Pośród szerokiego asortymentu artykułów papierniczych można się zagubić.
Każdy z materiałów posiada cechy, które umożliwiają realizację różnych zadań. Jednakże niekiedy można spotkać produkt wszechstronny na tyle, że odnajdzie swoje zastosowanie nawet na placu budowy. Przykładem może być folia silikonowana. Posiada ona szereg zalet, co nie uciekło uwadze producentów.
Chętnie wykorzystują ją w różnych branżach. Jej uniwersalność stwarza wiele możliwości, pomaga w realizacji zadań. Z czego się składa folia silikonowana, że czyni ją tak popularnym surowcem? W jakich produktach możemy ją spotkać?
Czym jest folia silikonowana?
Ten rodzaj folii jest pokrywany silikonem, dzięki czemu zyskuje dodatkowe właściwości, czyniąc go bardziej wytrzymałym od swojego papierowego odpowiednika. Folia silikonowana jest odporna na wszelkie fizyczne zniszczenia – przedzieranie, rozrywanie oraz starzenie się. Dodatkowym atutem mogą być właściwości, uodparniające ją na działania zewnętrzne – warunki atmosferyczne takie jak np. skrajne temperatury.
Wszystko to sprawia, że folia silikonowana odnajduje się we wszelkich zadaniach, jako materiał ochronny do wszelkich powierzchni. Zabezpiecza ją przed brudem, kurzem, wilgocią, ale również przed niepożądanym sklejeniem i uszkodzeniem. Oprócz tego folia może posłużyć w procesie poligraficznym jako podłoże (baza nośna) dla materiałów z warstwą samoprzylepną.
Na rynku dostępne są folie w kolorach transparentnym oraz białym. Producenci oferują produkty w formie arkusza, rolki lub wykrawanego elementu. Dostępne są także folie silikonowane jedno- lub dwustronnie. Wszystko w zależności od zamówienia, złożonego przez klienta. Może on również sobie zażyczyć nadruk na folii silikonowanej, gdyż posiada ona właściwości umożliwiające realizację.
Folie silikonowane są rozróżniane na poszczególne typy, których właściwości pozwalają na realizację szerokiego zakresu prac:
- PET: przeznaczone są do wszelkich instalacji, gdzie wymagane jest użycie materiałów o słabym przewodnictwie elektrycznym; folię stosuje się jako między warstwową izolację elektryczną;
- PP: najczęściej spotykane są w sklepach, hurtowniach i magazynach; arkusze te są wykorzystywane do pakowania artykułów spożywczych (serów, wędlin itp.).
Zakres zastosowania folii silikonowanych nie ogranicza się jedynie do powyższych przykładów. Materiał ten jest również wykorzystywany przy innych zadaniach, które wymagają użycia trwałych surowców. Dotyczy to głównie branży niekojarzącej się z artykułami papierniczymi. Folię silikonowaną możemy bowiem spotkać nawet na placach budowy oraz w narzędziach dekarza.
Zastosowanie folii silikonowanej
Oprócz wymienionych powyżej przykładów, warto zwrócić uwagę na wykorzystywanie folii silikonowanej w branży budowlanej. Ze względu na swoje właściwości stanowi doskonały materiał zabezpieczający przy produkcji taśm przemysłowych: butylowych i bitumicznych (służących m.in. do reparacji dachów, tworzenia uszczelnień budowlanych i samochodowych), gontów bitumicznych (kawałków papy bitumicznej, wykorzystywanych w przemyśle dachowym) oraz wielu innych produktów w których zachodzi konieczność zabezpieczenia powłoki klejowej.
Zastosowanie folii silikonowanej, tak jak wcześniej wspomniano, gwarantuje stałą izolację elektryczną. Połączenie tego materiału z włóknem szklanym zapewnia stabilne właściwości dielektryczne (słabe przewodnictwo elektryczne).
Specjalne właściwości ochronne folii silikonowanej pozwalają na wykorzystanie jej przy produkcji opakowań. Arkusze posiadające odpowiednie atesty nadają się do szczelnego pakowania żywności. Dodatkowo dzięki możliwości wprowadzenia nadruku na materiale, rozwija się potencjał użytkowania.
Firmy zajmujące się produkcją spożywczą oraz przemysłową mogą złożyć indywidualne zamówienia, gdzie na opakowaniach widnieć będzie ich logo oraz innego rodzaju wzoru w bogatej kolorystyce. Taki produkt nie tylko zabezpieczy to co znajduje się wewnątrz, ale i estetycznie będzie wyglądał na półce sklepowej.
Zachowana zostanie także świeżość wszelkich produktów konsumpcyjnych w tym także wyrobów pasmanteryjnych, jubilerskich itp.
Jeden produkt – wiele możliwości
Cechy charakterystyczne folii silikonowanej pozwalają producentom na szerokie zastosowanie jej w każdym sektorze gospodarki. Szczególną zaletą jest wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz na warunki atmosferyczne.
Dzięki temu może posłużyć jako materiał izolujący, zabezpieczający powierzchnię, powłokę klejową. Dodatkowo wykorzystywany jest do produkcji opakowań dedykowanych ochronie wyrobów konsumpcyjnych, estetycznie eksponując je na półce.
Folia silikonowana jest materiałem niezwykle uniwersalnym. Nic więc dziwnego, że możemy ją odnaleźć w tak szerokim zakresie produktów. Z jej właściwości korzysta się przy tworzeniu artykułów papierniczych, specjalistycznego sprzętu budowlanego oraz także opakówań.