Bólu w kolanie doświadcza wiele z nas na co dzień, co nie zawsze oznacza, że doszło do urazu. Jednak nagły, silny ból, który utrudnia chodzenie i codzienne funkcjonowanie to sygnał, że w stawie kolanowym doszło do kontuzji i konieczna jest jak najszybsza konsultacja ze specjalistą oraz podjęcie odpowiedniego leczenia. Jak należy postępować w przypadku kontuzji kolana? Dlaczego zaniedbanie urazu kolana może mieć poważne konsekwencje zdrowotne?
Staw kolanowy to największy staw w naszym ciele i odpowiada on za możliwość swobodnego oraz bezbolesnego poruszania się. Dlatego jego pełna sprawność jest dla człowieka niezwykle ważna. Wszystkie kontuzje i urazy kolana wpływają na pogorszenie się komfortu życia i utrudniają wykonywanie codziennych czynności. Jakie kontuzje i urazy wyróżniamy? W jaki sposób można im z zapobiegać i jak je leczyć?
Kontuzja kolana – kiedy do niej dochodzi?
Bez wątpienia do największej grupy osób, które zmagają się urazami stawu kolanowego należą sportowcy. W trakcie regularnych ćwiczeń maksymalnie nadwyrężają stawy, zwiększając tym samym ryzyko wystąpienia kontuzji. Sportowcy zawodowi znajdują się jednak pod opieką rehabilitantów oraz fizjoterapeutów, którzy pomagają im zapobiegać nagłej kontuzji, która mogłaby na stałe wykluczyć ich z pracy.
Jednak do kontuzji czy urazu kolana może dojść w każdej chwili. Najwięcej urazów stawu kolanowego związane jest wypadkami – upadek ze schodów, schodzenie z krawężnika, upadek z roweru. Niestety, tak jak inne urazy, występują one nagle i objawiają się bólem oraz trudnością w poruszaniu się. Dlatego tak ważne jest skonsultowanie się z lekarzem, który przeprowadzi pełną diagnostykę i skieruje na leczenie, aby jak najszybciej przywrócić sprawność.
Do najczęstszych kontuzji stawu kolanowego zalicza się:
- skręcenie lub pęknięcie kolana,
- uszkodzenie rzepki,
- uszkodzenie więzadła,
- uszkodzenie łąkotek,
- stłuczenie chrząstki stawowej.
U kogo najczęściej występują urazy kolana?
Do urazu kolana dochodzi bardzo często w trakcie uprawiania sportów amatorskich lub wyczynowych. Statystycznie kontuzji doświadczają przede wszystkim osoby, którzy trenują sport kontaktowy, jak koszykówka, piłka nożna. Nierzadko do urazu dochodzi również u biegaczy czy osób uwielbiających sporty zimowe. Do kontuzji dochodzi poprzez nadwyrężenie stawów kolankowych oraz nieprzeprowadzanie odpowiedniej rozgrzewki, która ma na celu przygotowanie całego ciała, zwłaszcza kostek, kolan oraz bioder, do wysiłku fizycznego.
Warto jednak wiedzieć, że do grupy, które są narażone na powstanie kontuzji stawu kolanowego, zalicza się osoby prowadzące siedzący tryb życia. Pacjenci z urazem zaliczanych do tej grupy są bierni fizycznie, a swój wolny czas spędzają przed ekranem, nie wykonując żadnych ćwiczeń, które mogłyby wzmocnić stawy i mięśnie w ciele. Dlatego też to właśnie u nich nawet przy zwykłym chodzie czy podczas prostej rekreacji jak jazda na rowerze, może pojawić się ból. Długo ignorowane objawy prowadzą do poważnych powikłań, a co się z tym wiąże – zwiększa się ryzyko powstania kontuzji.
Urazom kolana można jednak zapobiegać. Jeśli uprawiamy sporty wyczynowe bądź jesteśmy aktywnie fizycznie – nie należy zapominać o rozgrzewce i rozciąganiu. W ten sposób przygotowane stawy kolanowe są w stanie znieść wysiłek i uchronić nas przed poważną kontuzją. Warto również dbać o zdrowy styl życia i utrzymanie prawidłowej masy ciała, aby nie przeciążać kolan.
Uraz kolana – do jakiego specjalisty się zgłosić?
Urazy i kontuzje kolana są bolesne i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie i wykonać pełną diagnostykę. Z urazami kolana należy zgłosić się do ortopedy, który obejrzy i zbada staw, a następnie skieruje na dodatkowe badania. Zalicza się do nich między innymi zdjęcie RTG lub w trudnych przypadkach rezonans magnetyczny. Diagnostykę można także uzupełnić badaniem ultrasonograficznym, jeśli kontuzja obejmuje nie tylko chrząstki stawowe, ale również tkanki miękkie.
Badanie ultrasonograficzne jest badaniem bezbolesnym i można je wykonać niemal w każdym gabinecie ortopedycznym. USG kolana w Gdańsku można także przeprowadzać profilaktycznie, aby upewnić się, czy w trakcie codziennych obowiązków lub podczas uprawiania aktywności fizycznej staw kolanowy jest w dobrej formie i nie ma ryzyka pojawienia się kontuzji.