Endokrynolog, kiedy warto go odwiedzić?

Endokrynologia to jedna z dziedzin medycyny, która zajmuje się badaniem gruczołów wydzielania zewnętrznego. Ich odpowiednie funkcjonowanie jest odpowiedzialne za prawidłową pracę całego organizmu, a wszelkie zaburzenia mają wpływ na wiele aspektów życia. Kiedy koniecznie udać się do endokrynologa i jakich objawów pod żadnym pozorem nie wolno bagatelizować?

Endokrynolog – czym zajmuje się ten lekarz specjalista?

Lekarz specjalista w dziedzinie endokrynologii zajmuje się badaniem zaburzeń funkcjonowania gruczołów wewnętrznych, to znaczy takich, które swoją wydzielinę oddają bezpośrednio do krwi. Należą do nich jajniki, jądra, przysadka, nadnercza, trzustka, podwzgórze, przytarczyca oraz tarczyca. Wszelkie zaburzenia w ich funkcjonowaniu zazwyczaj mają wpływ na poziom różnych hormonów w organizmie, co odbija się na całej gospodarce hormonalnej i ogólnym funkcjonowaniu organizmu.

Nieodpowiednia praca któregokolwiek z gruczołów objawia się nie tylko poprzez zaburzenia poziomu konkretnego hormonu. Ze względu na tego typu zaburzenia pojawiają się również inne objawy, które najczęściej są zewnętrzne i niestety łatwe do zbagatelizowania. Bardzo często są to problemy skórne, problemy z utrzymaniem masy ciała, nadmierne wypadanie włosów lub zwiększone owłosienie niektórych partii ciała. U osób z problemami endokrynologicznymi mogą występować również częste i silne bóle głowy, zaburzenia snu, wahania libido czy nadmierna potliwość. Są to objawy, które pozornie nie wzbudzają podejrzeń, jednak mogą być spowodowane naprawdę poważnymi problemami hormonalnymi.

Do poradni specjalistycznej zajmującej się endokrynologią prawie pięć razy częściej zgłaszają się kobiety. Dzieje się tak dlatego, że kobiety znacznie częściej mają problemy z prawidłową pracą gruczołu tarczycy. Jest to najczęstszy powód wizyty w przychodni specjalistycznej tego typu i jednocześnie zaburzenia tego gruczołu o wiele rzadziej występują u mężczyzn. W przypadku kobiet jest to bardzo często połączone z zaburzeniami pracy jajników, ciążą lub próbami zajścia w ciążę oraz cyklem miesiączkowym.

Kiedy udać się do endokrynologa?

Nie zawsze problemy z nadmierną potliwością czy trądzikiem muszą być oznaką zaburzeń hormonalnych. Należy jednak uważnie monitorować objawy i jeśli mimo leczenia na inne schorzenia nie będą one ustępowały, warto jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Połączenie trądziku u osób dorosłych z wahaniami wagi, nadmierną sennością oraz obfitym wypadaniem włosów mogą dawać powody do obaw. Wtedy dobrze jest skontaktować się z lekarzem i wykonać odpowiednio dopasowane do objawów badania, aby potwierdzić lub wykluczyć zaburzenia hormonalne.

Początkowo wystarczy udać się do swojego lekarza rodzinnego, w najbliższym centrum medycznym lub przychodni, do której uczęszczamy. Lekarz pierwszego kontaktu po przeanalizowaniu problemu skieruje pacjenta na badania i na ich podstawie wstępnie oceni, czy istnieją powody do obaw oraz podstawy do wystawienia skierowania do lekarza specjalisty. Jeśli wskaźniki hormonów produkowanych przez poszczególne gruczoły wewnętrzne będą niepokojące, to należy jak najszybciej udać się z wynikami do specjalisty, który zaplanuje dalsze badania oraz proces leczenia.

Do kompleksowego centrum medycznego z oddziałem endokrynologicznym powinny zgłosić się również kobiety, które planują ciążę lub mają problem z poczęciem dziecka. Jednym z powodów, które bardzo obniżają skuteczność starań się o potomka, jest niedoczynność tarczycy. W przypadku jej wystąpienia lekarz specjalista zajmujący się endokrynologią przepisze odpowiednią terapię hormonalną, która usprawni pracę tego gruczołu i ułatwi kobiecie zajście w ciążę. Należy jednak pamiętać, że w takiej sytuacji jednorazowa wizyta nie wystarczy. Kobiety w ciąży, które mają problemy z tarczycą, muszą monitorować jej pracę bardzo dokładnie przez cały okres bycia przy nadziei oraz tuż po porodzie.

Nie czekaj, zrób badania specjalistyczne już dziś

Endokrynolog to lekarz specjalista, do którego na wizytę refundowaną z NFZ wymagane jest skierowanie od lekarza rodzinnego. Dlatego, jeśli tylko zauważysz u siebie niepokojące objawy, które mogą być spowodowane zaburzeniami pracy gruczołów wewnętrzny – to jak najszybciej udaj się do centrum medycznego na wstępne badania. Lekarz rodzinny najpierw zleci pakiet podstawowych badań, a następnie skieruje Cię z nimi do endokrynologa, jeśli zajdzie taka konieczność. W przypadku, gdy wskaźniki hormonów będą w normie, pomoże Ci znaleźć inną przyczynę Twojego złego samopoczucia.

 

Rate this post

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *