Plecak turystyczny to podstawowe wyposażenie każdego podróżnika – można bowiem w nim przechowywać potrzebny prowiant, ubrania, namiot oraz inne przedmioty niezbędne do przetrwania. Na rynku znajdziemy wielu producentów plecaków, którzy prześcigają się w pomysłach na udoskonalenie swoich konstrukcji w taki sposób, aby były one jeszcze bardziej przyjazne dla osób wybierających się na wycieczki.
Przy wyborze odpowiedniego sprzętu musimy wziąć pod uwagę jego przeznaczenie – jest to podstawowe kryterium, które pozwoli nam na dobór idealnie dopasowanego sprzętu. W tym wpisie opiszemy poszczególne typy plecaków turystycznych pod kątem ich pojemności oraz dostępnych funkcji. Zapraszamy do lektury!
Plecak na jednodniowe wypady
Jeżeli jesteśmy zwolennikami krótkich wycieczek, bądź po prostu nie mamy czasu na kilkudniowe wypady, możemy spokojnie zaopatrzyć się w mały, poręczny plecak. Na rynku znajdziemy obecnie modele o pojemności kilkunastu litrów, ale najbezpieczniej zapatrzyć się w produkt o pojemności 20-25 litrów. O ile nie planujemy zabierać ze sobą zbyt wielu niepotrzebnych rzeczy, będzie to najlepsze rozwiązanie.
Plecaki tego typu są lekkie i umożliwiają zabranie ze sobą najbardziej przydatnych rzeczy, takich jak woda, prowiant oraz wiatrówka. Co więcej – takie plecaki świetnie sprawdzą się w przestrzeni miejskiej. Ich małe gabaryty sprawiają, ze bez problemu można zabrać jej do pracy czy parku. Produkty o pojemności powyżej 20 litrów posiadają często specjalną kieszonkę na laptopa – wygodne i praktyczne!
Plecak na wycieczki kilkudniowe
Jeżeli planujemy kilkudniową trasę, to powinniśmy nabyć plecak o większej pojemności (35–50 litrów). Waga takiego plecaka nie powinna przekraczać 1,5 kilograma. Warto zakupić produkt wyposażony w komin o pojemności około 10-15 litrów. Czym jest ów komin? To nic innego, jak przedłużenie komory, które można łatwo złożyć i schować. Jest to rozwiązanie wygodnie i uniwersalne, które pozwala dostosować pojemności plecaka to naszych wymogów.
Ważne jest również, aby plecak wyposażony był w usztywnienie pleców, czyli tzw. stelaż. Producenci, ze względu na niską wagę do produkcji stelaży używają najczęściej aluminium – jest to dobry stosunek wagi plecaka do jego ceny. W dzisiejszych czasach odchodzi się już do zewnętrznych stelaży na rzecz wewnętrznych, które są o wiele wygodniejsze dla użytkownika zmniejszają gabaryty produktu.
Plecaki na długie wyprawy
W przypadku długich wypraw trekkingowych, warto zakupić plecak o pojemności ok. 80 litrów – jest to optymalna pojemność, która pozwoli na zabranie ze sobą wszystkich niezbędnych rzeczy oraz akcesoriów. Wybór odpowiedniego produktu powinien być motywowany wygodą oraz funkcjonalnością, a w mniejszym stopniu wagą. Co prawa, nie polecamy zakupu plecaka o wadze wynoszącej 4 kilogramy (a takie się zdarzają), ale pamiętajmy, że to właśnie wygoda i dopasowanie do naszego ciała jest najważniejsze. Warto rozejrzeć się wokół dedykowanych plecaków trekkingowych oraz turystycznych, które tworzone są z myślą właśnie o długich wędrówkach.
Na jakie elementy zwrócić uwagę?
Możemy wyróżnić kilka najważniejszych elementów każdego plecaka, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie. Są to zarówno elementy, które mogą ulec szybkiej awarii, ale również takie, które ułatwią nam podróż.
- Zamki – do nich należy podchodzić ze specjalną ostrożnością. Z własnego doświadczenia wiemy, że lubią się one zacinać i psuć. Dlatego warto sprawdzić, czy dany producent stosuje w swoich produktach zamki renomowanych marek. Najlepszymi opiniami cieszą się zamki YKK japońskiej produkcji, które sprawdzają się nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach. Niektóre firmy oferują także zamki z tzw. podgumowaniem, które chroni je przed dostaniem się do wnętrza wilgoci.
- Szwy – element tak samo ważny jak zamki. Przy dużych obciążeniach lubią one pękać, co w wielu sytuacjach okazuje się niezwykle problematyczne. Warto więc sprawdzić, czy szwy są grube i odpowiednio solidne.
- Pas biodrowy – bardzo ważna część plecaka, która stosowana jest powszechnie w produktach o większej pojemności. Pas ma na celu odciążenie ramion poprzez odpowiednie rozłożenie ciężaru. Wraz ze wzrostem pojemności plecaka powinna również wzrastać grubość oraz szerokość prasa biodrowego.
- Camelbak – inaczej nazywany również pojemnikiem na wodę. Jest to wytrzymały worek z ustnikiem aplikującym ciecz bezpośrednio do jamy ustnej. Rozwiązania tego typu były pierwotnie wykorzystywane przez armię, ale obecnie świetnie sprawdzają się także podczas wypraw trekkingowych. Camelbaka możemy zakupić osobno, ale ważne jest, aby nasz plecak posiadał na niego odpowiednią komorę. Powinniśmy mieć możliwość swobodnego połączenia naszego pojemnika z plecakiem.
- Komory – w tym przypadku nie skupiamy się na ich jakość, a ilości oraz rozłożeniu. W zależności od przeznaczenia oraz własnych upodobań, powinniśmy dobrać plecak z odpowiednią ilością komór. Przeważnie plecak podzielony jest na komorę główną oraz mniejsze dodatkowe.
- Materiał – równie ważna rzecz przy wyborze plecaka. Czasami ciężko jest przewidzieć pogodę, dlatego warto postawić na plecaki produkowane z materiałów wodoodpornych. W ten sposób zabezpieczymy przenoszone rzeczy przez zamoknięciem. Jest to rozwiązanie obowiązkowe dla osób lubiących wycieczki w porze zimowej.
Plecaki turystyczne i trekkingowe często są wybierane przez osoby, które wyjeżdżają w góry, dlatego warto zadbać o ich dobrą jakość, aby swobodnie podróżować i mieć komfort zarówno w noszeniu naszego dobytku bez bólu pleców, jak i zapewnić sobie funkcjonalny dostęp do wszystkich rzeczy, kiedy tylko ich potrzebujemy.
Post your comments