Jak działa agencja aktorska?

Poszukiwanie pracy oraz rozpoczęcie kariery w danym zawodzie jest bardzo trudne. Wiedzą o tym doskonale wszyscy, którzy wchodzą na rynek pracy lub planują zmienić miejsce zatrudnienie. Bardzo podobnie sprawa wygląda w przypadku zawodu aktora. Choć w Polsce jest wielu różnych aktorów, o różnym doświadczeniu, to angaż do największych krajowych produkcji dostają tylko i wyłącznie nazwiska, które są obecnie najbardziej pożądane w branży. Osoby, które stawiają pierwsze kroki w aktorstwie, mogą mieć naprawdę duży problem z zaistnieniem w tym świecie. Wtedy warto skorzystać z pomocy agencji aktorskiej.

 

Na czym polega działalność agencji aktorskiej?

Wielu osobom wydaje się, że na posiadanie swojego własnego agenta trzeba sobie zapracować i jest to luksus zarezerwowany dla popularnych aktorów z wieloletnim stażem. Nie jest to jednak do końca prawda. Owszem, zatrudnienie agenta na wyłączność, który będzie skupiał się tylko i wyłącznie na potrzebach swojego jednego klienta wymaga sporych nakładów finansowych i nie jest to przywilej dla wszystkich. Na innej zasadzie działają jednak agencje aktorskie. Oferują one pomoc zarówno osobom doświadczonym w branży, jak i tym, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z aktorstwem i nie posiadają imponującego dorobku artystycznego.

Praca agencji polega na przedstawianiu reżyserom i producentom potencjalnych kandydatów do różnych ról. Na podstawie uzyskanych od agencji informacji reżyser decyduje, czy w ogóle taką osobę zaprosić na casting, czy jednak nie. Dzięki pomocy profesjonalnej agencji, która jest rozpoznawalna w branży, o wiele łatwiej rozpocząć swoją przygodę z aktorstwem i zacząć budować swoją filmografię lub portfolio występów w reklamach. Jest to niezbędne, jeśli chce się w przyszłości mieć większe znaczenie w branży i dostawać coraz ciekawsze propozycje.

Agencje aktorskie tworzą bazę aktorów i aktorek o różnym doświadczeniu zawodowym, umiejętnościach i preferencjach względem ról oraz o różnych typach urody. Posiadanie bogatej bazy i szerokiego wyboru potencjalnych odtwórców ról jest dużym plusem dla samej agencji, ponieważ mają oni o wiele więcej do zaoferowania reżyserom i producentom zarówno filmów i seriali, jak i reklam.

Dlaczego z punktu widzenia aktora warto zgłosić się do agencji?

Zgłoszenie się do agencji aktorskiej ma mnóstwo plusów dla samego aktora, który chce rozwinąć swoją karierę aktorską. Oczywiście podstawową zaletą jest fakt, że agencje posiadają znajomości i zawsze są na bieżąco z nowymi produkcjami. Dzięki temu mogą w porę reagować i przedstawić osobom odpowiedzialnym za castingi do konkretnych ról swoje propozycje. Sprawia to, że osoba, która nie posiada doświadczenia w branży, może dotrzeć do wielu ciekawych ról, do których nie udałoby się jej zgłosić bez profesjonalnej pomocy wyspecjalizowanej w tym agencji.

Kolejną zaletą jest fakt, że aktorzy dzięki pomocy agencji oszczędzają naprawdę sporo czasu. Zgłaszanie się do ról jest tak samo uciążliwe, jak rozsyłanie CV w jakiejkolwiek innej branży. Nie daje to gwarancji, że w ogóle aktor lub aktorka zostaną zaproszeni na casting. Powoduje to stres i nerwowe oczekiwanie na odzew. W przypadku współpracy z agencją osoba zgłaszana najczęściej dostaje informację, dopiero gdy jej kandydatura zostanie wstępnie zaakceptowana i może udać się na casting.

Agencje aktorskie mają dokładne informacje na temat tego, w jakim okresie mają być zdjęcia do danej produkcji i są w stanie od razu określić, czy osoba, która znajduje się pod ich opieką, jest w tym terminie dyspozycyjna i w ogóle może ubiegać się o rolę. To dodatkowe ułatwienie dla potencjalnych aktorów, którzy sami nie muszą dokładnie analizować swoich zobowiązań. Wystarczy, że w odpowiednim momencie zjawią się na odpowiednim planie.

 

Rate this post