Jak wygląda praca na złomie samochodowym?

praca na złomie aut

Praca na złomie samochodowym – czy to faktycznie ciężka i brudna praca za małe pieniądze? Choć wiele osób nigdy nie postanowiło zgłębić tematu pracy na złomowisku, wiele z nich z góry zakłada, że jest to praca za marne pieniądze przeznaczona wyłącznie dla osób, które nie mogą znaleźć pracy gdzie indziej.

W rzeczywistości jednak, poza małymi wyjątkami, praca na złomie samochodowym jest tak samo, jeśli nie bardziej wymagająca od pracy w sklepie czy innej branży związanej z obsługą klienta. Ostatecznie to przecież klient jest najważniejszym elementem transakcji! Jak wygląda dzień pracy na złomie samochodowym?

Godziny otwarcia

W przeciwieństwie do wielu sklepów, centrów handlowych czy innych punktów usługowych, złom samochodowy jest czynny od wczesnych godzin porannych. Pracownicy, którzy otwierają punkt danego dnia, poza fizycznym otworzeniem bram wjazdowych muszą zająć się uruchamianiem systemów kasowych, i komputerów, aktualizowaniem cennika czy też sprawdzeniem zleceń na dany dzień.

Wiele tego typu punktów posiada w swojej ofercie możliwość odebrania samochodu od klienta – pracownicy złomu samochodowego muszą wiedzieć więc kiedy należy wyjechać do konkretnego klienta czy też kiedy samochody zostaną do nich dostarczone.

Dzień w pracy złomu samochodowego kończy się często późnym wieczorem i przebiega zwykle tak, jak w tradycyjnych sklepach i punktach sprzedaży.

Obsługa klientów skupu

Skup złomu samochodowego to bez wątpienia konieczność pracy z klientem, zarówno drogą telefoniczną jak i osobiście. W trakcie przyjmowania samochodu na złom, pracownicy sprawdzają stan pojazdu, jego dokumentację, prawo właściciela do jego sprzedaży oraz upewniają się, że nie zostały wykręcone z pojazdu żadne istotne elementy.

Warto przypomnieć w tym miejscu, że waga samochodu przeznaczonego do złomowania nie może wypaść poniżej 90 procent zadeklarowanej masy pojazdu. W przeciwnym wypadku skup złomu samochodowego ma prawo doliczyć opłaty za brakujące części lub podjąć się zezłomowania bez zysku dla właściciela.

Sortowanie i kasacja

Zanim samochód zostanie przeznaczony do zmiażdżenia i całkowitej kasacji, pracownicy złomu samochodowego upewniają się, że żadna z znajdujących się w samochodzie części nie nadaje się do ponownego użycia.

Ważną kwestią pracy złomu samochodowego jest dbałość o środowisko, która jest jednym z powodów dla których samodzielne pozbywanie się części z samochodu przed oddaniem go na złom jest nielegalne.

Pracownicy złomowisk wiedzą jak zabezpieczyć elementy takie jak silnik oraz zbiorniki na inne płyny i oleje, aby te nie wydostały się na zewnątrz. Do samej kasacji przekazywany jest już samochód kompletnie opróżniony, pozbawiony wszelkich niemetalowych elementów.

stacja demontażu pojazdów

Jednym z głównych zadań pracowników złomu samochodowego jest segregowanie i odpowiednie utylizowanie części samochodowych. Wiele z nich decyduje się na sprzedaż części, które nadają się jeszcze do użytku, z czego oczywiście korzysta dziś naprawdę wiele osób.

Nowe lusterka, siedzenia, zderzaki, a czasami nawet elementy karoserii to rzeczy, które łatwo dostać na każdym złomie samochodowym. Z powodu dużego zainteresowania wiele osób odwiedza złomowiska nawet kilka razy w tygodniu, a często umawia się z pracownikami skupu na odłożenie dla nich konkretnych elementów.

Sama kasacja samochodu odbywa się przy użyciu specjalnej maszyny – prasy, która miażdży szkielet samochodu przygotowując go do utylizacji. Za obsługę takiej maszyny odpowiadają oczywiście odpowiednio przeszkoleni pracownicy złomów samochodowych, którzy poznali wszelkie zasady związane z bezpieczeństwem w kontakcie z tak ogromną i silną prasą.

Warto przy tym wspomnieć, że do ważniejszych zadań pracowników złomowiska należy też pilnowanie i zabezpieczanie terenu przed nieprzewidzianymi wypadkami klientów.

Praca na złomie samochodowym to z pewnością praca fizyczna, w której istotne są nie tylko siła mięśni, ale i jednocześnie umiejętność rozmowy z klientami czy znajomość tematyki motoryzacyjnej.

Osoby pracujące na samochodowych złomowiskach to często osoby starsze, choć z pewnością nie jest to praca dla emerytów, którzy chcą sobie dorobić. Na złomie można zarobić naprawdę przyzwoite sumy pieniędzy, o ile oczywiście ma się na tyle wiedzy i umiejętności, by poradzić sobie z tą często ciężką i wymagającą pracą.

Rate this post

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *