Jak wymienić korzystnie piec węglowy? Niska emisja i smog w atmosferze

smog nad miastem

Tak zwana niska emisja, to nic innego, jak określenie odnoszące się do stężenia zanieczyszczeń. Chodzi oczywiście i gazy i pyły, które przedostają się do powietrza na skutek ogrzewania domostw w sposób nieekologiczny.  Co więcej, niska emisja oznacza też, że wszystkie szkodliwe dla człowieka substancje przedostają się do atmosfery na wysokość powyżej 40 metrów nad ziemią. Co to oznacza? Między innymi to, że mają realny i rzecz jasna niekorzystny wpływ na jakość powietrza, którym każdy z nas oddycha.

Nie od dziś wiele mówi się o smogu. Media i specjaliści alarmują, że w miastach jest go na tyle dużo, iż specjalne urządzenia odnotowują czasem maksymalne stężenie. Jak powstaje i czy rzeczywiście jest groźny dla człowieka? Otóż smog powstaje, gdy na dworze panują sprzyjające mu warunki atmosferyczne. Panuje duża wilgotność i praktycznie nie ma wiatru. Samo zjawisko jest natomiast bardzo niebezpieczne dla ludzkich dróg oddechowych. Mało tego, powoduje wiele poważnych schorzeń.

Wymiana klasycznego pieca węglowego na inny, bardziej ekologiczny sposób ogrzewania domu jest możliwa, aczkolwiek nie dla wszystkich tak łatwo dostępna, jak mogłoby się wydawać. Z racji tego, że wiąże się to z dość dużymi kosztami, nie każdego na taką wymianę po prostu stać! Na szczęście Polacy liczyć mogą na Program Ograniczania Niskiej Emisji.

Jak wymienić korzystnie piec węglowy?

Program Ograniczania Niskiej Emisji został stworzony w oparciu o konkretne wyniki badań. Badań i analiz, które jednoznacznie wskazały, że w pewnym regionach Polski stan powietrza jest naprawdę zły. Dziś stanowi on część wykonawczą gminnych Programów Ochrony Środowiska i jest wręcz niezbędny podczas pozyskiwania zarówno krajowych, jak unijnych dotacji na ochronę środowiska.

Operatorzy programu w poszczególnych gminach udzielają pomocy jego mieszkańcom przy realizacji wniosków unijnych i krajowych. Wyjaśniają, że tylko i wyłącznie zmiana systemu ogrzewania na bardziej ekologiczny sprzyja eliminacji smogu. Ponadto oferują swoją pomoc w zakresie przygotowania stosownej dokumentacji i współpracy z lokalną gminą.

Tak naprawdę, każdy kto skorzysta z możliwości, jaką oferuje mu lokalna jednostka może liczyć na szereg korzyści wynikających z programu. Po pierwsze są to rzecz jasna korzyści ekologiczne. Nie tylko dla samych beneficjentów, ale także ich sąsiadów i innych mieszkańców miasta. W reszcie są to również korzyści finansowe, ekonomiczne.

eko

Co zrobić, by wziąć udział w Programie Ograniczania Niskiej Emisji?

Zgodnie z Programem Ograniczania Niskiej Emisji maksymalna wysokość dotacji na jaką może liczyć osoba fizyczna wynosi do 50% poniesionych kosztów wymiany pieca.  Przy czym koszty te muszą być oczywiście stosownie udokumentowane. Sama dotacja dotyczy natomiast systemów ogrzewania, które bazują na paliwie stałym, a więc węglu czy drewnie i są tak zwanym wyposażeniem trwałym. W skrócie chodzi o piece, które są jedynym źródłem ogrzewania w domu czy w nieruchomości. Dofinansowanie polega tu na trwałej ich wymianie na ogrzewanie elektryczne, pompy ciepła, ogrzewanie olejowe, ogrzewanie gazowe, system hybrydowy lub podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Aby wziąć udział w programie należy złożyć wniosek o udzielenie dotacji. To jednak nie wszystko. Przedłożyć należy także harmonogram rzeczowo-finansowy, a także dokument, który potwierdzi, że wnioskujący jest właścicielem danej nieruchomości. Może być to aktualny wypis z księgi wieczystej lub kserokopia aktu notarialnego.

 

Rate this post