Jak masować plecy – porady dla amatorów

salon spa

Dobrze wykonany masaż działa leczniczo na szereg dolegliwości. Można udać się w tym celu do profesjonalnego salonu lub przeprowadzić ów zabieg samodzielnie, np. umilając masażem romantyczny wieczór we dwoje. A jak go wykonywać, by nie przyniósł szkody? Poniżej kilka porad odnośnie technik masażu oraz tego, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę.

Przykładowe techniki masażu

masaż w salonie spa

Głaskanie

Każdy masaż zaczyna się od głaskania i na nim się również kończy. Dłonie przesuwane są wzdłuż mięśni w kierunku serca. Głaskanie ma na celu wyciszenie, zredukowanie poziomu stresu, odprężenie ciała i przygotowanie go do kolejnych etapów masażu. Skóra staje się gładsza, zredukowaniu ulega ilość starego naskórka.

Rozciąganie

Ruchy wykonywane są za pomocą nasady dłoni lub opuszków palców. Dłoń, położona na ciele jest przesuwana po nim z lekkim naciskiem, ruch ten jest uzupełniany również o ruchy okrężne. Ruchy rozciągające mają zbawienny wpływ na stawy.

Wyciskanie

Wyciskanie stosuje się przede wszystkim na krągłych częściach ciała, polega na złapaniu ciała z obu stron i naprzemiennemu uciskaniu raz jedną dłonią, a raz drugą. Poprawia to krążenie i przyspiesza proces usuwania toksyn z organizmu.

Ugniatanie

Jest to chyba jeden z najbardziej popularnych ruchów, stosowanych w masażu. Często osoby niewprawione od niego właśnie zaczynają cały zabieg. To duży błąd. Ugniatanie jest dosyć intensywnym ruchem dla skóry, polega na pochwycenie jej fałdu i uniesieniu go w górę. Z założenia, prawidłowo wykonana technika ugniatania doskonale regeneruje mięśnie, lecz brak przygotowania ciała w odpowiedni sposób może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego.

Uderzanie

Technika ta polega na stosowanie lekkich uderzeń z użyciem pięści lub zewnętrznej krawędzi bocznej dłoni. Świetnie wpływa na mięśnie, poprawiając ich ukrwienie i elastyczność. Nie każdy jednak lubi tę technikę, czasem wiec może być ona pominięta.

Oklepywanie

Polega na złożeniu dłoni w łódeczkę i lekkim uderzaniu pleców, ud, bioder i pośladków. Oklepywanie pozwala na szybsze pozbycie się zalegających w płucach wydzieliny, można zatem powiedzieć, że w pewnym sensie ma działanie oczyszczające.

masaż

Jakie są zasady przeprowadzania masażu?

  • Przede wszystkim kierunek masażu przebiegać powinien zgodnie z kierunkiem krążenia krwi i limfy w organizmie. Ogólnie określa się to kierunkiem dosercowym. Przyjęcie kierunku odwrotnego sprzyja powstawaniu zakrzepów.Masaż zaczynamy od zajęcia się tkankami położonymi bliżej skóry, stopniowo przechodząc głębiej za pomocą poszczególnych technik.
  • Intensywność masażu powinna zwiększać się stopniowo. Zaczynamy od delikatnego dotyku, stopniowo go intensyfikując, biorąc pod uwagę takie czynniki, jak wiek, budowa, masa ciała, a co najważniejsze, próg odczuwania bólu. Dobrze wykonany masaż nie powinien go przekraczać.
  • Ważny jest poziom napięcia w poszczególnych mięśniach. Zaczynamy od najbardziej napiętych partii, stopniowo przechodząc do tych, w których bol jest mniejszy.
  • Pomiędzy masażem a ostatnim posiłkiem musi minąć co najmniej godzina lub dwie. Jeśli dojdzie do przerwy w masażu, która wyniesie więcej niż 10 minut, należy zacząć od nowa. Po zakończeniu masażu należy dać sobie co najmniej pół godziny odpoczynku w pozycji siedzącej.

 

Dobrze wykonany masaż przynosi szereg prozdrowotnych korzyści. A kiedy i w jakich miejscach nie wolno stosować masażu? Nie wolno masować węzłów chłonnych, miejsc ze zmianami nowotworowymi, ran i podrażnień oraz nie wolno wykonywać masażu w trakcie miesiączki.

Rate this post