Jak wybierać oświetlenie LED do biura?

lampy biurowe

Aby oświetlenie biura umożliwiało efektywną i komfortową pracę, konieczne jest odpowiednie dobranie wielu parametrów danego rodzaju żarówek czy diod. Ważne jest również dobranie ich odpowiedniej ilości, dzięki czemu w każdym miejscu światło będzie odpowiednio intensywne, ale jednocześnie nie oślepiające. Dokonanie właściwego wyboru sprawi, że nawet wielogodzinna praca nie będzie powodowała uczucia znużenia i zmęczenia.

Jakimi zasadami kierować się przy wyborze oświetlenia LED do biura?

lampy biurowe globus lighting

Oświetlenie w biurze jest elementem, który znacząco wpływa na komfort i efektywność wszystkich osób pracujących w danym pomieszczeniu. Źle dobrane lampy biurowe powodują szybkie męczenie się wzroku, mniejszą koncentrację, a nawet rozdrażnienie. Wykorzystanie oświetlenia LED gwarantuje wyeliminowanie tych negatywnych zjawisk. Prawidłowo dobrane do potrzeb oświetlenie gwarantuje, że pracownicy nie będą odczuwali w tej kwestii żadnego dyskomfortu. Ponadto oświetlenie LED musi uwzględniać również aspekty energetyczne. Aby móc we właściwy sposób zarządzać światłem sztucznym wiele biur wykorzystuje inteligentne urządzenia, które dostosowują natężenie światła do panujących za oknem warunków. W ten sposób możliwe jest wykorzystanie zarówno światła słonecznego, jak i oświetlenia LED w taki sposób, aby gwarantowało to maksymalne oszczędności prądu bez pogorszenia warunków osób pracujących.

W różnego rodzaju biurowcach bardzo często stosowane są panele LED, które zapewniają równomierny strumień światła, którego kąt wynosi 120 stopni. Co ważne światło nie męczy wzroku, nie oślepia i nie emituje promieniowania UV. Ponadto panele LED są wyjątkowo eleganckie i nadają wnętrzom nowoczesnego wyglądu. Niekiedy stosowane są również lampy LED w formie wiszącej.

Jak dobierane jest oświetlenie do biur?

Osoba odpowiedzialna za dobór oświetlenia musi dokładnie dopasować parametry wybieranych żarówek lub diod pod względem konkretnych parametrów, zwykle podczas wykonywania audytu energetycznego oświetlenia.

Pierwszym z nich jest fotometria, czyli wielość charakteryzująca światło postrzegane przez ludzkie oko. Wybierając oświetlenie LED, w danych fotometrycznych oprawy powinien znajdować się wykres luminancji (UGR < 19, luminancja oprawy w kącie 65° < 1000 cd/m2). Równie ważne są parametry świetlne takie jak oddawanie barw Ra, temperatura barwowa czy kąt rozsyłu światła. Współczynnik oddawania barw Ra wyrażany jest za pomocą skali od 0 do 100. Im wyższy jest owy wskaźnik, tym dane źródło światła bardziej precyzyjnie oddaje barwę oświetlanego obiektu. W przypadku oświetlenia LED należy zwrócić uwagę na parametry elektryczne, które zazwyczaj są znacznie korzystniejsze niż w przypadku tradycyjnych żarówek. Dodatkowo, wybierając oświetlenie LED, możemy sprawdzić parametry użytkowe, do których należy stopień ochrony IP, waga, temperatura, żywotność czy sposób montażu.

Warto również wiedzieć, że kwestie związane z oświetleniem w biurach są dokładnie określone w przepisach prawnych. Zgodnie z polskim prawem oświetlenie biura musi być zgodne z przepisami zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz z Polskimi Normami PN-EN 12665:2008 (Światło i oświetlenie – podstawowe terminy oraz kryteria określania wymagań dotyczących oświetlenia) oraz PN-EN 12464-1:2011 (Światło i oświetlenie – oświetlenie miejsc pracy, część I – miejsca pracy we wnętrzach).

Według owych przepisów każde miejsce pracy powinno mieć zapewnione odpowiednie natężenie na płaszczyźnie pracy wzrokowej. Określone są również różnice luminacji w bliższym i dalszym otoczeniu – nie mogą być one zbyt duże.

Pamiętajmy, że odpowiedni wybór lamp i przestrzeganie norm oświetlenia biurowego jest niezwykle ważny przede wszystkim dla dobra pracowników. Dobrze oświetlone miejsce pracy umożliwia efektywniejszą pracę i lepszą koncentrację.

Rate this post

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *