Hortensja krzewiasta czy drzewiasta – czym różnią się te odmiany?

Hortensje to jedne z ulubionych kwiatów wśród ogrodników. Cieszą się szczególną popularnością ze względu na mnogość barw kwiatostanów i liści oraz wygodną uprawę i właściwe przystosowanie do warunków panujących w Polsce. Wśród hortensji warto zwrócić uwagę na hortensję krzewiastą, drzewiastą. Te piękne rośliny posiadają szerokie zróżnicowanie kolorystyczne dotyczące zarówno kwiatów, jak i łodyg. Zastanówmy się nad wartymi uwagi odmianami, które zdecydowanie podbiją serce każdego pasjonata ogrodnictwa.

 Specyfika hortensji krzewiastej i drzewiastej

Hortensje krzewiaste są bardzo okazałymi krzewami. Jeśli zapewnimy im dobre warunki — wzrosną do wysokości od dwóch do nawet trzech metrów. Pędy tej hortensji należą do sztywnych. Warto pamiętać, że z czasem potrafią rozkładać się na boki. Warto zapewnić wówczas roślinie odpowiednie podpory. Hortensje rozchylają się głównie pod naporem swoich ciężkich kwiatów. Pędy początkowo zielone, drewnieją z czasem zmieniając przy tym barwę z zielonkawej na brązową lub szarą. Hortensja krzewiasta to jednak piękne liście. Hortensje krzewiaste, drzewiaste należą do najcenniejszych krzewów. Stanowią jedną z najchętniej wybieranych roślin do polskich ogrodów.

Odmiany hortensji drzewiastych — „Annabelle”

Wśród hortensji możemy znaleźć różne odmiany. Pierwszą, którą warto z nich wyróżnić, jest odmiana o bardzo dźwięcznej nazwie „Annabelle”. „Annabelle” osiada efektownie kwitnący krzew, charakteryzujący się luźnym pokrojem. Wysokość którą osiąga nie przekracza półtora metra i najczęściej znajduje się w widełkach pomiędzy metrem a metrem pięćdziesiąt. Jej duże, jasnozielone liście mają niemalże sercowaty kształt i, co istotne, posiadają pod spodem owłosienie, a ich brzegi są ząbkowane. Kwiaty kwitną na kremowobiały kolor i zbierają się w bardzo duże, bo osiągające od piętnastu do dwudziestu centymetrów, kwiatostany. Kształt kwiatostany jest półkulisty i składa się z wielu kwiatów. Kwiatostan pojawia się w okresie od czerwca do sierpnia. Silna i przyjemna woń kwiatów wabi motyle.

odmany hortensji drzewiastej i krzewiastej różnice

Odmiany hortensji krzewiastej— „Vanille fraise”

Inną, bukietową odmianą hortensji jest „Vanille fraise”, która posiada szczególne kwiatostany o wysokiej wartości dekoracyjnej. Pokrój samego krzewu jest wyprostowany i osiąga wysokość do nawet dwóch metrów, przy czym szerokość zawiera się do półtora metra. Jednak same kwiatostany, które pojawiają się w okresie od lipca do października, dochodzą do nawet czterdziestu centymetrów długości. Początkowo kwiaty są białe, jak w przypadku odmiany „Annabelle”, jednak w przypadku „Vanille fraise”, biel ustępuje intensywnemu różowi, a nawet czerwieni. Doskonale wyglądają również pędy, które wyróżniają się przy pierwszej barwie kwiatu, by później wpasować się w zmieniający kwiatostan. Ich ciemnoczerwony odcień początkowo kontrastuje z bielą, by następnie doskonale wpasować się w róż i czerwień kwiatostanu.

Zatem czym się różnią hortensje krzewiaste od drzewiastych?

Hortensje krzewiaste, bardzo często nazywane również drzewiastymi stanowią obowiązkowy punkt każdego ogrodu. Warto zwrócić uwagę na okazałe kwiecie, które doskonale zdobi przez długie miesiące. W dodatku dzięki niesamowitym właściwościom odmian, jak na przykład w przypadku „Vanille fraise”, możemy w okresie kwitnienia podziwiać szeroką gamę kolorów. Warto zastanowić się na tym, jak doskonale wyglądać w naszym ogrodzie będą hortensje. Te kwiaty choć wymagają pewnego wkładu pracy — odwdzięczają się doskonałymi, ogromnymi kwiatami, pod których ciężarem ustępują nawet całej łodygi. Hortensje drzewiaste posiadają także bardzo ładne i różnorodne pędy oraz liście. Na przykład wspominana już odmiana „Vanille fraise” posiada pędy ciemnoczerwone, które doskonale kontrastują z bielą kwiatów. Odmiana „Annabelle” cieszy oko natomiast okrągłym, białym kwiatostanem.

Rate this post

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *