Ortopedia to dziedzina medycyny, która zajmuje się diagnostyką, leczeniem i rehabilitacją wszelkich chorób i uszkodzeń układu ruchu. Jest to interdyscyplinarne połączenie medycyny, fizjologii, chirurgii, biomechaniki, rehabilitacji i fizjoterapii, które ma na celu zapewnienie pacjentom optymalnego zdrowia i funkcjonowania. Ortopedia obejmuje leczenie zarówno urazów, jak i chorób o podłożu genetycznym. Zajmuje się też wszelkimi rodzajami chirurgii ortopedycznej, dot. m.in. artroskopii, przecięć tkanek miękkich, ortezowania, leczenia złamań, zabiegów rekonstrukcyjnych, przeszczepów.
Czym dokładnie zajmuje się lekarz ortopeda?
Ortopeda jest specjalistą w dziedzinie medycyny, który zajmuje się leczeniem i diagnostyką chorób stawów, kości i mięśni oraz tkanek łącznych. Głównymi zadaniami ortopedy są diagnozowanie i leczenie bólów stawów, rehabilitacja po urazie, a także operacje i zabiegi. Specjalista ten pomaga pacjentom na każdym etapie życia, od noworodka aż po późną starość.
Jakie schorzenia może leczyć ortopeda?
Lekarz ortopeda ma specjalizacje w leczeniu chorób takich jak złamania, zwichnięcia, wady postawy (np. skolioza, lordoza itp.), zapalenie stawów, dysplazja stawów, urazy sportowe, urazy kręgosłupa i choroba zwyrodnieniowa stawów. To do niego należy się udać również, gdy dokuczają wady stóp takie jak płaskostopie. Lekarze ortopedzi mogą zalecać wsparcie ortopedyczne, takie jak gips, specjalne buty lub ortezy, wkładki ortopedyczne.
Z czym najczęściej przychodzi się do ortopedy?
Najczęściej pacjenci zgłaszają się do ortopedów z dolegliwościami takimi jak:
dolegliwości kostno-stawowe, takie jak ból stawów i kości,
zwyrodnienia stawów, zapalenie stawów i choroby reumatyczne;
- dolegliwości związane z kręgosłupem, takie jak zmiany zwyrodnieniowe, bóle krzyża, skolioza, lumbago i dyskopatia;
- dolegliwości mięśniowo-powięziowe, takie jak zespół cieśni nadgarstka, zapalenie mięśni, zespół korzonków i zapalenie ścięgien;
- urazy stawów, kości i mięśni, takie jak złamania, stłuczenia i zwichnięcia; choroby metaboliczne stawów, takie jak dna moczanowa.
Pierwsza wizyta u ortopedy – o czym musisz pamiętać?
Jeśli planujesz wizytę u ortopedy, musisz się do niej odpowiednio przygotować. Jeśli wybierasz się do ortopedy na NFZ, konieczne będzie skierowanie od lekarza rodzinnego. W przypadku wizyty prywatnej nie będzie ono potrzebne. Koniecznie przygotuj komplet informacji, który będzie zawierał Twoje dokumenty medyczne, wyniki badań, jeśli takie posiadasz, a także spisz wszelkie leki, które przyjmujesz. Podczas wizyty ortopeda zapyta o twoje objawy i historię medyczną, a także sprawdzi stan twoich stawów i kości. Może również poprosić o przeprowadzenie niektórych badań, aby uzyskać lepszy obraz twojego stanu zdrowia.
Na wizytę u ortopedy najlepiej ubrać się wygodnie. Jeśli masz jakieś pytania, które chcesz zadać lekarzowi, zapisz je, aby nie zapomnieć o niczym ważnym. Jeśli przygotujesz się wcześniej, wizyta u ortopedy będzie dla Ciebie bardziej produktywna i będziesz mógł uzyskać wszystkie informacje potrzebne do leczenia swych schorzeń i dolegliwości.
Jakie informacje przygotować dla ortopedy przed wizytą?
Przykładowe informacje, o które może poprosić lekarz ortopeda podczas wizyty, to:
- jak długo odczuwasz ból i/lub inne dolegliwości,
- czy masz jakieś trudności w poruszaniu się,
- czy masz jakieś trudności z oddychaniem,
- czy masz jakieś nieprawidłowe odczucia w miejscu, które sprawia problemy,
- czy masz jakieś problemy ze snem spowodowane bólem,
- jakie leki lub środki przeciwbólowe stosujesz,
- czy uczęszczałeś kiedykolwiek na ćwiczenia rehabilitacyjne,
- jak wygląda Twoja aktywność fizyczna w danym momencie życia.
Na koniec wizyty lekarz zapyta, czy masz jakieś obawy dotyczące Twojego stanu zdrowia oraz czy masz pytania dotyczące planu leczenia i ewentualnych skutków ubocznych. Jeśli masz wątpliwości dotyczące wyboru odpowiedniego sprzętu ortopedycznego, lekarz ortopeda doradzi, jaki sprzęt będzie dla Ciebie najlepszy. W Centrum Spine możesz również skorzystać z porad fizjoterapeuty, który pomoże Ci dobrać odpowiednie ćwiczenia lub techniki rehabilitacyjne oraz przeprowadzi odpowiednią terapię. Jeśli dokuczają Ci jakiekolwiek dolegliwości związane z układem ruchu, zgłoś się do nas na konsultację. Ortopeda w Gdańsku z Centrum Spine przeprowadzi odpowiednie badania i udzieli wskazówek co do dalszego postępowania. Ortopedzi na miejscu współpracują z innymi specjalistami z dziedziny układu ruchu.