bardzo często rzeczoznawcy współpracują z bankami  lub nawet pracują u nich na etacie, wyceniając różne nieruchomości które mają być kredytowane za pomocą kredytu hipotetycznego lub kiedy dana nieruchomość jest brana pod zastaw. Rzeczoznawca nie powinien mieć problemów ze znalezieniem zatrudnienia.

 

Rate this post

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *