Doradzamy, jak wybrać odpowiedni nagrobek

nagrobek

Wybór nagrobka jest zwykle silnie emocjonalną chwilą, podczas której człowiek zdaje sobie sprawę, że wybrany kamień będzie stanowił ostatnią pamiątkę po zmarłej, bliskiej osobie. To dlatego dla wielu osób wybór odpowiedniego nagrobka jest tak niesamowicie ważny. Rodzajów nagrobków jest jednak wiele, a kształty i kolory zmieniają się praktycznie co roku, podobnie jak trendy w modzie czy każdej innej gałęzi handlu. Jak jednak zdecydować się na nagrobek, który nie tylko będzie wyglądał elegancko i pasował do przyjętych przez branżę standardów, ale jednocześnie stanowił wieloletnią pamiątkę po zmarłym i oddawał jego unikalny charakter? W dzisiejszym artykule doradzamy jak wybrać najlepszy nagrobek.

Ustalenie budżetu

Nagrobek zawsze stanowi wydatek rzędu kilku tysięcy złotych, należy więc przygotować się na spory ubytek w stanie konta. Warto przy tym nadmienić, że przedział cenowy nagrobków jest naprawdę szeroki i każdy znajdzie w nich coś odpowiadającego indywidualnym potrzebom. Do najtańszych nagrobków należą te z jasnych granitów chińskich oraz krajowych – tu wydatek nie powinien przekroczyć 4 tysięcy złotych. Granit to dobry kamień, choć te jasne wymagają częstego odświeżania, jeśli chcemy, by zachowały swój pierwotny wygląd i dobrze się prezentowały.

Nagrobki - Lubowiecki Warszawa

Nieco droższą opcją są importowane granity kolorowe, które w ostatnich latach zdecydowanie dominowały na rynku pomników. Tu należy przygotować się na przedział cenowy od 4 do 8 tysięcy złotych, przy czym wszystko zależy od wybranego koloru, kraju, z którego importowany jest kamień oraz oczywiście rozmiarów pomnika. Najdroższym materiałem jest twardy granit czarny, sprowadzany najczęściej z krajów Afryki. Za pomniki tak trwałe przyjdzie zapłacić nam ponad 8 tysięcy złotych, jednak inwestycja ta z pewnością posłuży przez pokolenia i jest dobrym rozwiązaniem na rodzinne grobowce.

Wybór materiału

Jak wspominaliśmy, najbardziej trwałym materiałem jest granit. Sprawdzi się on doskonale w polskim klimacie, gdyż wykazuje się dużą odpornością na warunki atmosferyczne, z których zmiennością należy się liczyć. Zdecydowanie odradzamy przez to marmur, który może sprawiać wrażenie trwałego, jednak podczas częstych opadów deszczu i śniegu ulega bardzo szybkiemu uszkodzeniu. Alternatywą dla granitu, która jest równie wytrzymała i posłuży przez długie lata jest piaskowiec, jednak o ten należy szczególnie dbać, gdyż jako kamień jasny i porowaty bardzo szybko ulega zabrudzeniu.

Granit jest więc najbezpieczniejszą i najbardziej korzystną opcją, na którą decyduje się większość Polaków. Jak jednak sprawdzić, czy faktycznie wytrzyma próbę czasu? Należy pamiętać, iż mamy prawo do kilkuletniej gwarancji, podczas której możemy zgłosić nagrobek do reklamacji. Jeśli podczas upałów lub intensywnych upałów kamień wytworzył wewnętrzne naprężenia i zaczął pękać, koniecznie odwiedź kamieniarza i żądaj wymiany nagrobka na nowy – kamień to tylko naturalnego pochodzenia skała i jako taka prędzej czy później podda się warunkom pogodowym.

Gdzie zamawiać nagrobki?

Nagrobki najlepiej zamawiać w sprawdzonych zakładach kamieniarskich. Jest ich naprawdę sporo, jednak decyzję o wyborze kamieniarza należy dobrze przemyśleć. Warto sprawdzać opinie w Internecie oraz porównywać oferty.

„Kamieniarz” Sp. z o.o. – blaty z kamienia

Artykuł powstał przy współpracy z firmą „Kamieniarz” Sp. z o.o., która zajmuje się tworzeniem blatów z kamienia, między innymi z granitu, marmuru i konglomerat kwarcytowy. Wszystkie blaty wykonane są z najwyższą starannością z zachowaniem wszystkich szczegółów.

Adres: ul. Grabiszyńska 337c, 52-402 Wrocław
Telefon kontaktowy: 600 411 072
Adres e-mail: schodyzkamienia@gmail.com
Strona internetowa: Kamienne blaty kuchenne na wymiar – blatyzkamienia.pl

Rate this post

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *