Hortensja krzewiasta czy drzewiasta – czym różnią się te odmiany?

Hortensje to jedne z ulubionych kwiatów wśród ogrodników. Cieszą się szczególną popularnością ze względu na mnogość barw kwiatostanów i liści oraz wygodną uprawę i właściwe przystosowanie do warunków panujących w Polsce. Wśród hortensji warto zwrócić uwagę na hortensję krzewiastą, drzewiastą. Te piękne rośliny posiadają szerokie zróżnicowanie kolorystyczne dotyczące zarówno kwiatów, jak i łodyg. Zastanówmy się nad wartymi uwagi odmianami, które zdecydowanie podbiją serce każdego pasjonata ogrodnictwa.

Hortensje krzewiaste, drzewiaste

Hortensje krzewiaste są bardzo okazałymi krzewami. Jeśli zapewnimy im dobre warunki — wzrosną do wysokości od dwóch do nawet trzech metrów. Pędy tej hortensji należą do sztywnych. Warto pamiętać, że z czasem potrafią rozkładać się na boki. Warto zapewnić wówczas roślinie odpowiednie podpory. Hortensje rozchylają się głównie pod naporem swoich ciężkich kwiatów. Pędy początkowo zielone, drewnieją z czasem zmieniając przy tym barwę z zielonkawej na brązową lub szarą. Hortensja krzewiasta to jednak piękne liście. Hortensje krzewiaste, drzewiaste należą do najcenniejszych krzewów. Stanowią jedną z najchętniej wybieranych roślin do polskich ogrodów.

Odmiany hortensji — „Annabelle”

Hortensja Annabelle z oferty E-Clematis

Wśród hortensji możemy znaleźć różne odmiany. Pierwszą, którą warto z nich wyróżnić, jest odmiana o bardzo dźwięcznej nazwie „Annabelle”. „Annabelle” osiada efektownie kwitnący krzew, charakteryzujący się luźnym pokrojem. Wysokość którą osiąga nie przekracza półtora metra i najczęściej znajduje się w widełkach pomiędzy metrem a metrem pięćdziesiąt. Jej duże, jasnozielone liście mają niemalże sercowaty kształt i, co istotne, posiadają pod spodem owłosienie, a ich brzegi są ząbkowane. Kwiaty kwitną na kremowobiały kolor i zbierają się w bardzo duże, bo osiągające od piętnastu do dwudziestu centymetrów, kwiatostany. Kształt kwiatostany jest półkulisty i składa się z wielu kwiatów. Kwiatostan pojawia się w okresie od czerwca do sierpnia. Silna i przyjemna woń kwiatów wabi motyle.

Odmiany hortensji — „Vanille fraise”

Inną, bukietową odmianą hortensji jest „Vanille fraise”, która posiada szczególne kwiatostany o wysokiej wartości dekoracyjnej. Pokrój samego krzewu jest wyprostowany i osiąga wysokość do nawet dwóch metrów, przy czym szerokość zawiera się do półtora metra. Jednak same kwiatostany, które pojawiają się w okresie od lipca do października, dochodzą do nawet czterdziestu centymetrów długości. Początkowo kwiaty są białe, jak w przypadku odmiany „Annabelle”, jednak w przypadku „Vanille fraise”, biel ustępuje intensywnemu różowi, a nawet czerwieni. Doskonale wyglądają również pędy, które wyróżniają się przy pierwszej barwie kwiatu, by później wpasować się w zmieniający kwiatostan. Ich ciemnoczerwony odcień początkowo kontrastuje z bielą, by następnie doskonale wpasować się w róż i czerwień kwiatostanu.

Hortensje krzewiaste, bardzo często nazywane również drzewiastymi stanowią obowiązkowy punkt każdego ogrodu. Warto zwrócić uwagę na okazałe kwiecie, które doskonale zdobi przez długie miesiące. W dodatku dzięki niesamowitym właściwościom odmian, jak na przykład w przypadku „Vanille fraise”, możemy w okresie kwitnienia podziwiać szeroką gamę kolorów. Warto zastanowić się na tym, jak doskonale wyglądać w naszym ogrodzie będą hortensje. Te kwiaty choć wymagają pewnego wkładu pracy — odwdzięczają się doskonałymi, ogromnymi kwiatami, pod których ciężarem ustępują nawet całej łodygi. Hortensje drzewiaste posiadają także bardzo ładne i różnorodne pędy oraz liście. Na przykład wspominana już odmiana „Vanille fraise” posiada pędy ciemnoczerwone, które doskonale kontrastują z bielą kwiatów. Odmiana „Annabelle” cieszy oko natomiast okrągłym, białym kwiatostanem.

Tagged with:    

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *