Fordon – twoje miejsce w Bydgoszczy

Bydgoszcz to najszybciej rozwijające się miasto na terenie całego województwa kujawsko-pomorskiego. Kluczowe inwestycje oraz rozwój infrastruktury sprawiły, że Bydgoszcz stała się atrakcyjnym miejsce zarówno dla mieszkańców, jak i inwestorów i pracodawców.
Od wielu lat bardzo dobrymi opiniami i zainteresowaniem Bydgoszczan cieszy się Fordon, czyli zespół osiedli położonych na północnym wschodzie miasta. Dlaczego właśnie to miejsce jest tak chętnie wybierane przez mieszkańców? Poniżej przedstawimy historię dzielnicy oraz największe zalety tego miejsca.

Położenie dzielnicy

Fordon usytuowany jest w północno-wschodniej części miasta. Na zachodzie Fordon graniczy, natomiast na południ z innymi dzielnicami miasta: Siernieczkiem i Brdyujściem. Granicę wschodnią stanowi przepływająca w pobliżu Wisła, natomiast na północy Fordon wyznacza granicę administracyjną miasta. Dzielnica dzieli się zasadniczo na trzy mniejsze jednostki: Fordonu I, Fordonu II i Fordonu – Górny Taras. Ostatnia jednostka wchodzi także w skład Północnego Pasa Rekreacyjnego, który stanowi miejsce wypoczynku dla wielu mieszkańców miasta.

Historia Fordonu

Dzisiejszy teren dzielnicy był zamieszkany już we wczesny średniowieczu – początkowo na terenie Fordonu znajdowała się osada Wyszogród. Wzmianki na jej temat znajdują w kronikach Galla Anonima z 1113 roku. Nazwa Fordon pojawiła się po raz pierwszy ponad 300 lat później, kiedy to nadano przywilej lokacyjny przez Władysława Jagiełło. Przez setki lat Fordon był osobną miejscowością, znajdującą się poza granicami Bydgoszczy. Dopiero po II wojnie światowej ówczesne władze wpadły na pomysł przyłączenia Fordonu do większego miasta. W 1964 roku uchwalono ustawę, na mocy której Fordon miał stać się dzielnicą Bydgoszczy w roku 1970. Połączenie zostało jednak opóźnione o dwa lata ze względu na sprzeciw radnych Fordonu, którzy nie chcieli dopuścić do scalenia ich dzielnicy z Bydgoszczą.

Spółdzielnia Fordońska Bydgoszcz - Fordon SM

Kolejne lata to bardzo szybki rozwój dzielnicy i jej rozbudowa – wszystko zaczęło nabierać tempa w latach 90. – zmiana ustrojowa wpłynęła pozytywnie na inwestycje realizowane na terenie Fordonu. W 2014 ruszyła budowa linii tramwajowej łączącej Fordon z centrum Bydgoszczy. Była to kluczowa inwestycja komunikacyjna dla mieszkańców dzielnicy, która jest znacznie oddalona od starego miasta i pozostałych osiedli.

Jak spędzać wolny czas na Fordonie?

Jedną z największych zalet Fordonu jest z pewnością jego usytuowanie. Otaczająca osiedle z każdej strony natura i lasy sprawiają, że jest to miejsce spokojne i idealne dla rodzin z dziećmi. Infrastruktura wokół dzielnicy cały czas się rozwija i powstają nowe atrakcje, które przyciągają nowych mieszkańców. Obecnie Fordon jest największą dzielnicą Bydgoszczy, którą zamieszkuje ponad 70 tysięcy mieszkańców. Osiedla cały czas się rozwijają – na ich terenie powstaje nowe budownictwo. Nowe mieszkania są atrakcyjne cenowo oraz architektonicznie.


Wpis powstał we współpracy z Fordońską SM. Zapraszamy na stronę internetową: http://fordonskasm.pl.

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola zaznaczone * są wymagane.

Twój Komentarz: *

Nick: *

E-mail: *

Strona www:

Blue Captcha Image
Refresh

*