Jak przygotować plik graficzny do druku?

drukarka

Przygotowanie poprawnego pliku do druku, zarówno offsetowego, jak i cyfrowego, nie jest prostym zadaniem, zwłaszcza jeśli nie mamy do czynienia z wydrukiem grafiki na co dzień. W dużej mierze jakość wydruku zależy od jakości i parametrów samej grafiki, jednak drugim krokiem do sukcesu jest to, aby mieć zaufanego drukarza, który będzie nadzorował proces druku, wykryje, powiadomi Cię o wszelkich wykrytych błędach i rozwiąże potencjalne problemy.

Dzięki temu unikniemy na przykład sytuacji, w której źle dobrane kolory czcionki oraz tła spowodują, że oferta nie jest widoczna w 20 000 ulotek, które już zleciliśmy do druku, co skończy się wyrzuceniem materiałów, koniecznością powtórzenia całego procesu, co wiąże się oczywiście ze stratą czasu, pieniędzy oraz ze stresem. Częstym błędem jest też zły wybór formatu, kiedy klientowi wydaje się, że zamawia plakat w formacie A3, zaś po otrzymaniu zamówienia okazuje się, że w środku jest mały grafik wielkości wizytówki.

Zazwyczaj drukarnie preferują drukowanie zestawu plików PDF w czterokolorowym formacie CMYK, w pełnym rozmiarze (nie skalowane), z rozdzielczością obrazu rastrowego co najmniej 300 dpi i zczcionkami w krzywych (lub osadzonymi w pliku PDF).

Tak skonfigurowany plik nie musi być już wcale „obrabiany” przez typografa, ponieważ jest już w pełni gotowy do przetworzenia do druku. Co jednak oznaczają te wytyczne? Zachęcamy więc do zapoznania się ze wskazówkami dotyczącymi przygotowania pliku do druku cyfrowego, które znajdują się poniżej.

Przygotowanie pliku graficznego krok po kroku

Przed przystąpieniem do przygotowania pliku (plików) należy zapoznać się z kilkoma podstawowymi zasadami:

– Upewnij się, że wszystkie obrazy użyte w dokumencie mają wysoką rozdzielczość, tzn. są duże i wysokiej rozdzielczości (300 dpi), najlepiej w formacie tiff.

– Upewnij się, że wszystkie elementy graficzne tworzące projekt są w trybie kolorów CMYK (Cyan, Magenta, Yellow i Key Black), a nie RGB (Red, Green i Blue) i że nie ma żadnych różnic w kolorach przy zmianie z RGB na CMYK. Podczas tworzenia pliku PDF do druku obrazy RGB są automatycznie konwertowane na CMYK. Jeśli więc istnieją zdjęcia zawierające jasne błękity lub głębokie błękity w RGB, należy je otworzyć i przekonwertować w Photoshopie lub podobnym programie na CMYK, sprawdzając, czy błękity lub niebieskości nie stają się purpurowe. W takim przypadku należy dostosować kolory w trybie CMYK, aby uzyskać kolory jak najbardziej zbliżone do RGB, a następnie zapisać plik pod inną nazwą. Elementy w cyfrowym trybie kolorów RGB będą wydawać się bardziej żywe i świetliste. Drukarnia przekształci je na CMYK, co spowoduje problemy z kolorami, których nie będziemy w stanie rozwiązać po wydrukowaniu, gdy odkryjemy, że kolor jest dużo ciemniejszy niż ten, który widzieliśmy na ekranie.

druk profesjonalny

– Upewnij się, że czarne teksty zostały ustawione na czarny nadruk. Jeśli w projekcie przewidziano czarne tła, stosowanie tylko 100% czerni nie wystarczy, ponieważ na wydruku będzie ono wyglądało na ciemnoszare, nawet jeśli na monitorze będzie całkowicie czarne. Dodaj co najmniej 20% cyjanu, 20% magenty i 20% żółtego do czerni, aby uzyskać głęboką, kryjącą czerń.

– Jeśli skonfigurowana grafika zawiera pełne tła lub obrazy blisko krawędzi, pamiętaj, aby zawsze zachować nadmiar, tzn. pozostawić co najmniej 5 mm poza deską kreślarską. Strony nie zawsze są przycinane dokładnie wzdłuż wskaźników przycinania, co zapobiega powstawaniu nieestetycznych białych śladów na krawędziach.

Zaufana drukarnia

Gdy oddajesz grafikę do druku, efekt końcowy leży już w rękach drukarzy. Istotnym czynnikiem jest więc nie tylko przygotowanie samego pliku, lecz także wybór odpowiedniej drukarni z nowoczesnym zapleczem sprzętowym i doświadczoną obsługą, jak drukarnia w Katowicach.

Rate this post