Jak psychoterapia może Ci pomóc?

psychoterapia grupowa

Panująca moda na samorozwój, nieustanne uczenie się, w tym też poznawanie siebie, sprzyja rosnącemu zainteresowaniu psychoterapią. Prawdopodobnie nigdy wcześniej nie cieszyła się tak dużym zainteresowaniem jak w obecnych czasach. Mimo tego, istnieje również wiele mitów i stereotypów o sensie i skuteczności takiego leczenia. Kiedy warto pomyśleć o pomocy psychoterapeuty?

Psycholog czy psychoterapeuta?

Przede wszystkim należy rozgraniczyć mylne i zamienne stosowanie pojęć psychologa z psychoterapeutą. Nie każdy psycholog posiada kwalifikacje do prowadzenia terapii. Część z nich można spotkać w poradniach, oferujących pomoc psychospołeczną lub są to osoby o wykształceniu akademickim, zajmujące się ściśle teorią psychologiczną. Natomiast psychoterapeuta opiera się na osiągnięciach w dziedzinie wiedzy psychologicznej oraz medycznej i musi posiadać stosowne kwalifikacje, poprzez ukończenie dodatkowych, specjalistycznych szkoleń oraz egzaminu, które są akredytowane przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne.

Żeby mieć pewność, że korzysta się z pomocy certyfikowanego psychoterapeuty, warto zweryfikować jego nazwisko, korzystając z ogólnokrajowego rejestru, który jest prowadzony przez Polską Radę Psychoterapii. Psychoterapeuta może współpracować z psychiatrą albo nawet posiadać podwójne wykształcenie i warto takim się zainteresować, jeśli zostaną zdiagnozowane większe problemy.

kobieta podczas psychoterapii

Jaki jest cel psychoterapii?

Tak jak do lekarza medycyny przychodzi się z doskwierającą dolegliwością ciała, podobnie powinno się skorzystać z wizyty u psychoterapeuty. Jeśli istnieją uciążliwe dolegliwości natury psychicznej, warto je skonsultować ze specjalistą w celu ich zdiagnozowania. Po ustaleniu źródła występowania złego samopoczucia można podjąć się leczenia, które ma na celu poprawę codziennego funkcjonowania pacjenta.

Utrzymany balans zdrowia psychicznego przekłada się na poziom zadowolenia z życia, odczuwanego szczęścia, a nawet stan zdrowia fizycznego. Współczesne badania naukowe potwierdzają istniejącą silną zależność między stanem umysłu oraz ciała. Wszelkie schorzenia psychiczne mogą upośledzać funkcje odpornościowe organizmu oraz być przyczyną odczuwanego bólu ciała, nadmiernego napięcia oraz nieustannego zmęczenia.

Skłonności do myśli samobójczych, natrętne myśli, które utrudniają codzienną aktywność, stany lękowe oraz długoczasowe przygnębienie, przypominające stan depresyjny, to tylko niektóre z licznych zaburzeń, które mogą powodować poważne choroby i wymagają kontroli psychoterapeuty. Z psychoterapii mogą skorzystać również osoby, które niekoniecznie odczuwają silne, negatywne emocje czy duży dyskomfort psychiczny, ale pragną polepszyć swoją dotychczasową jakość życia.

psychoterapia

Dlaczego warto skorzystać z psychoterapii?

Wbrew panującym mitom, współpraca z psychoterapeutą potrafi przynieść wiele pozytywnych owoców. W zależności od nurtu, czyli rodzaju technik, jakie stosuje się w leczeniu, można uzyskać różne efekty. Końcowym i wspólnym dla wszystkich metod rezultatem jest nie tylko poprawa zdrowia pacjenta, ale również wyposażenie w trwałe kompetencje, które będą służyć do radzenia sobie z kryzysami życiowymi, poprawie relacji międzyludzkich i lepszej adaptacjo do zmian. Jeżeli pomimo długoletniego stosowania psychoterapii nie odczuwa się polepszenia stanu zdrowia psychicznego, należy rozważyć zmianę specjalisty.

Niestety nie da się jednoznacznie wskazać jedną, najlepszą metodę leczenia, ponieważ konstrukcja psychiczna podlega mocnej indywidualizacji. Wybrany sposób terapii powinien zależeć od doświadczeń danego pacjenta, rodzaju dolegliwości z jakimi się zgłasza, obciążeń wywiadem środowiskowym, który zostaje obowiązkowo przeprowadzony przez specjalistę.

W celu znalezienia swojego idealnego sposobu leczenia warto zapoznać się z różnymi szkołami leczenia, jakie stosują terapeuci. Najbardziej popularne, które posiadają potwierdzoną naukowo wysoką skuteczność są terapie prowadzone w nurcie psychoanalitycznym, psychodynamicznym, humanistycznym oraz poznawczo-behawioralnym.

Rate this post