Jak czyścić lastryko?

Lastryko było w przeszłości jednym z najchętniej wykorzystywanych materiałów stosowanych do wylewki posadzek i schodów. Niski koszt jego wytworzenia oraz ponadczasowy wygląd sprawiły, że wiele osób decydowało się na posadzkę z mieszaniny wody, cementu i grys. Jakość i wygląd tej mieszaniny zależy w dużej mierze od proporcji wspomnianych wcześniej składników – materiał ten może przybierać różne formy.

Lastryko charakteryzuje się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania, ale wymaga przy tym specjalnej pielęgnacji, która przyczyni się do zachowania jego specjalnych właściwości. Wiele osób, nie zdając sobie sprawy tego faktu czyści lastryko w nieodpowiedni sposób, przez co dochodzi do uszkodzenia jego struktury. Przy współpracy z firmą BODO przygotowaliśmy dla was krótki poradnik, w którym zamieściliśmy porad dotyczące czyszczenia i pielęgnacji tego niedocenianego materiału.

Czyszczenie lastryko w różnych sytuacjach

Tłuste plamy to jeden z najczęstszych problemów – powszechnie uważa się, że są one bardzo trudne do zmycia z prawie każdej nawierzchni. W przypadku lastryko liczy się refleks i szybka reakcja, która pozwoli na usunięcie plamy przed jej wsiąknięciem w strukturę mieszanki. Przy plamach z oleju  należy nie za mocno pocierać je ciepłą wodą w połączeniu z płynem do mycia naczyń. Jak wiemy, płyn do naczyń idealnie sprawdza się w usuwaniu tłuszczu, więc równie dobrze poradzi sobie z tłustymi plamami na lastryko. Płyn do mycia naczyń sprawdza się także przy zabrudzeniach z trawy. W celu ich usunięcia można również używać specjalnych preparatów, ale przy mniejszych plamach nie ma potrzeby narażania się na zbędne koszta.

Czyszczenie szlifowanie lastryko - BODO Śląsk

Sposoby na alkohol

Plamy z alkoholu to częsty problem – szczególnie po imprezach i różnych uroczystościach. Jak je usunąć? Małe plamy schodzą po przetarciu ich za pomocą mieszanki gorącej wody z mydłem. Jeżeli plama cały czas się utrzymuje, to można użyć denaturatu. Jest to tani i niezwykle skuteczna metoda radzenia sobie z plamami po np. winie i innych trunkach. W ostateczności można przyłożyć do nawierzchni ściereczkę nasączoną wodą utlenioną, poczekać kilka minut, a następnie przyłożyć w to samo miejsce ściereczkę z amoniakiem.

Ten ostatni sposób wykorzystywany jest także do usuwania plam po napojach i sokach. Kombinacja wody utlenionej i amoniaku bardzo dobrze radzi sobie z usuwaniem plam po herbacie, lemoniadzie i innych napojach.

Równie uporczywymi plamami są palmy z kawy. Do ich usunięcia będziesz potrzebował glicerynę i wodę. Należy sporządzić mieszaninę gliceryny i zimnej wody w proporcji  1:3, a następnie nałożyć ją za pomocą szmatki na plamę i odczekać kilka minut.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę firmy Chemia Forma, która zajmuje się sprzedażą produktów do sprzątania.

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *