Jak dobrać obuwie do tańca?

Odpowiednie buty zapewnią komfort i wygodę podczas tańca. Dowiedz się, na co koniecznie musisz zwrócić uwagę wybierając właściwe obuwie taneczne.

Każdy tancerz powinien mieć nie tylko odpowiedni strój, w którym taniec jest wygodny i komfortowy. Szczególnie istotne są buty, w których ćwiczymy i występujemy. Obuwie stanowią podstawowy element ubioru zarówno podczas prób, jak i występów. Prawidłowe obuwie powinny być przede wszystkim wygodne i bezpieczne. Buty muszą zapewnić naszym stopom odpowiednią kondycję. Dodatkowo, ich budowa musi pozwolić na wykonywanie wszystkich figur. Każda para butów do tańca musi spełniać wymogi dotyczące prawidłowej ochrony stóp. Obuwie nie mogą się ślizgać. Nasze nogi powinny mieć zapewnioną najlepszą stabilizację.

Rodzaje butów do tańca

Istnieje wiele typów butów tanecznych, z jakich możemy korzystać. Każdy styl taneczny posiada inne cechy, dlatego należy uważnie dobierać obuwie. Wyróżnia się popularne typy butów tanecznych. Są nimi miękkie napalcówki, jazzówki oraz baletki. Dobór butów do tańca nie zawsze jest prosty, zwłaszcza jeśli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę taneczną.

Buty napalcówki mają za zadanie chronić palce i zapewniać stopom stabilność. Wielu tancerzy nazywa ten rodzaj butów bielizną dla stóp. Są one bardzo praktyczne. Napalcówki dopasowują się do stóp tancerza i chronią je przed otarciami. Ten typ obuwia tanecznego cechuje się wysoką wygodą. Napalcówki podtrzymują stopy podczas wykonywania każdej figury.

Jazzówki zapewniają pełną swobodę podczas tańca. Każdy użytkownik tego typu obuwia może panować nad poślizgiem, jak możemy osiągnąć dzięki jazzówkom. Buty te są wykonywane z miękkich materiałów, co zapewnia najwyższy poziom wygody. Jazzówki dopasowują się do stopy tancerza. Dużą zaletą jazzówek jest niemożność zsunięcia się ich podczas tańca – są one wiązane na sznurówki.

Baletki to szczególnie popularne buty, które można stosować w przypadku wieku stylów tańca. Są one najbardziej klasycznymi butami do tańca. Najczęściej, baletki wykonuje się z płótna albo ze skóry.  Cechy szczególne baletek to miękkość i tzw. dzielona podeszwa. To umożliwia tancerkom wykonywanie wielu ruchów w każdym kierunku. Ten rodzaj obuwia posiada gumki, dzięki którym buty nie zsuwają się ze stóp. Wybierając baletki, musimy dopasować je idealnie do stopy. Baletki nie są usztywniane – najlepiej sprawdzają się podczas treningów.

Cechy obuwia tanecznego

Buty taneczne mogą być wykonane z różnych typów materiałów. Każdy tancerz może więc dopasować odpowiednie obuwie do swoich wymagań i potrzeb. Kolory butów, tak jak ich wzornictwo i wykończenie są bardzo rozmaite. Warto dodać, że w większości przypadków, do strojów tanecznych najbardziej pasują buty w kolorze różowym, czarnym lub beżowym.

Obuwie taneczne zapewnia poprawne wykonywanie wszystkich figur, niezależnie od rodzaju tańca, jaki preferujemy. Jednak buty stanowią również dopełnienie ubioru. Muszą one być zbliżone kolorystycznie do sukienki czy stroju. Kolor musi pasować do pozostałych elementów ubioru – dzięki temu, tancerz może się wyróżnić. Wygląd tancerza ma ogromny wpływ na ocenę sędziów.

Decydując się na wybór odpowiedniego typu obuwa tanecznego, warto wziąć pod uwagę powyższe wskazówki i cechy, jakimi charakteryzują się konkretne, najbardziej popularne buty do tańca.

 

Rate this post