Jak wybrać wózek, który byłby wygodny da rodzica i dziecka?

wózki dziecięce vulcano

Trudno wyobrazić sobie życie z małym dzieckiem bez wózka. Czy to gondola w pierwszych miesiącach życia, czy spacerówka przydatna przez kolejne kilka lat, wózek to podstawa wyposażenia każdego rodzica i akcesorium, bez którego trudno wyobrazić sobie spacery, zakupy czy podróże z maluchem. Znalezienie odpowiedniego, wygodnego zarówno dla rodziców, jak i dziecka wózka nie jest jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać. Z niezwykle szerokim wyborem, jaki oferują nam dziś sklepy, potrzeba czasu i wiedzy, by znaleźć rozwiązanie na lata. Czym się kierować? Jak znaleźć wózek, który spisze się tak, jak tego oczekujesz?

Nie za ciężki, nie za lekki

Waga wózka to jedna z podstawowych kwestii, którą natychmiast odczujesz podczas prowadzenia wózka. Ciężkie wózki są z reguły stabilniejsze, wykonane na stalowym stelażu i wyposażone w solidne, gumowe koła. Te lżejsze, wykonane z aluminium prowadzi się łatwiej, a dodatkowo znacznie łatwiej składa, co może przydać się podczas podróżowania. Niestety, ich wytrzymałość bywa znacznie niższa. Waga standardowego wózka waha się dziś między 5 a 20 kilogramów, co oczywiście jest dużą rozbieżnością. Jeśli dołożymy do tego wagę samego dziecka oraz wszystkich akcesoriów, które zabieramy ze sobą na spacer, prowadzenie takiego balastu może stać się uciążliwe przy wielu krawężnikach i podjazdach. Który wybrać? Wszystko zależy od trybu twojego życia. Mieszkańcy bloków, którzy muszą wnosić wózek po schodach, spacerują najczęściej po pełnych krawężników miastach i generalnie dużo podróżują powinni postawić na lekkie wózki i pamiętać o dodatkowej amortyzacji, której nie zapewnią tu plastikowe lub piankowe kółka. Do spacerów po parkach, mieszkając w parterowym domu możesz spokojnie postawić na solidniejszy i cięższy wózek.

Rozmiar ma znaczenie

Wiele wózków już na pierwszy rzut oka wygląda tak, jak gdyby miała zmieścić się w nim dwójka dzieci. Duże wózki są jednak niezwykle przydatne dla dzieci urodzonych zimą, gdy poza dzieckiem muszą zmieścić się w wózku koce, kombinezony czy śpiworki ogrzewające ciało maluszka. Duży wózek może być jednak uciążliwy przy wąskich klatkach schodowych czy częstym podróżowaniu komunikacją miejską. Tu wybór oprze się więc tylko o to, na jak szeroki wózek możesz sobie pozwolić ze względów praktycznych.

wózki dziecięce silvia

Koła, hamulce, rączka – elementy niepozorne, ale niezwykle istotne

Przy wyborze odpowiedniego wózka dziecięcego każdy, nawet najmniejszy element ma niebagatelne znaczenie. Najlepszym przykładem są tu koła, które mogą zaważyć na tym jak łatwo podbija się wózek podjeżdżając pod krawężnik, jak dobrze amortyzowana jest jazda po trudnym terenie, czy też jak częste wymiany czekają nas w trakcie użytkowania wózka. Najlepszym rozwiązaniem są oczywiście koła gumowe, pompowane, które nie tylko zapewniają dobrą amortyzację, ale też wygodne prowadzenie i podbijanie wózka. Koła te niestety są droższe, cięższe i mogą łatwo się przebić. Równie ważną kwestią jest hamulec, którego blokownie i odblokowywanie nie powinno sprawiać większego problemu.

Regulowana rączka to kolejny ważny element wózka – możliwość jej wydłużenia, skrócenia, czy ustawienia kąta ułatwia pracę każdego rodzica. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem są rączki regulowane teleskopowo, dopasowujące się do pożądanej wysokości bez najmniejszych oporów. Nie zapominajmy też o wygodnym chwycie – rączki obite pianką lub przyjemną skórą nie męczą rąk podczas spaceru. Wielu producentów dodaje do wózków specjalny pokrowiec na rączkę przypominający wbudowane rękawiczki – marznące ręce podczas zimowego spaceru to nic przyjemnego. Na koniec warto pamiętać też o możliwości przekładania rączki na drugą stronę – skierowanie dziecka przodem do kierunku jazdy, lub w stronę rodzica ma ogromne znaczenie dla komfortu użytkowania i przyjemności ze spacerów zarówno dla malucha, jak i rodzica.

Rate this post

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *