Jak wygląda zakup samochodu w komisie?

samochody

Zakup samochodu używanego, zakupionego już wcześniej od właściciela przez komis to dość skomplikowana procedura, która niesie ze sobą pewne ryzyko. Różni się bowiem znacznie nie tylko od procedury zakupu nowego auta prosto z salonu, ale także od nabycia od osoby prywatnej. Na co trzeba uważać, wybierając sam komis i auto z niego, oraz jak powinna wyglądać zgodna z prawem i uczciwa procedura zakupu?

Prawne kwestie zakupu auta w komisie

Kupując auto w komisie, trzeba pamiętać, że stawiamy wówczas na auto nabywane od pośrednika, a nie od jego dotychczasowego właściciela. I chociaż komisant, czyli sprzedający, działa w tym przypadku we własnym imieniu, to środki uzyskane ze sprzedaży przekazuje właścicielowi pojazdu, sam otrzymując stosowną prowizję. Nie dajmy się oszukać, bowiem istnieje duże ryzyko, że właściciel zatai prawdziwy stan techniczny pojazdu w komisie i wówczas jesteśmy narażeni na zakup auta z wadami. Co więcej, jeśli nie udowodnimy komisantowi, że wiedział o wadach w chwili sprzedaży, nie mamy żadnej możliwości dochodzenia swoich praw. Sprawdźmy ponadto, czy komis działa legalnie, a więc czy odprowadza konieczne podatki.

Kupując auto w komisie, dokładnie zweryfikujmy jego stan techniczny

Jeśli odwiedziliśmy polecany w Internecie komis i zainteresowało nas auto wystawione na sprzedaż, to należy przyjrzeć się mu dokładniej. Oglądając auto, zwróćmy uwagę na jego ogólny stan – czy jest zadbane, nie ma wgnieceń bądź uszkodzeń lakieru. Najlepiej, by komisant przed zakupem wyraził zgodę na zbadanie stanu technicznego w autoryzowanej stacji kontroli pojazdów i podłączenie auta do komputera – wówczas jesteśmy w stanie wykryć pewne usterki jeszcze przed zakupem. Jeśli w komisie nie przystaną na takie warunki, powinniśmy być bardzo ostrożni. Poza tym warto wybierać takie egzemplarze, które były serwisowane w autoryzowanych serwisach i mają regularnie uzupełnianą książkę serwisową – wszelkie luki czasowe w tego typu dokumentacji to ryzyko zakupu niesprawnego pojazdu. Część komisów daje gwarancję rozruchową samochodu – to spora zaleta, bowiem możemy liczyć po pierwsze na to, że auto jest w pełni sprawne, a po drugie na możliwość zwrotu w razie ujawnienia się wad, o których nie wiedzieliśmy w chwili zakupu. Przed sfinalizowaniem transakcji poprośmy o numer VIN i za pośrednictwem specjalnego internetowego systemu uzyskajmy raport na temat interesującego nas auta – dzięki temu upewnimy się, że to nie pochodzi z kradzieży.

mężczyzna przy samochodzie

Jazda próbna przed zakupem

Zanim zdecydujemy się na konkretny model auta, powinniśmy się nim przejechać, żeby poczuć samochód i sprawdzić, czy dobrze nam się go prowadzi oraz czy wszystko pracuje tak, jak powinno – czy nie ma nadmiernych luzów pomiędzy poszczególnymi komponentami bądź przeciwnie – czy kierownica albo skrzynia biegów nie stwarzają oporu albo czy auto nie powoduje nadmiernego hałasu. Uwaga – nie powinniśmy godzić się na zostawianie dokumentów w komisie w zamian za możliwość przejazdu samochodem – taki błąd popełniony u nieuczciwego sprzedawcy może skutkować nabyciem wadliwego auta.

Dokumenty pojazdu – co powinieneś otrzymać po zakupie auta?

Po zawarciu umowy kupna sprzedaży samochodu powinieneś otrzymać stosowne dokumenty: po pierwsze dowód rejestracyjny, po drugie kartę pojazdu, polisę odpowiedzialności cywilnej oraz fakturę VAT. Jeśli kupujemy auto z zagranicy, musimy je zarejestrować samodzielnie, ewentualnie zrobią to za nas pracownicy komisu za opłatą. W takim przypadku należy również sprawdzić, czy opłacono podatek VAT oraz czy jesteśmy zwolnieni z akcyzy.

Kupno i sprzedaż samochodów używanych oferuje sprawdzony AutoKomisBielany.pl.

Rate this post

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *