Lastryko było w przeszłości jednym z najchętniej wykorzystywanych materiałów stosowanych do wylewki posadzek i schodów. Niski koszt jego wytworzenia oraz ponadczasowy wygląd sprawiły, że wiele osób decydowało się na posadzkę z mieszaniny wody, cementu i grys. Jakość i wygląd tej mieszaniny zależy w dużej mierze od proporcji wspomnianych wcześniej składników – materiał ten może przybierać różne formy.
Lastryko charakteryzuje się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania, ale wymaga przy tym specjalnej pielęgnacji, która przyczyni się do zachowania jego specjalnych właściwości. Wiele osób, nie zdając sobie sprawy tego faktu czyści lastryko w nieodpowiedni sposób, przez co dochodzi do uszkodzenia jego struktury. Przy współpracy z firmą BODO przygotowaliśmy dla was krótki poradnik, w którym zamieściliśmy porad dotyczące czyszczenia i pielęgnacji tego niedocenianego materiału.
Czyszczenie lastryko w różnych sytuacjach
Tłuste plamy to jeden z najczęstszych problemów – powszechnie uważa się, że są one bardzo trudne do zmycia z prawie każdej nawierzchni. W przypadku lastryko liczy się refleks i szybka reakcja, która pozwoli na usunięcie plamy przed jej wsiąknięciem w strukturę mieszanki. Przy plamach z oleju należy nie za mocno pocierać je ciepłą wodą w połączeniu z płynem do mycia naczyń. Jak wiemy, płyn do naczyń idealnie sprawdza się w usuwaniu tłuszczu, więc równie dobrze poradzi sobie z tłustymi plamami na lastryko. Płyn do mycia naczyń sprawdza się także przy zabrudzeniach z trawy. W celu ich usunięcia można również używać specjalnych preparatów, ale przy mniejszych plamach nie ma potrzeby narażania się na zbędne koszta.
Sposoby na alkohol
Plamy z alkoholu to częsty problem – szczególnie po imprezach i różnych uroczystościach. Jak je usunąć? Małe plamy schodzą po przetarciu ich za pomocą mieszanki gorącej wody z mydłem. Jeżeli plama cały czas się utrzymuje, to można użyć denaturatu. Jest to tani i niezwykle skuteczna metoda radzenia sobie z plamami po np. winie i innych trunkach. W ostateczności można przyłożyć do nawierzchni ściereczkę nasączoną wodą utlenioną, poczekać kilka minut, a następnie przyłożyć w to samo miejsce ściereczkę z amoniakiem.
Ten ostatni sposób wykorzystywany jest także do usuwania plam po napojach i sokach. Kombinacja wody utlenionej i amoniaku bardzo dobrze radzi sobie z usuwaniem plam po herbacie, lemoniadzie i innych napojach.
Równie uporczywymi plamami są palmy z kawy. Do ich usunięcia będziesz potrzebował glicerynę i wodę. Należy sporządzić mieszaninę gliceryny i zimnej wody w proporcji 1:3, a następnie nałożyć ją za pomocą szmatki na plamę i odczekać kilka minut.
Po więcej informacji zapraszamy na stronę firmy Chemia Forma, która zajmuje się sprzedażą produktów do sprzątania.