Kiedy należy wykonać badanie?
Wiele osób sądzi, że wizyta u ginekologa to ostateczność, na którą jest się gotowym, a raczej gotową – gdyż pacjentami są wyłącznie kobiety, tylko wtedy, kiedy istnieje podejrzenie lub pewność ciąży. Zadaniem ginekologa jest wtedy zbadać płód przez USG, wskazać pacjentce dalsze zalecenia, a także zbadać drogi rodne. Właśnie tutaj pojawia się największy problem. Pacjentki obawiają się tego badania uznając je za krępujące i niemoralne, sądząc często, że to miejsce przeznaczone jest wyłącznie dla ich partnera i naturalnie dla samej siebie. Nic bardziej mylnego. Lekarz ginekolog, który ukończy specjalizację jest doświadczoną osobą, która w swoim życiu widziała już cale ciało człowieka i należy obawiać się, że będzie to dla niego coś ekscytującego. Drogi rodne to w przypadku ginekolog wyłącznie element badania, dlatego nie należy obawiać się brakiem depilacji, nietypową budową wejścia pochwy lub innymi rzeczami, które dla lekarza są zupełnie normalne.
Psychika – to najważniejsza blokada przed wizytą
Stres przed wizytą oczywiście istnieje, ale im szybciej pacjentka wybierze się na badania kontrolne, tym lepiej dla niej. Teoretycznie na pierwsze badania można wybrać się po dostaniu pierwszej miesiączki, aczkolwiek zdecydowana większość pacjentek do ginekologa udaje się dopiero w czasie ciąży lub przed – w celu pobrania recepty na tabletki zabezpieczające przed ciążą (antykoncepcja hormonalna). W przypadku tabletek lekarz może przepisywać różnego rodzaju medykamenty, gdyż te mogą nawet zaszkodzić pacjentce. Mowa o takich sprawach jak problemy z opanowaniem emocji, szybsze denerwowanie się, wzrost wagi czy pojawiające się owłosienie, tam gdzie nie powinno go być u kobiety.
O co może pytać lekarz ginekolog?
Aby być bardziej zrelaksowanym przed wizytą u ginekologa najlepiej po prostu porozmawiać z bliskimi osobami, które już tam były – poleca nam lekarz ginekolog z Zawiercia. Dzięki ich relacji pacjentka może się uspokoić i dowie się co dokładnie czeka ją podczas wizyty. Według zaleceń lekarzy ważne jest aby przed badaniem podmywać się tylko powierzchownie – pozwoli to na pobranie wydzieliny z pochwy do niezbędnych badań, podobnie wygląda sprawa z zastosowaniem środków kosmetycznych, które zmieniają zapach z pochwy. Maskowanie ich może być niekorzystne, gdyż utrudnia prawidłowe rozpoznania możliwego schorzenia czy choroby. Warto także ubrać się w sukienkę lub spódnicę, gdyż ułatwi to proces rozbierania się – nie wszystkie gabinety zaopatrzone są w specjalne ubranie, które zakłada się podczas wizyty. Warto także dowiedzieć się o co może pytać lekarz ginekolog, zwłaszcza w czasie pierwszej wizyty w jego gabinecie. Pacjentka może zostać zapytana o miesiączkę – pierwszą, ostatnią, stopień krwawienia, bólu czy inne symptomy z nią związane. Zapyta także o współżycie – regularność, ilość partnerów, stosowane środki antykoncepcyjne. Może również zapytać o stosowane środki kosmetyczne do higieny osobistej a także o dolegliwości wywołane zbliżeniem – np. pieczenie, ból, zaczerwienienie, suchość i tak dalej. Warto badać się u ginekologa gdyż zapobiega to potencjalnym chorobom, spośród których część może być bardzo poważna i prowadzić nawet do chemioterapii – np. rak szyjki macicy. Zapobiegajcie temu udając się na wizytę do specjalisty.