Jak ciekawie urządzić mały salon w bloku?

mały salon z obrazami

Niewielka przestrzeń oraz małe pomieszczenia to bardzo częsty problem mieszkań w blokach. Ze względu na niewielkie rozmiary często trudno jest je urządzić w taki sposób, aby nie tylko były funkcjonalne, ale także przytulne i optycznie większe, niż są w rzeczywistości. Jak osiągnąć oczekiwany efekt bez konieczności robienia generalnego remontu? Jakie meble i dodatki wybrać, aby urządzić elegancki salon w wybranym stylu, który nie tylko będzie designerski, ale także bardzo funkcjonalny? Podpowiadamy!

Postaw na lekkie meble i jasne kolory w małym salonie

 Nie od dziś wiadomo, że niewielkie pomieszczenia warto pomalować na jasne kolory. Ciemne barwy niestety dodatkowo przytłaczają i sprawiają, że przestrzeń jest o wiele mniejsza optycznie i wydaje się po prostu ciasna oraz ponura. Dlatego też urządzając niewielki salon w bloku, warto zdecydować się na jasną kolorystykę. Delikatne odcienie szarości i beżów, kolory ziemi, biel oraz różne odcienie koloru żółtego, niebieskiego, pudrowego różu oraz kremowego – to są barwy, które na pewno świetnie odnajdą się w niewielkich pomieszczeniach w bloku.

Jeśli zastanawiamy się nad położeniem tapety, to warto zdecydować się na opcję do połowy ściany lub jej brak. Niestety, ale wzory na ścianach również optycznie zmniejszają pomieszczenie. O wiele lepiej sprawdzą się ciekawe obrazy na ścianach jako dodatki. 

obrazy do salonu

Wzory nie są również mile widziane na meblach. Odpadają szczególnie te duże, mocno rzucające się w oczy i nieco przytłaczające, które jeszcze bardziej zmniejszą optycznie i tak niewielki już salon. Dlatego też wybierając meble do takiego pomieszczenia, warto postawić na lekkie meble w jasnych barwach. Mogą być one stonowane i dopasowane do ścian, a także pastelowe. Sprawdzą się również żywe kolory wybijające się na tle innych, jednak nie należy z nimi przesadzać. Decydując się na żółtą kanapę warto dobrać do niej fotele w innym, bardziej stonowanym kolorze, a żółtą barwę dodać tylko na obrazach ściennych oraz poduszkach i innych drobnych dodatkach. Dodatkowo meble do niewielkiego salonu powinny być lekkie i niezbyt masywne, na przykład osadzone na nóżkach. 

Dodatki w salonie kluczem do sukcesu

Nie od dziś wiadomo, że diabeł tkwi w szczegółach. Dopasowanie odpowiednich dodatków ściennych oraz tych stojących na półkach jest niezwykle istotne w każdym pomieszczeniu, a szczególnie w salonie. W niewielkim pomieszczeniu warto zdecydować się na zawieszenie lustra, na przykład nad kanapą lub komodą. Szklana tafla odbija światło i nie tylko rozjaśnia pomieszczenie, ale także skutecznie je powiększa optycznie. Zasłony do samego sufitu na specjalnej szynie dodadzą wysokości, a także przytulności. Aby całość nabrała charakteru i prezentowała się naprawdę designersko, warto zawiesić obrazy na ścianach. Można postawić na kilka mniejszych dzieł powieszonych pionowo lub poziomo jedno obok drugiego lub na podłużny, duży obraz, który nieco poszerzy cały salon. Doskonałym pomysłem jest także wykonanie samodzielnie galerii obrazów na przykład tuż nad kanapą. Taka opcja pozwoli na wydzielenie strefy do wypoczynku oraz sprawi, że pomieszczenie będzie naprawdę stylowe i nowoczesne, ale jednocześnie eleganckie. 

jasny salon z obrazami

Wykorzystane obrazy w salonie nie muszą pochodzić z tej samej serii, ale warto dobierać grafiki i malunki dopasowane do siebie zarówno stylistycznie, jak i kolorystycznie. Pozwoli to na stworzenie naprawdę stylowego wnętrza, które jednocześnie będzie funkcjonalne i przytulne, a także optycznie nieco większe niż jest w rzeczywistości, co w pomieszczeniach o niewielkim metrażu jest niezwykle istotne. 

Rate this post