Jak powstaje skolioza? Przyczyny i objawy

dziecko

Cechą wyróżniającą skoliozy jest wygięcie kręgosłupa w odcinku piersiowym. Jest to też nierówne ustawienie barków, łopatek i miednicy. W tym przypadku dostrzega się też nierówne trójkąty tułowiowo-ramienne. Skoliozę można podzielić na czynnościową i strukturalną. 

Jakie są przyczyny skoliozy u dzieci?

Skolioza u dzieci może mieć charakter wrodzony. Może być powodowana przez choroby układu ruchu, na przykład dystrofię mięśniową, przepuklinę krążka międzykręgowego, czy też wrodzoną wadę kręgosłupa. Skolioza może być też nabyta przez choroby płuc lub komplikacje po przebytych operacjach. Wymienia się też błędy rodziców, czyli zbyt wczesne pionizowanie noworodka, sadzanie dziecka w nieodpowiedniej pozycji przed komputerem lub telewizorem, siedzenie na jednej pięcie w trakcie zabawy i długotrwałe noszenie dziecka na jednym biodrze. 

Jakie są rodzaje skoliozy?

Wyróżnia się skoliozy czynnościowe i strukturalne. Pierwsze charakteryzują się skrzywieniem wyłącznie w jednej płaszczyźnie czołowej. Cechą jest duża ruchomość kręgosłupa. Zjawisko jest odwracalne. Nieleczona skolioza czynnościowa prowadzi do rozwoju skoliozy strukturalnej. Takie skrzywienie kręgosłupa ma kilka łuków, jeśli chodzi o wygięcia kręgosłupa. Mamy tutaj do czynienia z wygięciem pierwotnym i wtórnym. W efekcie tworzą się różnego rodzaju zniekształcenia klatki piersiowej, na przykład garbik, garb, utrwalone przykurcze mięśni, wiązadeł, a także modyfikacje w krążkach międzykręgowych. 

Jakie jeszcze mogą być skoliozy?

Skoliozy mogą mieć charakter wrodzony, nabyty lub mieć nieznaną etiologię. Te, które mają znaną etiologię to skoliozy kostno pochodne, nerwowo pochodne i mięśniowo pochodne. Należy je leczyć w wysokospecjalistycznych ośrodkach. Około 70 procent wszystkich skrzywień kręgosłupa stanowią skoliozy idiopatyczne. Ujawniają się one najczęściej w 10 roku życia. 

Co warto wiedzieć na temat skoliozy lewostronnej i prawostronnej?

Jest także skolioza lewostronna i prawostronna. Skoliozę można także dzielić też ze względu na ilość łuków wygięcia na jedno lub wielowypukłą. Dobór sposobu leczenia zależy przede wszystkim od kierunku skoliozy u dzieci. 

Jak diagnozuje się skoliozę u dzieci?

Rodzice powinni obserwować plecy kilkuletniego dziecka i gdy pojawi się jakikolwiek niepokój, należy skontaktować się z ortopedą. Cechą charakterystyczną mogą być widocznie wystające łopatki, niezachowanie równiej odległości między ramionami i biodrami, a także wcięcie w talii wyraźnie zaznaczone z jednej strony i jedna noga krótsza od drugiej. 

Jak leczy się skoliozę i dzieci?

Najważniejszym zadaniem lekarza, który podejmuje leczenie skoliozy, jest zmniejszenie skrzywienia kręgosłupa i ochrona przed pogłębianiem się tego zjawiska. Bardzo często stosuje się również gorset ortopedyczny, który wzmacnia mięśnie odpowiadające za właściwą postawę. Czasami stosuje się wyciągi, aparaty i gipsy korygujące. W niektórych przypadkach może być potrzebna operacja, która polega na korekcji wady przez wszczepienie specjalnych implantów. 

Jakie ćwiczenia mogą pomoc w przypadku skoliozy?

Odpowiednie ćwiczenia mogą zatrzymać rozwój wcześnie wykrytej skoliozy u dziecka. Dzieciom ze skoliozą poleca się przede wszystkim pływanie, pozycję deski, wykroki, czy różne skłony tułowia. Istotne jest to, aby ćwiczenia wykonywać systematycznie. Dziecko powinno też korzystać z gimnastyki korekcyjnej. 

dziecko

Jakie są dodatkowe działania, które pomogą w leczeniu skoliozy i innych skrzywień kręgosłupa?

Leczenie skoliozy to nie tylko rehabilitacja, ćwiczenia i noszenie specjalnie dobranych gorsetów. Dużym wsparciem mogą być drobne zmiany wprowadzone w codzienności dziecka. Trzeba zadbać o to, aby krzesło przy biurku miało specjalnie wyprofilowane oparcie. Należy zadbać też o dobór biurka do dziecka. Przy skrzywieniu kręgosłupa należy też spać na niewielkiej poduszce i twardym materacu. Ciało powinno się też znajdować w najbardziej wyprostowanej pozycji. 

W przypadku skoliozy bardzo ważna jest odpowiednia rehabilitacja. Można zdecydować się na rehabilitację skoliozy w okolicy Sopotu lub w innym mieście. Najważniejsze, aby była ona prowadzona przez specjalistów, ponieważ dzięki temu mamy pewność, że o dziecko zadba profesjonalista. 

Rate this post